Elektrickú gitaru Daniela Tupého majú jeho rodičia stále odloženú. Mal ju na chrbte, keď ho s kamarátmi v piatok 4. novembra 2005 večer prepadla banda neonacistov. Stačilo, že mal dlhé vlasy, aby pre útočníkov predstavoval terč.
Aj gitara nesie stopy rán a úderov. Tupý zomrel na mieste dobodaný nožom. Jeho otec bol teraz po vyše 17 rokoch opäť vypovedať v prípade vraždy svojho syna, keďže polícia zadržala a z vraždy obvinila advokáta Adama Puškára. Podozrivých pritom mali vyšetrovatelia vytipovaných už v prvých hodinách vyšetrovania.

„Po zmene vlády v roku 2006 a nástupe ministra vnútra Roberta Kaliňáka nastala zmena. Štátne orgány namiesto toho, aby vyšetrili vraždu, sa snažili zakryť skutočných páchateľov, kriminalizovať obeť a usilovali sa, aby prípad dospel do premlčania. Takmer sa to podarilo,“ hovorí DANIEL TUPÝ starší po tom, ako si preštudoval tri škatule dokumentov z vyšetrovania, ktoré dostal na polícii.
Navštívil som vás krátko po vražde vášho syna. Tú správu vám policajti prišli oznámiť v piatok po polnoci. Ako si na to spomínate?
Policajti prišli niekedy medzi jednou a druhou hodinou v sobotu ráno. Na ten okamih sa strašne zle spomína. Skôr sa to snažíme vytesniť, bola to hrôza, počuť, že náš syn sa údajne zaplietol do akejsi bitky a je mŕtvy. Bolo to ako blesk z čistého neba.
Ako ste vnímali, že sa zaplietol do bitky? Daniel študoval filozofiu, mal rád knihy, hudbu...

Daniel bol známy tým, že urovnával spory, vždy bol ten, kto sa snažil upokojiť búrlivú diskusiu a zľahčiť to s úsmevom. Snažil sa hľadať to pozitívne v človeku.
O bolesti sa ťažko hovorí. Pamätám si, ako vaša manželka vtedy povedala, že je to akoby odišla polovica z nej. Dá sa taká tragédia vôbec spracovať?
Toto človek, bohužiaľ, nespracuje nikdy. Tá strašná bolesť zostáva vnútri. A tragické je ešte aj to, že keď sa človek domnieva, že sa dočká spravodlivého odsúdenia páchateľov, tak zistí, že je to len naivná predstava o spravodlivosti, ktorá vládne na Slovensku.
Až teraz sa dozvedáme mená možných páchateľov. Ako to vnímate?
Prechádzam celý vývoj vyšetrovania, od prvého stretnutia s prvou vyšetrovateľkou, ktorá spolu s veľkým vyšetrovacím tímom vykonala podstatnú časť vyšetrovania, možno až 95 percent práce na objasnení prípadu. Po jej výmene v roku 2006 a nasadení novej vyšetrovateľky došlo k viacerým pre nás nepochopiteľným zmenám a ťahom, ktoré vnášajú do vyšetrovania prípadu veľké podozrenie.
Môžete byť konkrétnejší?
Z vyšetrovacieho spisu vyplýva, že vyšetrovací tím urobil v prvých hodinách a dňoch množstvo práce, vytipoval z množstva podozrivých možných páchateľov, stotožnili sa vozidlá, na ktorých útočníci prišli. Hovorí o tom aj expert Pavol Draxler v rozhovore, ktorý ste uverejnili v SME.
Vypočulo sa veľké množstvo svedkov a vykonalo sa mnoho úkonov na odhalenie páchateľov. Stačilo urobiť nejaké strategické kroky a došli by k vypátraniu páchateľa či páchateľov. A potom zrazu po zmene vlády v roku 2006 a nástupe nového ministra vnútra nastala zmena vyšetrovateľky.
Ako si spomínate na tú zmenu?
Pamätám si, ako mi volali z ministerstva vnútra, že by sa s nami rád stretol minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru. Cestovali sme na stretnutie a tam nám bola predstavená nová vyšetrovateľka, ktorá má údajne nejakú svoju teóriu.
Zároveň si veľmi dobre pamätám, ako minister Kaliňák hovoril, že je to také na hrane noža a vraj nechce o tom nič vedieť. Odvtedy sa vyšetrovanie odohrávalo veľmi zvláštne.
O pochybnostiach ste sa v náznakoch vyjadrovali aj v minulosti. Začali po zmene vyšetrovateľky?
Áno, bolo to vtedy. Nemali sme vtedy všetky informácie, ktoré máme teraz, ale priebeh vyšetrovania sa mi nepozdával.