SME

Víkendový výber: Kto sa vám postará o deti, keď budú choré? Aj takto vyzerá diskriminácia žien po materskej

Pravidelná dávka víkendového čítania.

Víkendový výber SMEVíkendový výber SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Príjemný víkend! Ženy sú predurčené sa starať o svoje deti, netreba ich za to platiť, aj tak znie jeden zo stereotypov, s ktorým sa stretávajú matky. Navyše, po materskej ich na trhu práce čaká diskriminácia, nepochopenie a neistota. Reportérka denníka SME Michaela Žureková a stážistka Miloslava Némová sa zhovárali aj so ženami, ktorým napríklad odporúčali, aby na pohovoroch zatajili, že majú deti, aj s takými, ktoré po materskej prijali nižšie pozície než na akých pôsobili pred narodením detí. Popísali aj stereotypy o ženách aj to, ako vyzerá nerovnosť na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Režisérka a antropologička Soňa G. Lutherová niekoľko rokov pozorovala a nakrúcala rodinu, v ktorej manželka a matka dvoch detí prešla tranzíciou. Prečo to pre ňu bolo inšpiratívne, aj prečo na Slovensku potrebujeme takýto film, prezrádza v rozhovore s reportérom Danielom Bernátom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reportérka Kristína Kúdelová, ktorá je od začiatku festivalu v Cannes v jeho dejisku, v uplynulé dni priniesla viacero zaujímavosti, medzi inými aj reportáž o tom, ako sa slovenská rodáčka, herečka Barbora Bobuľová, pripravovala na červený koberec a uvádzať film, v ktorom hrá hlavnú úlohu a ktorý súťaží na najprestížnejšom festivale sveta.


Zatajujú, že majú deti, len aby získali prácu. Matky po materskej pracovný trh diskriminuje

„Nikdy sa ma nik priamo neopýtal, či mám deti, ale vždy zisťovali, prečo som skončila v predošlom zamestnaní. Keďže viem, že personalisti z rôznych firiem sa navzájom poznajú, nechcela som si vymýšľať a pravdivo som odpovedala. Následne prichádzali otázky – má sa vám o deti kto postarať, keď budú choré? Ako to máte zariadené? Ak by sme vás chceli poslať na služobnú cestu, kto bude s deťmi?“ hovorí Elena Cehlárová (35), ktorá je na deti sama.

SkryťVypnúť reklamu

Keď si do životopisu uviedla, že posledných sedem rokov strávila na materskej s troma deťmi, neozvala sa jej žiadna firma. Len čo tento údaj zmazala, začala dostávať pozvánky na pohovory.

Od minulej jesene do februára ich absolvovala približne dvadsať. Zdalo sa jej, že vždy, keď na pohovore prišli k tomu, že je matka, tón sa zmenil a všetko smerovalo k ukončeniu stretnutia.

Až vo februári si napokon našla prácu v banke. Prešla na nižšiu pozíciu, než na akej pracovala pred narodením detí.

Jej prípad ilustruje výsledky reprezentatívneho slovenského prieskumu, ktorý nedávno uskutočnila 365.bank v spolupráci s agentúrou 2muse. Ukázal, že dve pätiny žien zarábajú po nástupe do práce po materskej menej.

Režisérka Lutherová nakrútila rodinný príbeh o tranzícii: Chcela som, aby film vyšiel ešte pred voľbami

"Chceme osloviť ľudí, ktorí možno majú o téme tranzície len akúsi hmlistú predstavu a môžeme im príbeh sprostredkovať takým spôsobom, že nadobudnú pocit empatie," hovorí režisérka a antropologička SOŇA G. LUTHEROVÁ o svojom filme Šťastný človek.

SkryťVypnúť reklamu

V centre autorkinej pozornosti je Marvin. „V ideálnom svete by som sa narodil ako chlap,“ hovorí. Narodil sa však v ženskom tele a stal sa manželkou i matkou dvoch detí. Až potom prišlo rozhodnutie, že podstúpi operáciu a hormonálnu terapiu. Lutherová sa snaží dopátrať aj, ako to celé vníma jeho manžel Ivan a čo očakáva. Popritom stále "beží" aj ich každodenný rodinný život a starostlivosť o deti.

