SME
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Ranný brífing: Bývalí ministri svojim doprajú, pre školu je konšpirátor problémom

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Do volieb ostávajú štyri mesiace a jediná riadna schôdza parlamentu. Na toto obdobie priznali piati bývalí členovia vlády, ktorí nastúpili do parlamentu, svojim asistentom najvyššiu možnú odmenu – 3 521 eur mesačne. Tvrdia, že ich potrebujú na poslaneckú prácu.

Na strednej škole v Bratislave učí pedagóg, ktorý verejne šíri konšpirácie. Podľa právnika nemá škola dosah na niečo, čo učiteľ robí v súkromí. Musel by sa previniť počas pracovnej činnosti. Školy sa preto do konfliktov s konšpirujúcimi učiteľmi nepúšťajú, nechcú riskovať žaloby.

SkryťVypnúť reklamu

Predstavitelia Smeru v kampani strašia naratívom o zmanipulovaných septembrových voľbách, no sami teraz čelia obvineniu, že Rusko lobuje v ich prospech. Rusko má naozaj záujem ovplyvňovať verejné dianie v západných demokraciách aj prostredníctvom manipulácie volieb. Prečo a akým spôsobom to robí? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

Načítavam... Ovplyvní Rusko naše voľby? Asi sa tomu nevyhneme (1. 6. 2023)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Čaká ich jedna riadna schôdza. Krajniak, Naď aj Mikulec asistentom priznali najvyššiu odmenu

Za každý zo štyroch zvyšných mesiacov do parlamentných volieb zarobia viac ako 3 500 eur, hoci nezanedbateľná časť ich práce sa im skončí uplynutím júna. Piati z ôsmich členov vlády Eduarda Hegera, ktorí sa v máji presunuli do parlamentu, svojím novým poslaneckým asistentom pridelili najvyššiu odmenu možnú podľa zákona.

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od ostatných asistentov, ktorí tiež zarábajú 3 500 eur mesačne, bývalí členovia vlády uzatvárali zmluvy s tými svojimi už s vedomím, že ich čaká iba jedna riadna júnová schôdza parlamentu.

Prichádzať na ňu s novými návrhmi zákonov, pre ktoré asistenti bežne pripravujú podklady, už však veľký zmysel nemá. Parlament by ich nestihol prerokovať.

Bývalý predseda vlády a líder Demokratov Heger, exminister práce Milan Krajniak zo Sme rodina aj bývalý minister vnútra Roman Mikulec z OĽaNO, vravia, že napriek krátkemu času pred voľbami a letným parlamentným prázdninám, je priznaná najvyššia možná odmena ich asistentom adekvátna.

 • Azda len nedožijú do volieb v odriekaní: Poznanie, že bývalí ministri navrátivší do poslaneckých radov si ohodnotili asistentskú prácu na najvyššiu možnú cenu, je iba doplnkovou informáciou. Napokon, keď si padnutá vláda nadelila taký dlhý život, prečo by ho mala prežiť v odriekaní, píše Zuzana Kepplová.

Konšpirácie vo verejných videách sú podľa učiteľa jeho súkromím. Môže ďalej učiť?

Študenti si o svojom pedagógovi vo facebookovom statuse polície spred roka a pol môžu prečítať, že je "dezinformátor" a "pravidelne zverejňuje klamstvá a nezmysly". A to preto, že počas pandémie tvrdil, že v dvoch slovenských nemocniciach ležia na oddelení JIS zaočkovaní nakazení pacienti a ak chcú dostať liečbu, musia podpísať papier, že sú nezaočkovaní. Išlo o konšpirácie, ktoré mali vytvoriť dojem, že zdravotníci kryjú neúčinnosť vakcín.

SkryťVypnúť reklamu

Vo verejne dostupnom videu si tiež žiaci môžu pozrieť bratislavského pedagóga Milana Laurinca, ako prišiel v skupine ľudí, ktorí sami seba nazývajú Občiansky tribunál, presviedčať pracovníkov pezinskej psychiatrie, že vstupom do Európskej únie Slovenská republika zanikla. A teda, že pacienti sú v nej "bezdôvodne držanými zajatcami" a ide o "koncentračný tábor".

