BRATISLAVA. Kauza razie v rómskej osade v Moldave nad Bodvou z leta 2013 sa na samom počiatku začala preverovaním toho, či bol postup policajtov v poriadku. Zakrátko sa však otočila proti poškodeným obyvateľom, z ktorých boli zrazu obvinení a neskôr aj obžalovaní.
Po takmer desiatich rokoch, najmä po rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva v prospech Rómov, sa vyšetrovanie vracia na začiatok.

Policajná inšpekcia začiatkom marca tohto roka opäť začala trestné stíhanie pre podozrenia zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a ďalších trestných činov. O návrate k odloženému prípadu písal už aj Denník N.
Ako problém sa však ukazuje, že prípad skončil u rovnakého vyšetrovateľa z Banskej Bystrice, ktorý v rokoch 2015 a 2016 pôvodné vyšetrovanie zastavil. Namiesto pochybenia policajtov mal totiž podozrenie, že Rómovia nevypovedali pravdu a dopustili sa krivej výpovede.
Na to aj upriamil Krajskú prokuratúru Prešov, čo napokon viedlo k obvineniu Rómov.
Čo sa dočítate v článku
- prečo skončil prípad u pôvodného vyšetrovateľa,
- ako na to reaguje policajná inšpekcia a prokuratúra,
- či by bývalá ombudsmanka a dnes ministerka Jana Dubovcová postupovala inak,
- ako zatiaľ prebieha súčasné vyšetrovanie.
„Zastávam názor, že u uvedených osôb bolo manipulatívne zneužité ich slabé sociálne postavenie a vidina získania finančného odškodnenia za údajné porušenie ich práv,“ napísal vyšetrovateľ v júni 2016 dozorujúcej prokuratúre.
Dodal tiež, že tieto snahy „v kombinácii s nižším právnym vedomím, vzdelaním a intelektom“ viedli k skresľovaniu či klamaniu vo výpovediach.
V roku 2020 napokon štrasburský súd vyhlásil, že práva Rómov boli porušené. Prvým dvom obetiam zásahu vtedy priznal aj odškodné 20-tisíc eur.
Sťažovatelia opisovali, že ľudí z osady Budulovská policajti vyťahovali z domov, bili, kopali, používali pri tom elektrošoky, pričom dôkazom bolo aj zlomené rebro jedného z nich. Zásah vnímali miestni obyvatelia ako odplatu za to, že dva dni pred ním Rómovia v osade rozbili kameňmi policajné auto.
Keď teraz poškodení Rómovia zistili, že ich prípad opäť skončil u rovnakého vyšetrovateľa, podali námietky zaujatosti.
Takéto námietky sú namieste aj podľa ministerky spravodlivosti Jany Dubovcovej, ktorá sa téme razie v Moldave venovala ešte ako ombudsmanka.
„(Vyšetrovateľ) môže už mať názor na túto vec ešte skôr, než začal druhýkrát vyšetrovať. Určite by som zvažovala, či je to ten najvhodnejší človek, ktorý sa tomu má venovať,“ povedala Dubovcová pre SME v Rozhovoroch ZKH.
Bývalá ombudsmanka už pred rokmi poukazovala na to, že zrejme došlo k závažnému porušeniu práv a slobôd. Politici Smeru ju vtedy vysmiali.
Vrátili sa k starým pokynom
Keďže námietky sa týkajú vyšetrovateľa inšpekčnej služby, ich vybavenie bude práve na jej vedení. Inšpekcia závery zatiaľ nenaznačuje a hovorí len, že o námietke „bude rozhodnuté v zmysle trestného poriadku“.