REYKJAVÍK. Všetci lídri, ktorí sa zúčastnili na summite Rady Európy v islandskej metropole Reykjavík, majú jednoznačný postoj v tom, kto je vo vojne na Ukrajine agresorom a kto obeťou, uviedla to v stredu slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
"Máme jasný postoj v tom, že Ukrajina bráni svojich ľudí a územie voči Rusku, ktoré porušuje medzinárodné právo a pácha vojnové zločiny," povedala Čaputová.
Zber dôkazov o ruských zločinoch
Dôležitou tému summitu boli vojnové zločiny, medzi ktoré patria i únosy detí do Ruska, dodala. Podľa jej slov bolo rodičom odobratých už asi 20 000 ukrajinských detí, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v Rusku bez toho, aby ich rodiny vedeli, kde sú.
Výsledkom rokovaní lídrov je aj dohoda o registri škôd, ktorý má spravovať Rada Európy. "Tento mechanizmus má slúžiť na nahlasovanie škôd, ktoré sa v súvislosti s vojnou (na Ukrajine) dejú a na zber dôkazov, ktoré budú môcť byť následne využité v súdnych procesoch," vysvetlila prezidentka.
Podľa nej ide do budúcna o dobrý nástroj k vyvodzovaniu zodpovednosti a nastoľovaniu spravodlivosti.
Pripomenula, že k tejto dohode sa pridalo vyše 40 krajín. Štáty, ktoré sa k nej nepridali sa odvolali na vlastné vnútropolitické dôvody. Čaputová však zopakovala, že postoj všetkých prítomných krajín k vojne na Ukrajine je odsudzujúci.
Rokovanie s lídrami Rady Európy
Prezidentka absolvovala v rámci summitu aj viaceré bilaterálne rokovania s lídrami Rady Európy. Podľa vlastných slov sa pri nich sústreďovala na slovenské záujmy, rozvoj bilaterálnej spolupráce v oblasti biznisu, zelenej tranzície či bezpečnostných garancií.
Dodala, že lídri sa prirodzene zaujímali o situáciu na Slovensku po vymenovaní vlády odborníkov. "Uistila som ich, že táto vláda predstavuje kontinuitu v zahraničnej a bezpečnostnej politike, toto boli tiež veľmi dôležité informácie" pre predsedu Európskej rady Charlesa Michela a šéfku eurokomisie Ursulu von der Leyenovú, povedala.
Čaputová zároveň skonštatovala, že má dobrý pocit z toho, že Slovensko je v zahraničí rešpektovaný a vážený partner.
Príležitosť pre obchod
Zuzana Čaputová ďalej oznámila, že na Island vycestuje v septembri širšia podnikateľská delegácia zo Slovenska. Spoluprácu s Islandom pritom možno rozvinúť napríklad pri využívaní alternatívnych zdrojov energie.
Ako poznamenala, delegácia nadviaže na obchodné fórum, ktoré sa konalo v Bratislave vlani na jeseň pri príležitosti návštevy prezidenta Gudniho Thorlaciusa Jóhannessona.
Podľa Čaputovej môže Island slúžiť ako inšpirácia aj vysokou mierou tolerancie. "Dnes je Svetový deň boja proti homofóbii a Island je veľmi tolerantnou krajinou. Je zrejmé, že tolerancia ide ruka v ruke s fungujúcou demokraciou a ekonomickou prosperitou," dodala.