Televízia Markíza upozornila, že Laurinec nielen učí na Strednej odbornej škole dopravnej v Bratislave slovenčinu, ale v škole pôsobí aj ako školský psychológ.

Slovenská komora učiteľov reaguje, že pôsobenie učiteľa z dezinfoscény spôsobilo medzi pedagógmi "až pobúrenie". Sama však priznáva, že rozhorčenie pedagógov sa zrejme nepremietne do razantnejšieho postupu škôl či zriaďovateľov v podobných prípadoch. Hoci verejné šírenie konšpirácií učiteľom aj mimo školy by podľa nej malo minimálne vzbudiť pozornosť zamestnávateľa, dostať sa až k prepusteniu takého učiteľa je problematické.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

 • Macron v Bratislave: Európa sa musí strategicky prebudiť a spresniť, čo konkrétne myslí pod pomocou Ukrajine. Na bezpečnostnej konferencii Globsec 2023 to povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron. Zdôraznil tiež, že aj keď Francúzsko niekedy mohlo byť vnímané ako arogantné, teraz sa na neho môže aj tento región spoľahnúť.
 • Úrad vlády odmieta konšpirácie: Úrad vlády odmieta útoky na štátnych zamestnancov v predvolebnom boji. Ohradil sa voči konšpiráciám, ktoré šíri Smer a nezaradený poslanec Tomáš Taraba. Reagoval tak na vyjadrenia šéfa Smeru Roberta Fica, ktorý vyhlásil, že slovenskí úradníci a mimovládne organizácie mali na stretnutí v Bruseli označiť opozíciu za hybridnú hrozbu.
 • Masívny kyberútok v Bratislave: Mesto Bratislava čelilo masívnemu kybernetickému DDoS útoku. Online služby mesta preto neboli pre verejnosť dostupné. Oznámil to primátor hlavného mesta Matúš Vallo s tým, že napriek tomu neevidujú preniknutie do IT infraštruktúry ani ohrozenie údajov, s ktorými pracujú.

Násilie, zranení vojaci NATO, písmeno Z aj Djokovič. Čo sa deje v Kosove

Srbská armáda v najvyššej bojovej pohotovosti, na druhej strane hranice mestá, kde medzinárodné mierové jednotky KFOR, spadajúce pod NATO, strážia radnice pred davom Srbov žijúcich v Kosove.

SkryťVypnúť reklamu

Nepokoje prebiehajú už od pondelka, zranilo sa pri nich 80 ľudí vrátane tridsiatich vojakov KFOR – 19 Maďarov a jedenástich Talianov. Kosovská vláda hovorí o zasahovaní z Belehradu, Srbom žijúcim v Kosove sa zas nepáči, že napriek dohode spred desiatich rokov sa stále nedočkali sľubovanej autonómie.

To všetko spôsobili aprílové voľby do štyroch mestských zastupiteľstiev na severe Kosova.

Prinášame otázky a odpovede, ktoré vysvetľujú napätie na území, ktoré väčšina sveta považuje za nezávislý štát, no niektoré krajiny vrátane Slovenska ho stále vidia ako odštiepeneckú provinciu.

V krátkosti z Ukrajiny:

