BRATISLAVA. Študenti si o svojom pedagógovi vo facebookovom statuse polície spred roka a pol môžu prečítať, že je "dezinformátor" a "pravidelne zverejňuje klamstvá a nezmysly".
A to preto, že počas pandémie tvrdil, že v dvoch slovenských nemocniciach ležia na oddelení JIS zaočkovaní nakazení pacienti a ak chcú dostať liečbu, musia podpísať papier, že sú nezaočkovaní. Išlo o konšpirácie, ktoré mali vytvoriť dojem, že zdravotníci kryjú neúčinnosť vakcín.
Vo verejne dostupnom videu si tiež žiaci môžu pozrieť bratislavského pedagóga Milana Laurinca, ako prišiel v skupine ľudí, ktorí sami seba nazývajú Občiansky tribunál, presviedčať pracovníkov pezinskej psychiatrie, že vstupom do Európskej únie Slovenská republika zanikla. A teda, že pacienti sú v nej "bezdôvodne držanými zajatcami" a ide o "koncentračný tábor".
V pondelok televízia Markíza upozornila, že Laurinec nielen učí na Strednej odbornej škole dopravnej v Bratislave slovenčinu, ale v škole pôsobí aj ako školský psychológ.
Učiteľa z videí šíriacich konšpirácie spoznali stredoškoláci po tom, čo minulý týždeň sedel v maturitnej komisii.
"V škole som bol apolitický, ja som neriešil žiadne takéto otázky, môžete si spraviť prieskum medzi žiakmi," opakuje Laurinec s tým, že nepovažoval za potrebné o svojich aktivitách a zverejnených videách hovoriť s vedením školy, keďže ide o jeho súkromie.
"Deti a dospievajúcu mládež neťahám do týchto problémov," hovorí Laurinec. "Len s dospelými tieto veci riešim."
Slovenská komora učiteľov reaguje, že pôsobenie učiteľa z dezinfoscény spôsobilo medzi pedagógmi "až pobúrenie".
"Našich žiakov máme vzdelávať, učiť ich rozlišovať nezmysly, argumentovať, čítať s porozumením, kriticky myslieť. Nepredpokladám, že kompetencie zo štátneho vzdelávacieho programu vo svojej práci dokáže napĺňať pán Laurinec," dodáva Soňa Puterková, ktorá má v komore na starosti pracovnoprávne vzťahy.
Sama však priznáva, že rozhorčenie pedagógov sa zrejme nepremietne do razantnejšieho postupu škôl či zriaďovateľov v podobných prípadoch. Hoci verejné šírenie konšpirácií učiteľom aj mimo školy by podľa nej malo minimálne vzbudiť pozornosť zamestnávateľa, dostať sa až k prepusteniu takého učiteľa je problematické.

"Neviem si to predstaviť, ktorý riaditeľ by riskol súdne spory pre neplatnosť výpovede," vraví Puterková.
Denník SME sa pýtal odborníkov, aké majú školy v podobných prípadoch možnosti a ako môžu zakročiť.