SME
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Ranný brífing: Na Slovensku zaniká osemnásť súdov, Kyjev zrejme začal vracať požičané

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Košičania budú na krajský súd cestovať aj do Prešova, ale inak bude všetko po reforme súdov fungovať lepšie, sľubuje ministerstvo spravodlivosti. Sudcovia aj súdy sa budú špecializovať, a rozsudky by mali vydávať rýchlejšie. Malé súdy zaniknú, ale niektoré pracoviská zostanú.

Moskva sa včera zobudila na zvuky výbuchov dronov. Ruské vedenie z útoku obvinilo Ukrajinu, tá to odmieta. Takmer okamžite sa však objavili špekulácie, či nejde o ukrajinskú odplatu. Viaceré indície tomu nasvedčujú.

V Únii ju majú takmer všetky krajiny. U nás interrupciu môžu lekári žene urobiť len pod celkovou anestéziou. Hoci odborníci hovoria, že to ženám škodí, interrupčnú tabletku u nás minister zdravotníctva nikdy nedovolil. Môže sa to zmeniť. Povolí minister Palkovič konečne interrupčnú tabletku? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Štartuje súdna reforma: Kde zanikajú súdy? Čo bude so starými súdnymi prípadmi?

Takmer 27 rokov vydržala mapa súdov na Slovensku v podobe, ako ich v roku 1996 nakreslila vláda Vladimíra Mečiara. Od 1. júna sa však časy okresných súdov aj v malých mestách definitívne končia, zaniká 18 z nich.

Sudcovia sa zároveň po novom budú venovať už len jednej právnej agende, aby sa z nich stali špecialisti. Reforma súdov známa aj ako súdna mapa má aj vďaka tomu priniesť rýchlejšie a kvalitnejšie rozhodovanie.

SkryťVypnúť reklamu

„Neskorá spravodlivosť nie je spravodlivosť,“ tvrdila Mária Kolíková, ktorá návrh reformy ako ministerka spravodlivosti v lete 2020 predstavila.

Prvostupňové súdy podľa analýzy ministerstva dokázali do dvoch rokov rozhodnúť len v tretine prípadov a priemerne im rozhodnutie trvalo takmer tisíc dní. Ďalšie mesiace až roky trvali procesy na vyšších súdoch.

Ľudia z regiónov aj poslanci parlamentu sa snažili reformu zmierniť, často preto, aby nezanikol okresný súd práve v ich meste. Vo väčšine miest tak zostali pracoviská súdov, hoci tam už nie sú ich sídla. Krajskí sudcovia budú môcť na pojednávania po novom za účastníkmi cestovať – a nie naopak, ako to bolo doteraz.

 • Chcelo to rázny sek: Na novú súdnu mapu budú teraz chvíľu naštvaní takmer všetci a tá chvíľa potrvá najmenej tri roky. To, ako dlho trvajú na Slovensku súdne spory (priemerne 923 dní na prvej inštancii) však už bolo treba riešiť, píše Nataša Holinová.
 • Súdy štartujú po novom: Súdna reforma pôsobí na prvý i druhý pohľad dotrhane. Až natoľko, že dobrá otázka je, či by exministerka Kolíkova spoznala ako „svoju“ konečnú verziu, keby sa na procese holenia-strihania nezúčastnila, píše Peter Schutz.

Od jesene zrejme detské pohotovosti skončia už o ôsmej

Dieťaťu stúpa teplota a rodič mu ju nevie liekmi, ktoré má doma, znížiť. Bežia preto na pohotovosť. Ak to už o pár mesiacov nestihnú do ôsmej večer, klopať na dvere pohotovosti môže byť zbytočné. Na detských pohotovostiach nemá kto slúžiť.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo zdravotníctva chce od jesene či od nového roka skrátiť ordinačné hodiny na pohotovostiach z desiatej na ôsmu hodinu večer. Návrh dalo pripomienkovať.

Detských lekárov je málo a mnohí sú už v dôchodkovom veku. Každý rok ich ubudnú desiatky. Ministerstvo preto chce v priebehu roka a pol znížiť počet detských pohotovostí až o tretinu.