 • Drony splnili svoj účel: „Moskva sa stáva mestom na frontovej línii,” píšu prokremeľské médiá po dronových útokoch v hlavnom meste napriek tomu, že Putinov režim z útoku viní Kyjev a snaží sa vykresliť zostrelenie všetkých dronov ako svoj úspech. Moskva mení systém protivzdušnej obrany.
 • Drony ako symbol konfliktu: Drony zasahujú do vojny na Ukrajine od jej začiatku. V poslednom čase sa však stali symbolom konfliktu, pretože Kyjev a ďalšie ukrajinské mestá tento mesiac takmer každý deň čelia útokom ruských dronov, a tiež preto, že aj Rusko v poslednom čase odráža viac dronových útokov na vlastnom území.
 • Menej efektívne jednotky v Bachmute: Ruská armáda presúva na front v Bachmute a okolí menej efektívne jednotky, keďže neočakáva hlavnú ukrajinskú ofenzívu v tejto oblasti, vyhlásil britský vojenský expert Michael Clarke. Ide o dobrovoľné výsadkové jednotky, motorizované brigády a sily z takzvanej Doneckej ľudovej republiky.
 • Protikremeľskí partizáni verbujú: Ruskí partizáni, ktorí minulý týždeň udreli z ukrajinského územia v ruskej Belgorodskej oblasti, majú "tisíce" záujemcov čakajúcich na vstup do svojich radov. V cezhraničných bojoch budú pokračovať, kým nezískajú dostatočnú silu, aby zaútočili na Moskvu.
 • Požiar ropnej rafinérie: V ropnej rafinérii v ruskom Krasnodarskom kraji vypukol požiar, ktorý podľa predbežných informácií ruských úradov spôsobili bezpilotné lietadlá. Krasnodarský gubernátor Veniamin Kondraťjev vyhlásil, že požiar si nevyžiadal žiadne obete.
 • Údajné zničenie ukrajinskej lode: Rusko tvrdí, že zničilo poslednú veľkú vojenskú loď ukrajinských námorných síl Jurij Olefirenko, ktorá kotvila v Odese. Toto tvrdenie nemožno nezávisle overiť. Hovorca ukrajinských námorných síl záležitosť odmietol komentovať.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Minister Balík: Remišovej cieľ bol ambiciózny, ja zázraky robiť neviem

Spočiatku sa hovorilo, že novou šéfkou ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v úradníckej vláde bude riaditeľka plánu obnovy Lívia Vašáková.

Nakoniec Veroniku Remišovú vystriedal Peter Balík, ktorý na ministerstve donedávna pôsobil ako riaditeľ sekcie inovácií, strategických investícií a analýz.

Ministrom sa stal v čase, keď Slovensko musí do konca roka vyčerpať miliardy z končiacich eurofondov a zároveň vyhlásiť výzvy z nového programovacieho obdobia takmer za šesť miliárd eur, ktoré sľúbila ešte jeho predchodkyňa.

„Bol to veľmi ambiciózny cieľ. Máme koniec mája a vonku nie je žiadna výzva z nového programového obdobia, okrem tých na cezhraničnú spoluprácu,“ vraví minister investícií Peter Balík v rozhovore pre INDEX.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

 • Druhý pilier čakajú zmeny: Druhý pilier prechádza najzásadnejšími zmenami za posledné roky. A konečne sa opravia zásahy, ktoré sporiteľov pripravili o vyššie dôchodky. Mení sa investičná stratégia, podmienky vstupu do druhého piliera alebo výplatná fáza. Vo videu od Ekonómie ľudskou rečou sme sa na zmeny a ich vplyv na dôchodky pozreli bližšie.
 • Vláda odvolala Marosza: Vládny kabinet odvolal bývalého poslanca za OĽaNO Jána Marosza z funkcie generálneho riaditeľa Slovenského pozemkového fondu. Za nového šéfa fondu vláda vymenovala Henricha Haščáka. Po odvolaní Marosza volali viacerí politici a zniesla sa na neho vlna kritiky, upozorňovali na chaos a deštrukciu inštitúcie.
 • Nekontrolovaný pokles cien nehnuteľností: Ceny nehnuteľností v eurozóne môžu zaznamenať "nekontrolovaný" pokles, keďže vysoké úrokové sadzby na hypotékach spôsobujú, že pre mnohých záujemcov sa nehnuteľnosti stávajú nedostupné a investorov neatraktívne, uviedla Európska centrálna banka vo svojej najnovšej správe o finančnej stabilite.

