BRATISLAVA. Organizácia Greenpeace Slovensko aj hnutie Progresívne Slovensko sa kriticky vyjadrili k schválenej stavebnej legislatíve.
Greenpeace považuje zmeny súvisiace so stavebnou legislatívou a životným prostredím za úplnú nehoráznosť, uviedla Katarína Juríková, riaditeľka organizácie.
"Je právom verejnosti sa v čo najväčšej miere vyjadrovať a zapájať sa do posudzovania vplyvov na životné prostredie, od ktorého sme všetci závislí. To, že schválený zákon toto právo limituje, je krokom, ktorý nemá obdoby," skonštatovala Juríková.
Obrovská moc moc developerom a priemyslu
Je tiež podľa nej neakceptovateľné, že verejnosť nebude môcť podať odvolanie proti záverečnému stanovisku.
"Tento zákon dáva obrovskú moc developerom a priemyslu k bezbrehej výstavbe, ktorá nám ničí životné prostredie," poznamenala riaditeľka organizácie. Tento krok jasne poukazuje na to, že poslancom sú prednejšie záujmy biznisu, ako právo na čistú vodu, vzduch, zdravé lesy či stabilnú klímu, dodala.
Zmeny oslabujú rolu verejnosti
Progresívne Slovensko (PS) vníma hlasovanie parlamentu za posledné dva dni ako rozvrat základov ochrany životného prostredia a vylúčenie verejnosti z rozhodovania. Vzniklo nové spojenectvo strán Sme Rodina, OĽaNO, Smer, Hlas a fašistov, ktoré sa rozhodlo zlikvidovať životné prostredie na Slovensku, tvrdí hnutie.
PS nesúhlasí so schválenými návrhmi z dielne Sme rodina a OĽANO, ktoré prenášajú proces posudzovania dopadov výstavby na životné prostredie (EIA) pod nový úrad. Ten má kompetenčne spadať pod rezort nominanta Sme rodina a podpredsedu vlády Štefana Holého a vo veci má rozhodovať bez náležitej spätne väzby.
“Zmeny zásadne oslabujú rolu verejnosti v pripomienkovaní a idú v prospech novej výstavby. Životné prostredie sa pri nových projektoch dostane na druhú koľaj a prioritu budú mať najmä záujmy developerov, o dôležitých dopadoch výstavby na životné prostredie sa tak bude rozhodovať štýlom neslávne známeho paragrafu 363,” hovorí europoslanec Michal Wiezik.
Obavy o chránené územia
Pripomína, že v minulosti práve občiansky aktivizmus a verejný tlak pomohol zastaviť škodlivé projekty. Ako príklad uvádza výstavbu malých vodných elektrární na Hrone či rozširovanie lyžiarskych stredísk v Národnom parku Nízke Tatry. Teraz však na pripomienky verejnosti nebude braný dostatočný zreteľ.
“Vieme o zámere masívnej výstavby v Demänovskej doline či na južnej strane Chopku. Schválenie týchto zákonov môže dať zelenú rýchlejšej a masívnejšej výstavbe na úkor národných parkov či priaznivého životného prostredia. Bez znalosti dopadov na životného prostredie nevieme garantovať zachovanie prírodného bohatstva Slovenska,” uviedol Wiezik.
Utrpí posudzovanie dopadov výstavby
Podľa europoslanca a podpredsedu PS Martina Hojsíka ohrozujeme naše medzinárodné záväzky, ako aj právo ľudí spolurozhodovať o tom, v akom prostredí chcú žiť.
“Zmeny sa prezentujú ako zjednodušenie či odstránenie komplikácií pri výstavbe. Je to pravda len vtedy, ak za komplikáciu považujeme ľudí, na ktorých má výstavba dopad. Navyše, pokiaľ bude sporná legislatíva napadnutá na súde pre porušenie medzinárodných a európskych záväzkov, Slovensku hrozia miliónové pokuty,”doplnil Hojsík.
Podľa Wiezika je proces EIA potrebné zjednodušiť, nie však na úkor hlasu verejnosti a odborníkov.
“Iniciatívu v reforme procesu EIA by nemali prevziať nominanti Sme rodina, ktorého predseda má podnikateľské záujmy v lyžiarskych strediskách. Lídrom zmeny EIA musí byť ministerstvo životného prostredia a garantovať silný hlas verejnosti v procese,” uzavrel.
OĽaNO: Našiel sa komromis
Stavebná reforma je oproti pôvodným návrhom určitým kompromisom. To má podľa poslanca a predsedu parlamentného ústavnoprávneho výboru Milana Vetráka (OĽaNO) zabrániť bezmedznej výstavbe a čistému prodeveloperskému prístupu.
Poslanecký klub OĽaNO na rokovaniach žiadal, aby o posudzovaní vplyvov na životné prostredie nerozhodoval stavebný úrad, ako znel pôvodný návrh Sme rodina.
„Pre nás bolo dôležitejšie, aby ochrana životného prostredia zostala pod ministerstvom životného prostredia, aby sa odborníci na životné prostredie vyjadrovali k dopadom na životné prostredie,“ povedal Vetrák.
Podľa neho ustúpili pri zmenách o dlhšom funkčnom období predsedu úradu pre územné plánovanie a výstavbu, ale presadili viaceré iné zmeny. Predseda tohto úradu, nominant Sme rodina Martin Hypký, má byť vo funkcii sedem rokov a namiesto vlády budú predsedu úradu navrhovať poslanci.
Demokrati vyzvali prezidentku na veto
Mimoparlamentná strana Demokrati vyzýva prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby vetovala novelizáciu viacerých zákonov, informoval člen strany a štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča.
"Nejde len o nejaké kompetenčné úpravy. Týmito návrhmi sa odníma a výrazne okresáva právo verejnosti vo svojom území a okolí. Budú mať veľmi malé šance, aby sa mohli vyjadrovať k najzávažnejším stavbám, ktoré môžu vzniknúť za 'ich humnami'," povedal Kiča s tým, že výstavba sa dostáva mimo verejnej kontroly.
Proces posudzovania vplyvom na životné prostredie (EIA) sa tak stane formálnym a na námietky občanov sa nebude musieť prihliadať. Vetom prezidentky by sa tak zabezpečila obnova práv verejnosti. Kiča verí, že po vetovaní prezidentkou vznikne verejný tlak, aby ho parlament neprelomil.
Nový úrad nemá obdobu nikde v Európe
Schválením novely má vzniknúť nový Úrad pre územné plánovanie a výstavbu. Na jeho čele bude predseda, ktorý bude volený na sedem rokov a podľa Kiču bude prakticky neodvolateľný.
"Tým sa dostáva na silnejšiu úroveň ako minister alebo prezident, alebo akýkoľvek ústavný orgán. Takéto postavenie predsedu úradu nemá obdobu nikde v Európe," poznamenal Kiča.
Doplnil, že možnosť odvolať predsedu aj bez uvedenia dôvodu z návrhu vypadlo. Zároveň Sme rodina, OĽANO, Smer-SD, Hlas-SD a ĽSNS a Republiku, ktoré hlasovali za schválenie návrhov, označil za protiprírodnú koalíciu.
Poslanci Národnej rady SR v stredu definitívne schválili novelizáciu viacerých zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy. Majú sa tak odstrániť prekážky fungovania novej stavebnej legislatívy.
Novela reflektuje na zmeny v procesoch územného konania a výstavby. Súčasťou integrovaného povoľovania stavieb bude aj konanie o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.
Autor: SME

Beata
Balogová
