BRATISLAVA. Progresívne Slovensko podporí v prvom čítaní zákon o jednorazovom odškodnení žien, ktoré boli protiprávne sterilizované. V druhom čítaní však žiada viaceré zmeny.
Návrh, ktorý predložil poslanec Peter Pollák (OĽaNO), je podľa podpredsedníčky hnutia Lucie Plavákovej v tejto podobe nedostatočný.
Problém s dokumentáciou
„Vítam, že poslanec Pollák konečne predložil dlho sľubovaný návrh zákona. Zároveň ma mrzí, že nevypočul všetky požiadavky organizácií, ktoré poskytujú sterilizovaným rómskym ženám pomoc a asistenciu, a slabo reflektoval nedostatky českého mechanizmu,” uviedla Plaváková.
V Českej republike, kde takýto zákon o odškodnení už prijali, sa od sterilizovaných žien vyžaduje zdravotná dokumentácia.
„Aj preto majú dotknuté ženy veľké problémy domôcť sa spravodlivosti - odškodnenie bolo zatiaľ priznané v 275 prípadoch zo 480 rozhodnutých. Pre ženy je náročné, často nemožné, dodať k žiadosti aj zdravotnú dokumentáciu či dokumentáciu týkajúcu sa vyplatenia sociálnej dávky za vykonanie sterilizačného zákroku,“ poukázala členka predsedníctva PS Beáta Jurík.

Za tie desiatky rokov sa podľa jej slov mohla stratiť či zničiť, niekedy bola dokonca skartovaná zdravotníckym zariadením. PS z tohto dôvodu vyzýva predkladateľa, aby do znenia zákona doplnil, že v takom prípade ministerstvo zdravotníctva musí uznať, že osoba bola sterilizovaná v rozpore s právom na základe jej vyhlásenia, ak sa nepreukáže opak.
PS považuje navrhovanú sumu jednorazového finančného odškodnenia 5 000 eur za urážku a žiada ju zvýšiť minimálne na úroveň kompenzácie v Česku.
„Vzhľadom na závažnosť zásahu do ľudských práv žien, ich dôstojnosti a dopadov, ktorý má sterilizácia na kvalitu ich súkromného aj rodinného života, je potrebné ju nastaviť na sumu aspoň okolo 12-tisíc eur,“ povedala členka predsedníctva PS Ingrid Kosová.
Dlhé konanie
Progresívci tiež kritizujú fakt, že zákon určuje hneď niekoľko orgánov, na ktoré sa ženy môžu obrátiť, a teda sa môže stať, že konanie sa zbytočne predĺži. Zároveň vyžaduje vyčlenenie a zaškolenie množstva úradníkov, napríklad na úradoch práce, čo ale nie je zahrnuté vo finančných dopadoch návrhu. V zákone nie sú uvedené ani žiadne sankcie v prípade nesúčinnosti orgánov.

PS považuje za dôležité, aby bolo celé konanie čo najjednoduchšie, vrátane toho, aby ženy mohli počas celého konania komunikovať aj v rómskom jazyku.
„Takúto úpravu sme navrhovali aj v príprave zákona, ktorý bol súčasťou nášho balíka riešení pre ženy. Poslancovi Pollákovi preto s navrhovanými zmenami radi pomôžeme,“ uzavrela Plaváková.