Jedinou alternatívou k pohotovostiam po ôsmej večer a cez víkendy a sviatky budú urgentné príjmy v nemocniciach. Tam si však rodič s dieťaťom, ktoré nie je v ohrození života, počká aj niekoľko hodín, lebo v prvom rade sú určené pre život ohrozujúce stavy, napríklad po úrazoch.

V krátkosti z domova:

 • Sklenárovi sa prívlastok technokrat páči: To, že ho ľudia vnímajú ako technokrata, nepovažuje za urážku, ale skôr pochvalu. Negatívne sa nevyjadruje ani o žiadnom predchodcovi na poste ministra obrany. Martin Sklenár ako úradnícky minister obrany nechce vstupovať do volebnej kampane ani vtedy, keď by mal vyvracať zásadné tvrdenia Robert Fica, že obranná dohoda s USA je pre Slovensko nevýhodná.
 • Test na kliešťovú encefalitídu: Viac ako 200 ľudí sa minulý rok na Slovensku nakazilo kliešťovou encefalitídou, čo sa naposledy stalo v roku 1960. Časť z nich sa nakazila nepasterizovaným ovčím či kozím mliekom alebo syrmi. Vedci skúšajú vyvinúť rýchly test pre salaše. Zariadenie na vyhodnocovanie testov by mohlo stáť niekoľko stoviek eur.
 • Nový štátny vzdelávací program: Po absolvovaní základného vzdelávania má žiak vedieť vyjadrovať a interpretovať pojmy a vzťahy medzi nimi, myšlienky, pocity a potreby, fakty a názory ústnou a písomnou formou v slovenskom a v materinskom jazyku v rôznorodých situáciách a príležitostiach. Vyplýva to zo zverejneného nového štátneho vzdelávacieho programu.

Na Moskvu útočili drony. Ide o pomstu Ukrajincov?

Obyvatelia Kyjeva aj Moskvy sa v utorok zobudili na zvuky výbuchov. Zatiaľ čo nálety sú pre Ukrajincov v hlavnom meste pravidelnou záležitosťou, Rusi nie sú na útoky dronov na svojom území zvyknutí.

SkryťVypnúť reklamu

Na Moskvu zaútočilo najmenej osem dronov, pričom mierne poškodili dve výškové budovy, informovali ruské štátne médiá. Moskovský starosta Sergej Sobianin povedal, že nikto sa vážne nezranil, ale že na mieste zasahovali záchranári.

Pôvodné správy v ruských médiách hovorili o najmenej tridsiatich dronoch. Kremeľ okamžite začal hovoriť o „teroristickom útoku“, z ktorého obvinil Kyjev. Ukrajina obvinenie odmietla.

„Nemáme s tým nič spoločné. Pozeráme sa však na to s potešením a predpovedáme zvýšený počet útokov,“ povedal poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak. Zavtipkoval tiež, že niektoré z dronov, ktoré cez noc ruské sily vypálili na Kyjev, sa rozhodli vrátiť do Ruska.

Napriek ukrajinskému popretiu sa ihneď objavili špekulácie, či nejde o odplatu za nedávnu sériu ruských útokov na Kyjev. Na ukrajinské hlavné mesto útočili len pár hodín pred náletmi v Moskve.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

 • Prigožin pre útok dronmi zúril: Útok dronov na Moskvu rozzúril šéfa Wagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina. Ruské ministerstvo obrany zasypal nadávkami. "Smradľavé hovädá, čo to robíte? Dobytok," rozčuľoval sa nad tým, prečo armáda dovolila, aby drony doleteli až do hlavného mesta.
 • Ruské vojenské výdavky: Vojenské výdavky Ruska zostanú zrejme vysoké a budú vyvíjať tlak na jeho verejné financie, uviedlo britské ministerstvo obrany. Ruské vojnové výdavky predstavujú podľa Štokholmského medzinárodného inštitútu 4,1 percenta ruského HDP. Ruské vojenské výdavky v roku 2022 vzrástli o 9,2 percenta na 86,4 miliardy dolárov.
 • Gruzínsko si dáva pre sankcie podmienky: Gruzínsko nezavedie sankcie voči Rusku, kým nezíska kandidátsky štatút na členstvo v Európskej únii. Brusel v súčasnosti zvažuje žiadosť Gruzínska o kandidátsky štatút na členstvo v Únii. Ten však dostane až vtedy, keď splní niektoré ciele definované Európskou komisiou.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Ukrajinská sieť barov expanduje, prevádzku otvorí v Bratislave

