BRATISLAVA. Za dva mesiace existencie jeho strana v prieskumoch neprekročila päťpercentnú hranicu. Z mediálneho výslnia predsedu vlády sa teraz Eduard Heger musel navyše presunúť do pozície radového poslanca.
"Sme späť," ohlásil Heger s úsmevom nástup bývalých ministrov zo strany Demokrati do parlamentu.
Koniec jeho kabinetu pôsobil potupne. Prezidentka Zuzana Čaputová mu vzala poverenie viesť vládu po škandále s pridelením dotácie firme ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana a po odchode ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera, ktorý mal byť tiež tvárou Demokratov.
Pri nástupe do parlamentu Heger povedal, že so šestnástimi poslancami, ktorí ho podporujú, chce byť "alternatívou pokoja". Pokračuje však v čoraz jasnejšom vyhraňovaní sa proti lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi a predsedovi SaS Richardovi Sulíkovi, s ktorými bol dva roky vo vláde. Vtedy ich výrazne nekritizoval.
"To sú dvaja chlapci. Jeden má bandasku s benzínom, druhý zápalky," hovorí teraz Heger. "To je smrteľná kombinácia pre akúkoľvek koalíciu a vládu."
Predseda Demokratov tiež dal na instagram video, ktoré pripomína, ako Matovič vytrhol pracovníkovi prezidentskej kancelárie z ruky svoju demisiu. V decembri potom padla Hegerova vláda.
"Tak takto nie!" reaguje vo videu Heger. Vyhŕňa si rukávy a sľubuje: "Dáme to!"
Heger, Jaroslav Naď či Ján Budaj, ktorí z ministerských kresiel prešli do parlamentu, už pritom nebudú predkladať vlastné návrhy zákonov. Mnohí poslanci sa tak snažia zviditeľniť pred septembrovými voľbami.
Parlament však teraz len dokončí májovú schôdzu a riadne zasadne už iba v júni. Napríklad Igor Matovič navrhuje v parlamente odmenu 500 eur za účasť vo voľbách, znižovanie platov poslancov či odpustenie daní matkám a mladým ľuďom.
"Na týchto 'atómofkách' sa zúčastňovať nebudeme," povedal Heger.
Čo bude s Hegerovými Demokratmi, ktorí v prieskumoch dosahujú podporu len vyše troch percent?