BRATISLAVA. Nezaradený poslanec Národnej rady Tomáš Taraba stiahol z rokovania aktuálnej schôdze svoj návrh novely Trestného poriadku na prepracovanie. O návrhu sa teda nebude v máji hlasovať.
Navrhovaná legislatíva zakazuje podať obžalobu pred rozhodnutím generálneho prokurátora o návrhu na postup podľa paragrafu 363 Trestného poriadku.
Taraba v novele okrem iného navrhoval, aby počas konania podľa paragrafu 363 Trestného poriadku nebolo možné skončiť prípravné konanie a podať obžalobu. Ak by bola obžaloba podaná, musela by byť súdom odmietnutá.
Neprešla ani novela Trestného zákona
Tarabovi v utorok do druhé čítania neprešla novela Trestného zákona a novelu zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb.
Cieľom návrhu bolo zaviesť východiská zadefinované v Programovom vyhlásení vlády do praxe, posilniť garancie dodržiavania základných práv, priblížiť sa európskym štandardom trestného práva, a to všetko pri zefektívnení chodu štátu v oblasti trestného práva a optimalizácii nákladov štátu vynakladaných v súvislosti s trestnou politikou štátu.
Novela zákona mala podľa predkladateľa rozšíriť možnosti individualizácie trestu, a tým zlepšiť podmienky pre ukladanie primeraných trestov súdmi v jednotlivých prípadoch, najmä s prihliadnutím na okolnosti spáchaného trestného činu, osobu a pomery páchateľa, a to najmä zavedením dostatočného rozpätia dolnej a hornej hranice sadzieb trestu odňatia slobody a posilnením možnosti alternatívnych trestov.
Tými sú najmä peňažný trest a trest domáceho väzenia pred trestom odňatia slobody a podmienkou pre ukladanie podmienečných trestov odňatia slobody.
Taraba sa zdajú tresty prísne
Zmierniť sa podľa poslanca mali aj neprimerane prísne sankcie pri niektorých druhoch trestných činov, zároveň sa tak mali priblížiť európskemu štandardu trestania rovnakých alebo obdobných trestných činov s ohľadom na spoločenskú nebezpečnosť jednotlivých trestných činov, konkrétny chránený záujem a jeho význam.
„Zosúladili by sa trestné sadzby pri trestných činoch, ktoré chránia rovnaký alebo podobný záujem - trestné činy, ktorých objektom je štátny alebo iný verejný rozpočet - subvenčný podvod, poškodzovanie finančných záujmov Európskej únie či daňové trestné činy, a odstránili by sa neodôvodnené rozdiely a nesystémové nastavenie niektorých trestných sadzieb," uviedol Taraba v návrhu.
Ďalej by sa upravili hranice škody a to tak, aby to zodpovedalo aktuálnej spoločensko-ekonomickej situácii a jej predpokladanému vývoju v najbližšej dobe, a to predovšetkým s prihliadnutím na historickú, súčasnú a očakávanú infláciu.