Invázia Ruska na Ukrajinu vyhnala osem miliónov Ukrajincov do zahraničia, z toho na Slovensku ostalo približne 100-tisíc utečencov.

Pretrvávajúci konflikt motivoval ukrajinského podnikateľa Andrija Khuda, aby svoj biznis rozšíril o nové zahraničné trhy. Chce tak znížiť závislosť od ukrajinského trhu a využiť potenciál rodákov, ktorí z Ukrajiny odišli a už sa nevrátili.

Khudo stojí za ukrajinskou skupinou reštaurácií !FЕST Holding, ktorá otvorí v centre Bratislavy prvý bar. Ide o sieť pod názvom Piana Vyshnia (v preklade Opitá višňa), ktorá sa špecializuje na višňové likéry. K úspechu mu môže výrazne pomôcť početná ukrajinská diaspóra, ale aj turistický ruch.

Prevádzka v Bratislave sa bude nachádzať na Laurinskej ulici v centre, kde sa už pripravujú nové priestory na otvorenie. Ide o bar, ktorý bude fungovať formou franšízy, teda majiteľ prevádzky si od ukrajinskej reštauračnej skupiny kúpi licenciu na použitie značky.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

 • Koniec zlatej éry realitných fondov: Ochladenie realitného trhu môže predstavovať problém pre banky aj pre bežných ľudí, ktorí investujú svoje úspory do realitných fondov. V nich je v súčasnosti približne 2,4 miliardy eur. NBS upozorňuje, že zlaté obdobie realitných fondov sa môže pribrzdiť, pretože na trhu pribúdajú riziká.
 • Kam vrazili peniaze miliardári: Štyrikrát do roka môžu laickí investori nahliadnuť do sveta tých hviezdnych. Zo záznamov sa dá vyčítať, akým firmám veria globálni top investori. Z reportov za prvý kvartál tohto roka sme vybrali transakcie, ktoré spravili piati americkí miliardári.
 • Cena zemného plynu: Veľkoobchodné ceny zemného plynu v Európe padli na najnižšiu úroveň za dva roky. Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci na burze TTF v Amsterdame klesla na 23,50 eura za MWh. Experti nevylučujú, že ceny plynu sa znížia ešte viac.

Bol zlatým vajcom, Kozák mu skomolil meno. Veľký talent upadal, ale opäť zažiaril

Slovenský útočník Róbert Boženík sa uklonil a kľakol si na trávnik. Pribehol za nim spoluhráč a nohu si položil na jeho koleno. Boženík úctivo potľapkal jeho kopačku a vzápätí ju pobozkal. Dvadsaťtriročný Slovák takto oslávil jeden zo svojich dvoch gólov v zápase.

SkryťVypnúť reklamu

Mal na dosah aj hetrik, ale jeho tretí gól pre ofsajd neplatil. Jeho Boavista Porto vyhrala v zápase portugalskej ligy na pôde Chaves 4:1. Boženík bol vyhlásený za muža zápasu, dostal najvyššiu známku. Uplynulý víkend zo slovenských futbalistov zažiaril najviac.

Rodák z Terchovej bol pred troma či štyrmi rokmi na slovenskej scéne braný ako zjav. Jeho vzorom je slávny poľský útočník Robert Lewandowski. Boženíkovi predpovedali, že by mohol by jeho slovenskou verziou, aspoň čiastočne.

