SME
Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián

Víkendový výber: Sex nie je manželská povinnosť, no ženy znásilňujú aj ich partneri

Pravidelná dávka víkendového čítania.

Víkendový výber SMEVíkendový výber SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Príjemný víkend! Na verejnosti ešte stále kolujú vtipy o tom, že "výhodou manželstva je, že si človek zasúloží, aj keď nechce", zaznievajú aj poznámky o manželských povinnostiach. A hoci si spoločnosť tento fakt nerada pripúšťa, väčšina sexualizovaného násilia a znásilnení sa deje zo strany blízkych alebo známych. Reportérka Michaela Žureková prináša príbehy troch žien, ktoré zažili znásilnenia v partnerstve alebo manželstve.

Že dobre už bolo a čaká nás neľahká budúcnosť, hovorí v rozhovore herec Attila Mokos. Je vorkoholik, maximalista a nepovažuje sa za optimistu. Nedávno získal rovno dve herecké ocenenia na národných filmových cenách Slnko v sieti, čo sa doteraz nestalo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reportérka Kristína Kúdelová sa od začiatku najprestížnejšieho filmového festivalu sveta nachádza v Cannes a denne odtiaľ píše. Napríklad aj o tom, aké maniere majú hviezdy a koľko to stojí festival.

Reportér Daniel Bernát prináša príbeh Bratislavčana, ktorý staval kulisy pre veľké hollywoodske filmy, a to v podmienkach, o akých na Slovensku nemožno ani snívať.


Attila Mokos: Ak ma niekto chce, tak si ma nájde. Som staromódny a neviem sa predať

Nepovažuje sa za optimistu, ale pôsobí prívetivo, sympaticky a darí sa mu. Tento rok získal rovno dve národné filmové ceny Slnko v sieti za najlepší herecký výkon v hlavnej aj vo vedľajšej postave, čo sa ešte doteraz nestalo.

Je vorkoholik, maximalista, stále niekam behá a nedokáže povedať nie. Hoci už má niekedy pocit, že by mal spomaliť. Tvrdí zároveň, že je dosť uzavretý človek a nevie sa predať. „Som taký staromódny kus,“ hovorí o sebe herec Attila Mokos.

SkryťVypnúť reklamu

Myslí si, že dobré už bolo a čaká nás už len čoraz tvrdšia budúcnosť. „Táto doba je dosť krutá a bojím sa toho, že ak dôjde k všeobecnému existenčnému úpadku, bude to príležitosť pre radikálne uvažujúcich ľudí, ktorí môžu zmanipulovať spoločnosť. Dúfam len, že spoločnosť je na takej úrovni, že to dokáže odčítať.“

Dostal už kampaňové ponuky od politikov, ale vždy ich odmietol. „Považoval by som to za prostitúciu,“ hovorí. V rozhovore sa dočítate aj, ktorá filmová úloha mu bola osobne blízka či bude niekedy sám režírovať aj prečo miluje rybačku.

Spali pri mne deti, nebránila som sa. Znásilnenia v manželstvách a vzťahoch nie sú zriedkavé

Bývalý partner ju raz prinútil k sexu u nej doma, keď vo vedľajšej izbe bola jej mama, hoci ona to práve preto odmietala. "Bol tam z mojej strany prítomný fyzický aj verbálny odpor, no on neakceptoval moje hranice, tak som sa potom podvolila, hoci bez súhlasu. Vtedy som to nechápala ako znásilnenie, dnes už to vidím inak," hovorí Bibiána Belisová.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci spoločnosť si tento fakt nerada pripúšťa, väčšina sexualizovaného násilia a znásilnení sa deje zo strany blízkych alebo známych. Často ide o súčasných či bývalých partnerov aj manželov.

Podľa slovenského reprezentatívneho prieskumu Inštitútu pre výskum práce a rodiny až 38 percent žien, ktoré nejaké sexualizované násilie zažili, ho zažilo práve v partnerskom vzťahu.

