BRATISLAVA.Poslanci Národnej rady v stredu rokovali o novele zákona o rokovacom poriadku NR SR z dielne skupiny poslancov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.
Úpravou sa má vypustiť obmedzenie zavedené tzv. náhubkovou novelou rokovacieho poriadku parlamentu, ktorá znemožnila poslancom pri prednese v pléne používať zvukovú, obrazovú alebo obrazovo-zvukovú prezentáciu. Zároveň by sa mala upraviť dĺžka rečníckeho času tak, že písomne prihlásený poslanec bude mať k dispozícii 30 minút času, poslanec vystupujúci za poslanecký klub 60 minút času a poslanec prihlásený do rozpravy ústne by mohol mať 20 minút času.
Upravené časy
O posunutí novely zákona do druhého čítania budú poslanci rozhodovať štvrtok 25. mája o 17:00 hod. v rámci bloku hlasovania, ktorý obsahuje viac ako 30 bodov programu.
Cieľom úpravy je ďalej vytvoriť mechanizmus prijímania odôvodneného stanoviska a upraviť ho priamo v rokovacom poriadku NR SR, aby sa stal účinným nástrojom, ktorý zamedzí zásahom Európskej únie (EÚ) do suverenity Slovenska. Úpravou sa má znížiť počet podpisov pod petíciu na 50-tisíc podpisov, ktorú prerokuje parlament. Ďalej sa má spresniť zákaz politickej reklamy v parlamente a pravidlá o zákaze podať ten istý návrh zákona v šesťmesačnej lehote.
Rozšírenie právomocí Výboru pre európske záležitosti
Novelou zákona sa zároveň ustanovuje, že mimoriadnu schôdzu NR SR bude môcť okrem pätiny poslancov zvolať aj tretina členov Výboru NR SR pre európske záležitosti, a to vtedy, ak predmetom rokovania tejto mimoriadnej schôdze bude posúdenie súladu návrhu legislatívneho aktu Európskej únie so zásadou subsidiarity a proporcionality.
„Tento prípad nastane vtedy, keď výbor neprijme uznesenie, ktoré by odôvodňovalo nedodržanie zásady subsidiarity alebo proporcionality pri prijímaní legislatívneho aktu EÚ, no napriek tomu jedna tretina členov tohto výboru má v tej istej veci odlišný názor a domnieva sa, že zásada subsidiarity alebo proporcionality by prijatím legislatívneho aktu EÚ mohla byť porušená," uviedli predkladatelia v návrhu.