Ako sama hovorí, nakrúcanie ju ovplyvnilo mnohými spôsobmi. V prvom rade ľudsky. „Bolo pre mňa veľmi inšpiratívne byť súčasťou Marvinovej tranzície. Veľa mi to dalo v mojom vlastnom rozmýšľaní o tom, čo to znamená byť v manželskom vzťahu, v dlhodobom vzťahu, byť rodičom... Podnetný bol Ivanov rešpektujúci prístup k Marvinovi, jeho rozvážnosť, aj Marvinova nezdolnosť,“ hovorí v rozhovore pre SME.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasne si priala, aby jej film uvideli slovenskí diváci ešte pred blížiacimi sa voľbami. „Chcela by som prispieť k tomu, aby sa spôsob, akým sa o tejto téme na Slovensku rozprávame, zmenil. Počas nakrúcania som preto veľmi zvažovala, ako príbeh uchopiť, kde sú pre mňa etické hranice, do čoho ešte idem a do čoho už nie. V príbehu sme sa však sústredili na to, čo vnímam ako podstatu – rodinný život,“ opisuje. V slovenských kinách sa jej dokumentárny film začne premietať 21. septembra 2023.

V izbe herečky v Cannes: Pomohlo mi všetko, čo ma na Slovensku naučili, vraví Barbora Bobuľová

Tento rok už po červenom koberci festivalu v Cannes kráčali predstaviť svoj súťažný film herečky Scarlett Johansson, Natalie Portman, Julianne Moore, v stredu večer bola na rade Barbora Bobuľová.

SkryťVypnúť reklamu

Osud to zahral tak, že rodáčka z Martina už vyše dvadsať rokov žije v Ríme. Pracuje s najväčšími hviezdami talianskej kinematografie a prežíva s nimi vzrušujúce chvíle, keď je celý filmový svet sústredený na jednom mieste a v jednom čase.
Stalo sa to aj teraz, keď jej legendárny režisér Nanni Moretti zveril úlohy idealistickej komunisticky v novom filme Svetlé zajtrajšky.

Keď nám Barbora Bobuľová dvere svojej izby v hoteli Gray Albion otvorila, bolo pol šiestej. O štyri hodiny neskôr mala byť pripravená na sviatočný výstup ku kinosále. Pred desiatkami kamier a fotografov.

„Ešte som si na tridsať minút zdriemla a dala som si sprchu,“ hovorila a s ľahkosťou stúpala bosými nohami po koberci. Varila čaj a svoje čierne šaty odsunula na okraj okna, „aby nebránili výhľadu“.

SkryťVypnúť reklamu

Keď si potom sadla do kresla, začala myslieť na to, čo pre ňu táto chvíľa znamená.

Lekári sa jej báli dotknúť. Bardot sa po otrasnom zážitku viac do Cannes nevrátila

K najväčším hviezdam aktuálneho ročníka festivalu v Cannes patria americkí herci Michael Douglas, Robert De Niro a Jane Fonda, ktorá tu má dokonca v pláne masterclass.

Viacerých pri tom asi napadne otázka, prečo tu nie je aj Brigitte Bardot. Jej mladšia kolegyňa Catherine Deneuve sem chodí pravidelne. Nemá vari Brigitte Bardot s festivalom také dobré vzťahy?

Nie, vo vzťahu s vedením festivalu nie je problém. Brigitte Bardot sa prosto v roku 1967 rozhodla, že už do Cannes nikdy nepríde.

Bežní návštevníci, novinári a fotografi sa tlačili a vešali, kde sa dalo. Čoskoro ich počet prevýšil počet strážcov zákona a filmovú akciu roka nahradila akcia policajná.

SkryťVypnúť reklamu

Boli nesvojprávne a bohaté, súce na sobáš. Zabili sa samy, vravela polícia, keď ich našla mŕtve

Keď režisér Martin Scorsese stúpal minulú sobotu večer po červenom koberci v Cannes, bol obklopený Robertom De Nirom a Leonardom DiCapriom.

Historické. Výnimočné. Neopakovateľné, písali titulky miestnych médií o stretnutí troch legiend. No po Croisette sa v tej chvíli prechádzali aj iné skupinky, ktoré chceli fotografi zaznamenať.

