BRATISLAVA. Poslanci definitívne schválili novelizáciu viacerých zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy.
Majú sa tak odstrániť prekážky fungovania novej stavebnej legislatívy, novela reflektuje na zmeny v procesoch územného konania a výstavby.
Jedno integrované konanie
Súčasťou integrovaného povoľovania stavieb bude aj konanie o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.
Počas prípravy a schvaľovania výstavby sa bude uplatňovať požiadavka, aby sa procesné úkony vyplývajúce z osobitných predpisov zrealizovali v rámci jedného prerokovania tej istej veci.
Ak sa na projekt vzťahujú viaceré samostatné požiadavky vyplývajúce z osobitných predpisov, ktoré sú v súčasnosti predmetom samostatných konaní, budú tieto požiadavky naplnené v rámci jedného integrovaného konania.

V rámci neho orgány, ktoré vedú k projektu samostatné konania a vydávajú samostatné rozhodnutia, vydajú v rámci prerokovania stavebného zámeru záväzné stanovisko, ktoré nahradí samostatné rozhodnutie. Súčasťou integrovaného povoľovania bude aj konanie o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.
Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh Jaroslava Karahutu (Sme rodina). Stavby jadrového zariadenia a stavby súvisiace s jadrovým zariadením nebudú podľa neho predmetom integrovaného konania. Špeciálnym stavebným úradom pre dané typy stavieb je Úrad jadrového dozoru. Rozšíri sa tiež rozsah stavieb, ktoré podliehajú len ohláseniu.
Predkladatelia novely z hnutia Sme rodina poukázali, že predpisy týkajúce sa činností územného plánovania a výstavby obsahujú právnu úpravu, ktorá je dnes ešte účinná. Vo veľkej miere tak nebola kompatibilná s právnou úpravou po reforme stavebnej legislatívy.
"Nejde pritom len o nesúlad formálny, ktorý by bolo možné preklenúť výkladom, ale o komplexné procesné zmeny, nové inštitúty a odlišný spôsob povoľovania stavieb, ktoré je nevyhnutné reflektovať aj v osobitných predpisoch, aby s účinnosťou novej stavebnej legislatívy od 1. apríla 2024 bolo vzájomné pôsobenie týchto právnych regulácií možné, bezproblémové a dávalo adresátom práva jasnú odpoveď na ich právnu situáciu," vysvetlili poslanci.
Kritika Greenpeace
Zmeny, ktoré schválil parlament, považuje Greenpeace Slovensko za úplnú nehoráznosť. Uviedla to jeho riaditeľka Katarína Juríková.
"Je právom verejnosti sa v čo najväčšej miere vyjadrovať a zapájať sa do posudzovania vplyvov na životné prostredie, od ktorého sme všetci závislí. To, že schválený zákon toto právo limituje, je krokom, ktorý nemá obdoby," skonštatovala Juríková.
Je tiež podľa nej neakceptovateľné, že verejnosť nebude môcť podať odvolanie proti záverečnému stanovisku.
"Tento zákon dáva obrovskú moc developerom a priemyslu k bezbrehej výstavbe, ktorá nám ničí životné prostredie," poznamenala riaditeľka organizácie. Tento krok jasne poukazuje na to, že poslancom sú prednejšie záujmy biznisu, ako právo na čistú vodu, vzduch, zdravé lesy či stabilnú klímu, dodala.
Hlasovanie kritizuje aj Progresívne Slovensko a vníma ho ako rozvrat základov ochrany životného prostredia a vylúčenie verejnosti z rozhodovania. Tvrdí, že vzniklo nové spojenectvo Sme rodina, OĽANO, Smer, Hlas a "fašistov", ktoré sa rozhodlo zlikvidovať životné prostredie na Slovensku.
Z rokovania parlamentu:
Poslanci taktiež schválili upustenie od poplatku za oxid uhoľnatý pre zdroje znečisťovania ovzdušia, ktoré sú zaradené do schémy obchodovania s emisnými kvótami. Týmto by sa malo predísť dvojitému spoplatňovaniu fosílneho uhlíka.
Parlament schválil novelu zákona, ktorá zvyšuje sadzby základných poplatkov tak, aby reflektovali negatívne vplyvy vypúšťania znečisťujúcich látok do ovzdušia a motivovali znečisťovateľov k znižovaniu emisií.
Právnym nástupcom stavebnej sporiteľne, po jej zlúčení alebo predaji, by mohla byť v budúcnosti aj banka. Vyplýva to zo schválenej novely zákona o stavebnom sporení poslancov Miloša Svrčeka a Jozefa Hlinku (obidvaja Sme rodina). "Za súčasnej legislatívnej situácie takéto zlúčenie stavebnej sporiteľne a banky alebo prevod podniku stavebnej sporiteľne na banku nie je možné, a to z dôvodu nemožnosti kombinácie bankových licencií týchto subjektov," vysvetlili predkladatelia.
Prevádzkovatelia solárií budú môcť svoje služby zamerané na opaľovanie kože umelými UV žiaričmi naďalej poskytovať aj osobám mladším ako 18 rokov. Parlament totiž neschválil vládny návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.
Do druhého čítania sa dostala novela zákona o registri právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci, ktorej cieľom je evidencia a poskytovanie pravdivých a úplných údajov z predmetného registra. Ako ďalej vyplýva zo schváleného materiálu, zámerom novely je tiež definovanie orgánu verejnej moci, doplnenie komplexu povinností štatistického úradu poskytovať údaje o konečných užívateľoch výhod alebo doplnenie možnosti elektronického, automatizovaného a nepretržitého poskytovania údajov z registra bankám a notárom.
- Zo zákona o dani z príjmov sa majú vypustiť pravidlá týkajúce sa kontrolovaných zahraničných spoločností, tzv. CFC pravidlá pre fyzické osoby, vyplýva z návrhu novely zákona o dani z príjmov poslancov Mariána Viskupiča (SaS) a Petra Kremského (OĽANO), ktorý posunuli do druhého čítania.
- Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo bude môcť poveriť vykonávaním niektorých, alebo všetkých činností slovenskeho národného normalizačného orgánu inú právnickú osobu. Parlament totiž posunul do druhého čítania návrh novely zákona o technickej normalizácii. Zmeny by sa v prípade schválenia parlamentom mali uplatňovať od 1. septembra 2023.
- Správa štátnych hmotných rezerv SR má fungovať efektívnejšie. Poslanci posunuli do druhého čítania návrh nového zákona o štátnych hmotných rezervách. Ako zdôrazňuje samotný úrad, doteraz platná legislatíva už nezohľadňuje potreby aplikačnej praxe, a to najmä vzhľadom na čoraz väčšie nároky pri tvorbe a použití štátnych hmotných rezerv. Nový zákon by mal byť účinný od 1. septembra tohto roka.