Dizajnér LEGA Reindl: Skladám aj päť hodín denne, niekedy si necítim prsty

"Profesijne sme banda 'čudákov'. Je tu kuchár, umelecký kováč aj automechanik, dizajnér áut aj námorník, môj šéf je bývalý televízny reportér, jeho šéf je bývalý mäsiar. Láska k Technicu nás drží pohromade," hovorí o svojom tíme v spoločnosti LEGO jediný český dizajnér spoločnosti Milan Reindl.

SkryťVypnúť reklamu

Prácu dizajnéra dostal ako nadšený staviteľ. Učil angličtinu a chémiu na základnej škole a popri tom kreatívne staval z LEGO stavebníc, čo vytvoril, často dával na internet.

"Sú "výstavkári" a "stavitelia". Nemám nič proti nikomu z nich, na konci je dobre, že sa obaja hrajú," hovorí s tým, že mu viac sedí pôvodná myšlienka LEGA – prerábaj, vymýšľaj, konštruuj.

"Aj najväčšie LEGO Technic modely postavím raz, trochu sa s nimi pohrám a hneď ich trhám na kusy. Niekedy modely ani nestaviam a hneď robím niečo vlastné," vraví.

Luxus v Cannes: Na záchodoch chýba mydlo i papier, ale Nicole Kidman si umýva vlasy Evianom

Rozmary filmových a hudobných hviezd pretrvávajú, aj keď už je koncept nedosiahnuteľných a nedotknuteľných polobohov nejaké to desaťročie prekonaný.
Aj festival v Cannes musí vo svojom rozpočte počítať s touto položkou. Ten rozpočet je zvyčajne vo výške 20 miliónov eur a Francúzi vedia, že z polovice sa naň skladajú oni. Rok čo rok si preto so záujmom čítajú články o tom, ako boli ich peniaze minuté.

SkryťVypnúť reklamu

Tentoraz zarezonovala okrem iného informácia, čo si pri pobytoch v Cannes písala do zoznamu svojich prianí Nicole Kidman.

Smútok a strata neberú ohľad na logiku ani na rozum. Vyrovnávanie sa so smrťou má mnoho fáz

Nikdy som sa necítila bezmocnejšie. Hľadala som slová, ktoré by jej priniesli aspoň nejakú radosť, útechu, pokoj, keď neúprosne smerovala ku koncu. Ten prišiel 1. marca, keď moja mama zomrela. Dúfam, že to pre ňu bolo takým požehnaním, aké si predstavujem.

V dňoch, keď verím, si predstavujem, ako sa znovu stretáva s jej rodičmi, súrodencami a manželom, mojím otcom, a dokonca aj s mojím vlastným manželom. Vidím ju, ako tancuje, smeje sa a šantí a pri Perlovej bráne ponúka svoj jedinečný štýl: „Svätý Peter, premýšľali ste o výmene závesov za žalúzie?“

SkryťVypnúť reklamu

V dňoch, keď neverím, sa utešujem vedomím, že je aspoň voľná. Od úzkosti, ktorá ju trápila, keď jej ukradli myseľ; od telesnej bolesti a nemohúcnosti, ktoré poznačili tie posledné roky, mesiace a dni.

Pomáhal vytvoriť Kráľovstvo nebeské. V podmienkach, o akých môže na Slovensku len snívať

Na Kolibe si počas socializmu k veľkým filmom nepričuchol, a tak hneď po revolúcii odišiel na voľnú nohu. Chvíľu to trvalo, než dostal prvú výraznú filmovú ponuku – v polovici 90. rokov ho prizvali k Dračiemu srdcu, ktoré vzniklo v americkej produkcii.

„Vyrábali sme doň jaskynné priestory,“ objasňuje Richard Benčík. A spomína hneď ďalší zahraničný projekt – Mierotvorcu s Nicole Kidmanovou a Georgeom Clooneym v hlavných úlohách. Oslovili ho, aby preň postavil repliku interiéru amerického Pentagonu. S tímom sa teda zavrel na zimný štadión v Bratislave a podľa fotografií tam stavali požadované priestory.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčším a najnáročnejším projektom bol pre neho historický film Kráľovstvo nebeské, ktorý sa odohráva v stredoveku a nakrúcal sa v roku 2004. Režíroval ho slávny Ridley Scott s hereckými hviezdami ako Orlando Bloom, Eva Green, Jeremy Irons či Liam Neeson.

