Bratislava 28. júla (TASR) - Šesť ľudí vo veku 70 až 80 rokov priviezli v stredu na centrálny príjem do Fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava, pracovisko Kramáre, ktorí následkom dehydratácie skolabovali.
Podľa primárky Dariny Kukučkovej z centrálneho príjmu FNsP na Kramároch v súvislosti so súčasnými tropickými horúčavami sa môžu u ľudí objaviť bolesti na hrudníku, prípadne infarkty, ale možné sú aj úmrtia. Hlavnou príčinou ťažkostí u starých ľudí je dehydratácia. Nevedia odhadnúť, koľko tekutín majú vypiť. Obvykle majú vysoký krvný tlak, prípadne problémy so srdcom, a preto sa boja, aby nevypili veľa tekutín.
Hlavný hygienik SR Ivan Rovný odporúča v čase horúčav dodržiavať správny pitný režim na pracoviskách. Za dôležité považuje rovnomerné uhrádzanie tekutín stratených potením a dýchaním v množstve minimálne dva až tri litre, respektíve aj viac v závislosti od vonkajších teplôt a vykonávanej práce. Na pitie odporúča stolové vody a nekoncentrované minerálne vody, nesladené nápoje, ovocné čaje, zriedené džúsy a podobne. Minerálne vody sú podľa Rovného vhodným nápojom najmä preto, že dopĺňajú soli, ktoré organizmus stratil potením alebo iným vylučovaním.
V horúcich dňoch sa treba vyvarovať pitia nadmerného množstva čiernej kávy, alkoholu, silných čiernych čajov, ktoré pomáhajú ďalšiemu vylučovaniu tekutín z organizmu. Ani príliš sladké nápoje nie sú vhodnou súčasťou správneho pitného režimu. "Aby sa predišlo poruchám z miestneho podchladenia slizníc, má byť teplota nápojov v období letných horúčav v rozmedzí 12 až 15 stupňov Celzia, u čajov sa odporúča okolo 22 stupňov Celzia," informoval dnes TASR Rovný.