BRATISLAVA. Päťstoeurovky za voľby, návrh na sledovanie porna len s notárskym overením či zmeny k interrupciám už veľkú šancu na schválenie pred voľbami nemajú.
Vo štvrtok poslanci náhle ukončili chaotickú májovú schôdzu parlamentu a tým desiatky návrhov, ktoré nestihli uzavrieť ani v prvom čítaní, odsúdili na neprijatie v tomto volebnom období.
Už na druhý deň sa OĽaNO pokúsilo o zvrat zvolaním mimoriadnej schôdze parlamentu na pondelok. Počas nej by ešte poslanci mohli zostávajúce body prerokovať a posunúť ich na definitívne schvaľovanie na poslednú riadnu schôdzu v júni. Na prijatie akejkoľvek novely zákona, okrem mimoriadnych prípadov, sú totiž potrebné minimálne dve schôdze parlamentu.
Môže sa však stať, že väčšina poslancov, ktorá schôdzu vo štvrtok radšej ukončila, s postupom OĽaNO nebude súhlasiť.
SaS už avizovala, že návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze nepodporí. Demokrati Eduarda Hegera sú ochotní za schôdzu hlasovať, ak z jej programu vypadnú "kampaňové zákony poškodzujúce rozpočet".
"Dosť sa uchránil rozpočet Slovenska," pochvaľoval si vo štvrtok náhle ukončenie zasadania parlamentu aj predseda Sme rodina Boris Kollár.
Sme rodina pritom spoločným návrhom s Hlasom štyri mesiace pred voľbami presadila mimoriadnu valorizáciu dôchodkov už od 1. júla a nie až od januára za pol miliardy eur. S hlasmi Sme rodina sa zas Smeru podarilo posunúť na ďalšie rokovanie parlamentu návrhy k cenám potravín za 50 miliónov.
Návrh SaS na predčasné ukončenie tri týždne trvajúcej májovej schôdze s rekordnými 240 bodmi podporili Sme rodina, Smer, Hlas aj poslanci okolo Demokratov Eduarda Hegera.
Poslanci, ktorých základnou náplňou práce je prijímať zákony na zlepšenie životnej úrovne na Slovensku, tak z obavy, že v predvolebnom chaose prejdú aj zmeny s opačným dosahom, radšej uprednostnili predčasný koniec rokovania.
Pozrite si, ktoré na verejnosti a v médiách najviac diskutované návrhy ostali visieť neuzatvorené.

Päťsto eur za voľby
Igor Matovič chcel ľuďom za účasť v septembrových voľbách rozdávať peniaze. Návrh za minimálne 1,5 miliardy eur presadzuje niekdajší minister financií v čase vysokej zadlženosti Slovenska, keď vláda odborníkov bude zrejme musieť pre zlý stav verejných financií pripraviť na budúci rok vyrovnaný rozpočet so škrtmi až za osem miliárd eur.
Matovič napriek tomu navrhuje, aby štát vyplatil každému zúčastnenému voličovi odmenu 500 eur, ktorá nebude podliehať zdaneniu.