„V Žiline bol zlatým vajcom a bola nad ním ochranná ruka,“ vravel v januári 2020 bývalý tréner reprezentácie Stanislav Griga. Boženík práve prestúpil do slávneho Feyenoordu Rotterdam, spomínala sa prestupová suma štyri až päť miliónov eur. Trénoval so slávnym útočníkom Robinom Van Persiem. Následne však Slováka pribrzdili zranenia.

SkryťVypnúť reklamu


Mal dvanásť, zviedla ho zrelá žena. Že je v takom vzťahu šťastný, bol omyl a veľký klam

„Nesmierne ma rozčuľuje, keď niekto hovorí: Keby sa k moci častejšie dostávali ženy, svet by vyzeral lepšie. Nie. Ženy sú také isté ľudské bytosti ako muži, komplexné a plné rozporov,“ hovorí americká herečka Natalie Portman.

Myslí si, že filmári si doteraz nedali veľkú námahu, aby preskúmali, čím všetkým môžu ženy byť, a preto privítala film Todda Haynesa May December, ktorý prišla s kolegyňou Julianne Moorovou predstaviť na festival v Cannes.

Výrazom May December sa v angličtine označuje milostný pár, medzi ktorým je veľký vekový rozdiel. Väčšinou je starší muž a mladšia je žena.

V tomto prípade je to naopak. A nielen to. Ide aj o vzťah, kde tá mladšia osoba ešte neprestala byť pod zákonom.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z kultúry:

 • Rozlúčka s Danom Heribanom: Bola to chvíľa, keď plakali aj tí, ktorých bežne vídať s úsmevom a ich prácou je zabávať. Platilo to o Petre Polnišovej aj o Braňovi Jobusovi. Boli medzi tými, ktorí si zaspomínali na Dana Heribana počas pietnej spomienky, ktorá sa konala v SND.
 • Tak zle, ako sa len dá: Keby mohli lavičky rozprávať, ktovie, čo všetko by zo seba dostali. Teraz sa za ne rozhodol rozprávať režisér Viktor Csudai. A nakrútil komédiu Tak zle, ako sa len dá. Csudai mal sympatický zámer, ale vybral si ťažký typ filmu. V tomto prípade sa malý zázrak neudial.
 • Novinky na Netflixe a HBO Max: Prinášame vám výber filmov a seriálov, ktoré majú tento týždeň premiéru a zároveň sú dostupné aj cez streamovacie služby aktuálne dostupné na Slovensku.

Podcasty SME

 • Všesvet: Motorkár Marek Slobodník: Expedícia Indodiesel na ceste je zatiaľ pre nás najťažšia
 • Vizita: Akrobacia na šále a kruhu je čoraz populárnejšia. Zvládne ju aj začiatočník?

Karikatúra

Recept dňa

Kuracie, cviklové, zeleninové, špenátové. Vybrali sme pre vás trinásť receptov na rizoto.

SkryťVypnúť reklamu

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.

Zažil veľké kluby, reprezentáciu, ale aj živorenie bez výplat, vyhrážky, podrazy či igelitku plnú peňazí od trénera konkurenčného tímu. Vladimír Goffa v knihe Kontroverzný tréner otvorene hovorí o zákulisí slovenského futbalu.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
 2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 23 053
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 398
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 8 913
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 728
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 931
 6. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 766
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 651
 8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 601
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Peter Sagan po zisku prvého z troch titulov majstra sveta.

Najlepšie fotografie Petra Sagana počas jeho kariéry cestného cyklistu.


Sportnet 13 h
Rastislav Gašpar.

Hokejisti Banskej Bystrice zdolali v 6. kole Tipos extraligy na domácom ľade Liptovský Mikuláš 3:1.


TASR 10 h
Fotka z finále Slovnaft Cupu 2022/2023.

Pozrite si prehľad športových udalostí v pondelok 2. októbra. Aký je program dňa?


Sportnet 7 h
Peter Sagan vo svojej kariére v cestnej cyklistike zaznamenal 121 víťazstiev (prehľad).

Peter Sagan strávil vo WorldTour 14 rokov. Pozrite si prehľad jeho víťazstiev.


Sportnet 14 h
SkryťZatvoriť reklamu