Vo farebných kostýmoch a pierkach sa na premiéru filmu Killers of The Flower Moon prišli pozrieť potomkovia Indiánov.

Diváci vedeli, že to nebude nebude ľahká projekcia. Minutáž filmu je tri hodiny a dvadsaťšesť minút. Od prvej do poslednej minúty sa však takmer nikto nepohol, nemukol ani predčasne neodišiel. Martin Scorsese priniesol veľký, neznámy a vo svojej podstate otrasný príbeh.

SkryťVypnúť reklamu

Tom Hanks si vyskúšal „úlohu“ spisovateľa. Nie je to na Oscara, ale ani na posmešnú Zlatú malinu

Tom Hanks je na scéne už viac ako štyri dekády, hral v zhruba osemdesiatich filmoch a je stále populárny, hoci tento rok získal aj svoju prvú anticenu Zlatá malina. Držiteľ dvoch Oscarov chce najnovšie dokázať, že ovláda aj iné umenie ako herectvo. Umenie písať.

Najnovšia kniha mu vyšla tento mesiac a vyslúžila si zmiešané reakcie. Hanksa to však nezaskočilo, herectvo ho za tie roky naučilo prijímať kritiku.

Svoj román obsadil postavami, ktoré možno sú inšpirované skutočnými osobnosťami filmového sveta, ale nenesú ich mená. Takže netreba očakávať žiadny klebetník.

Bozky na ústa považujú za hlúposť. Niektoré kultúry si obhrýzajú mihalnice

Jedna skupina antropológov zastáva názor, že bozkávanie je inštinktívne, veď ho vidíme aj u šimpanzov. Iní ho považujú za naučené správanie, čomu nahráva aj fakt, že bozk nie je vo všetkých ľudských kultúrach zdrojom rozkoše, vyjadrením lásky či predohrou pred milovaním.

SkryťVypnúť reklamu

Z domnienky, že bozkávať sa ľudia naučili, sa vynára jedna zaujímavá otázka: kedy sa odohral vôbec prvý bozk v ľudskej histórii?

Vtáčí spev dokáže pomôcť nášmu duševnému zdraviu. Oplatí sa ho počúvať aj cez slúchadlá

Chcete zlepšiť svoje duševné zdravie? Začnite si všímať vtáctvo.

Dve štúdie uverejnené minulý rok v časopise Scientific Reports ukázali, že pozorovať alebo počúvať vtáky môže napomáhať našej duševnej pohode. Výskumy neustále dokazujú, že častejší kontakt a interakcia s prírodou sa spájajú s lepším zdravím tela aj mozgu.

Vtáky sa javia ako špecifický zdroj týchto liečivých účinkov. Sú takmer všade a poskytujú spôsob, ako nás spojiť s prírodou - a aj keď sú ukryté v korunách stromov alebo v podraste, stále môžeme nachádzať potešenie v ich speve.

SkryťVypnúť reklamu

Kultúrne tipy

Začína sa Medzinárodný festival divadelných vysokých škôl Istropolitana. Bude sa opierať o tému hľadania identity. Prinesie autobiografickú inscenáciu o Bukowskom, výpoveď o stave dnešnej generácie, aj spomienky na socializmus.

Víkendový recept

Poháre, torty, sorbet aj šalát. Ponúkame vám dvanásť inšpirácií na nepečené jahodové dezerty.

Víkendový kvíz

Ako pozorne ste sledovali udalosti posledného týždňa? Otestujte sa v našom kvíze.


Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 332
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 6 747
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 099
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 857
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 725
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 829
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 185
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva 1 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Vľavo Dalibor Dvorský a vpravo Samuel Honzek pred odletom slovenskej hokejovej reprezentácie na MS vo Švédsku.

Slovensko ide na hokejový šampionát bez opôr z NHL, no s mladou krvou.


Tréner Robert Döme na lavičke HC Slovan Bratislava.

Vo Švédsku sa tešil v roku 2007 z ligového titulu.


Hráči Manchestru United

Okrem titulu je v hre aj miestenka do budúceho ročníka Ligy majstrov.


TASR
Šimon Nemec počas zápasu Montreal Canadiens - New Jersey Devils.

Nebol pripravený, myslí si tréner.


Martin Turčin
SkryťZatvoriť reklamu