Benčík bol v tíme, ktorý mal za úlohu postaviť repliku dobového Jeruzalema.

Takto zabili Jozefa Chovanca. Jeho krv tečie po dlážke, kým papaláši letia na operu

Jozef Chovanec zomrel koncom februára 2018, tri dni po policajnom zásahu v cele na belgickom letisku Charleroi. Bol duševne chorý a na letisku sa správal neprimerane. O dva a pol roka neskôr unikli videozáznamy z policajnej cely, na ktorých vidieť, ako búcha hlavou o dvere cely a krváca. Vidieť, ako sa ho skupina policajtov pokúša násilím upokojiť, pričom mu jeden z policajtov prisadol hrudník na niekoľko minút. Policajti sa pri tom smejú.

SkryťVypnúť reklamu

Po zverejnení videa vznikol medzinárodný škandál.

Teraz o jeho smrti vznikla divadelná inscenácia. Sledujeme rôzne situácie. Ľudí náhliacich sa na prílety a odlety. Poľovníka, ktorý okamžite zakotvil v bare a do odletu sa poriadne opije. Dojemné zvítanie rodín aj papalášsku cestu vládnym špeciálom. Muža, ktorý od prvej chvíle leží uprostred scény s rozbitou hlavou, si v tomto letiskovom chaose nikto nevšíma.

Autor a režisér Ján Mikuš vo svojej inscenácii Otočte kone! (Smrť Jozefa Chovanca) prináša znepokojivý pohľad na povrchné aj brutálne situácie, ktoré sa síce stali nedávno, no zabúdame na ne rovnako rýchlo ako na udalosti v letiskových halách.

Na impotenciu sa myslí viac ako na predmenštruačný syndróm. Zdravie žien dáva výskum na druhú koľaj

Vedecké tímy viac skúmajú mužské než ženské zdravotné problémy. Mužská erektilná dysfunkcia sa napríklad týka približne 19 percent mužov. Napriek tomu sa mu výskumy ešte pred niekoľkými rokmi venovali päťnásobne častejšie ako predmenštruačnému syndrómu, s ktorým sa stretáva asi 90 percent žien. Aj v súčasnosti sú rozdiely v počte výskumov stále zjavné.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte v 90. rokoch minulého storočia sa zase viaceré prejavy chronickej či funkčnej bolesti, ktoré vo veľkom postihujú práve ženy, takmer neskúmali.

Niektoré iba dostali pomenovanie a definíciu. Aj preto dnes chýba množstvo informácií v medicínskej komunite a tiež povedomia o ženských ochoreniach a telách.

Zabudnite na nudné balkónové hranty s letničkami. Ako si vybudujete črepníkovú záhradu?

Je to festival farieb, štruktúr, vôní a tvarov, ktorý na malej ploche oslavuje krásu kvetov. Na mysli máme výsadbu v nádobách, ktoré vytvoria pôsobivé zákutie v ktorejkoľvek časti dvora, či záhrady.

Nemusíte byť skúseným záhradkárom, aby ste ju udržali pri živote. A nemusíte mať ani veľký dvor, aby ste si jej krásu užívali plnými dúškami. Možno aj preto sú črepníkové záhrady mimoriadne obľúbené vo všetkých kútoch sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Kultúrne tipy

Končí sa Košická jar, začína sa Pískanie v tme. Kam za kultúrou od 19. do 26. mája?

Víkendový recept

Vráťte sa do detstva vďaka buchtám, bábovke či strúhanému koláču. Vybrali sme pre vás recepty na tradičné koláče ako od starej mamy.

Víkendový kvíz

Ako pozorne ste sledovali udalosti posledného týždňa? Otestujte sa v našom kvíze.


Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 2. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 3. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
 4. Prišli na to, že odpad je cenný
 5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 6. Všetkým lepí pred voľbami
 7. Najlepšie poviedky domácich autorov
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Všetkým lepí pred voľbami
 2. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
 3. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
 4. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
 5. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
 6. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
 7. Bratislavská Kuchajda ožije športom
 8. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 045
 2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 542
 3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 116
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 4 584
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 3 762
 6. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 3 226
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 2 775
 8. Najlepšie poviedky domácich autorov 2 496
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu