BRATISLAVA. Bude to prvá úradnícka vláda na Slovensku, ale nie prvá na slovenskom území.
Prezidentka Zuzana Čaputová nazýva kabinet, ktorý plánuje vymenovať po 15. máji, vládou odborníkov. Analytici ho označujú za úradnícku vládu a predseda opozičného Smeru Robert Fico o ňom hovorí ako o výsledku "antidemokratického procesu".
Prvé úradnícke vlády pritom vznikali počas 1. Československej republiky už pred sto rokmi a so súhlasom politických strán v nich sedeli okrem úradníkov napríklad aj učitelia.
Bude môcť kabinet Ľudovíta Ódora ešte prichádzať s reformami? Ponesie za túto vládu zodpovednosť aj prezidentka? Dokedy budú vládnuť a môžu noví ministri kandidovať vo voľbách?
Denník SME pripravil k téme sériu otázok a odpovedí.
V texte odpovedáme na tieto otázky:
- Kedy úradnícky kabinet prevezme moc?
- Ako dlho bude úradnícky kabinet vládnuť?
- Čo znamená, ak vláda nezíska dôveru parlamentu?
- Nesie za vládu zodpovednosť aj prezidentka?
- Bude môcť vláda robiť reformy?
- Môže úradnícka vláda ovplyvniť, či budú voľby skôr ako v septembri?
- Môžu noví ministri kandidovať v parlamentných voľbách?
- Prečo jej hovoríme úradnícka vláda?
- Predseda Smeru tvrdí, že prezidentka vlastným výberom členov úradníckej vlády koná "v príkrom rozpore so všetkými zásadami parlamentnej demokracie". Ako to teda je?
- Bude to "prázdninová vláda"?
Kedy úradnícky kabinet prevezme moc?
Úradnícku vládu musí prezidentka najskôr vymenovať. Hlava štátu avizovala, že tak spraví v týždni, ktorý sa začína 15. mája.
Udeje sa to v dvoch krokoch - najskôr hlava štátu vymenuje predsedu vlády, do nedele ešte viceguvernéra Národnej banky Slovenska Ľudovíta Ódora.
Ešte v ten istý deň potom môže hlava štátu vymenovať aj jeho ministrov. Podľa ústavy síce členov vlády vymenúva na návrh premiéra, v praxi však do úradníckej vlády vyberala odborníkov prezidentka.
Ódor sa s ministrami zhováral a mal pri ich výbere aj právo veta.

Ako dlho bude úradnícky kabinet vládnuť?
Ódorova vláda neskončí dňom predčasných parlamentných volieb, ktoré sa budú konať 30. septembra. Ústava nepripúšťa, aby krajina ostala bez vlády. Ódorov tím preto bude riadiť štát až do vymenovania novej vlády po voľbách.
V priemere trvá zostavenie novej vlády na Slovensku jeden mesiac.
Dvadsaťjeden dní trvalo, kým bola vymenovaná po voľbách 2020 vláda Igora Matoviča (OĽaNO).
Rekordérom v najrýchlejšom zložení vlády bol Robert Fico po parlamentných voľbách v roku 2006. Do vymenovania kabinetu prezidentom Ivanom Gašparovičom zloženého zo strán Smer, HZDS a SNS mu stačilo 18 dní.
Najpomalší bol v roku 1994 Vladimír Mečiar, keď jeho vláda s SNS a Združením robotníkov Slovenska vznikala 74 dní.