V slovenskom hokeji vrcholí spor medzi zväzom a klubmi. Kľúčovým motívom sú peniaze

Majstrovstvá sveta v Tampere a v Rige sú minulosťou, ale v slovenskom hokeji sa hrá naďalej o veľa. 31. mája mala uplynúť lehota, počas ktorej sa mali kluby prihlásiť do nového ročníka najvyššej súťaže riadenej Slovenským zväzom ľadového hokeja. Zväz lehotu na prihlásenie sa do súťaže predĺžil do 9. júna.

SkryťVypnúť reklamu

Do súťaže sa zatiaľ prihlásil iba jediný - Slovan Bratislava. Deväť účastníkov uplynulého ročníka extraligy deklarovalo v minulých dňoch zámer pôsobiť v alternatívnej súťaži PHL. Tú si chcú riadiť kluby.

Extraligu doteraz riadil SZĽH, ktorý tiež vlastní marketingové a vysielacie práva na súťaž. Viaceré kluby volajú po nezávislosti. Chcú si riadiť súťaž sami, podobne, ako sa to deje v Česku, Nemecku, Švajčiarsku, Švédsku a ďalších krajinách.

Argumentujú nedostatkami v riadení súťaže, ale kľúčovým motívom sú peniaze. Produkt s názvom hokejová extraliga chcú sami čo najlepšie speňažiť. Hokejový zväz sa tomu bráni. Prinášame otázky a odpovede na príčiny sporu, aktuálnu situáciu a možné scenáre vývoja.


Nepretržitá čistá energia? Vedci zistili, ako sa dá vyrobiť elektrina zo vzduchu

Takmer každý materiál sa dá použiť na premenu energie vzdušnej vlhkosti na elektrinu. Objav by mohol viesť k nepretržitej výrobe čistej energie s malým znečistením.

SkryťVypnúť reklamu

Výskum uverejnený v časopise Advanced Materials nadväzuje na prácu z roku 2020, ktorá ako prvá ukázala, že energiu možno získať z vlhkosti vzduchu pomocou materiálu získaného z baktérií.

Nová štúdia ukazuje, že možno použiť takmer akýkoľvek materiál, napríklad drevo alebo kremík, ak sa dá rozbiť na malé častice a pretvoriť na mikroskopické póry. Existuje však mnoho otázok o tom, ako technológiu rozšíriť.

„To, čo sme vymysleli, si môžete predstaviť ako umelý oblak,“ povedal Jun Yao, profesor inžinierstva na Massachusettskej univerzite v Amherste a hlavný autor štúdie. „Je to skutočne veľmi ľahko dostupný, obrovský zdroj nepretržitej čistej elektrickej energie. Predstavte si, že máte k dispozícii čistú elektrinu, nech ste kdekoľvek.“

V krátkosti z vedy a techniky:

 • Webbove výnimočné objavy: Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba ako prvý spozoroval tri prachové prstence okolo hviezdy Fomalhault. Prvý je tiež v tom, že zistil prítomnosť vodnej pary na telese v pásme planétok medzi Marsom a Jupiterom. Vesmírne agentúry NASA, ESA a CSA zverejnili aj spojené zábery z Webbu a Chandry, ktoré ukazujú doteraz nevidené detaily.
 • Hrozba z tisícročného dreva: Hromada starých kmeňov stromov veľká takmer ako Manhattan zachytáva na severe Kanady milióny ton uhlíka – a podľa najnovšej štúdie by sa veľká časť z neho mohla uvoľniť do atmosféry v dôsledku klimatických zmien. Spadnuté zmiešané drevo tam v niektorých prípadoch leží už viac ako tisícročie.
 • Google bude mazať neaktívne účty: Google oznámil novú politiku ohľadom neaktívnych účtov. Ak ste svoj Google účet s prepojenými službami ako Gmail, Fotky či Disk nenavštívili viac ako dva roky, ku koncu tohto roka ho firma môže zmazať. Niektoré účty sú chránené automaticky, iné môžete pred zmazaním ochrániť sami.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Placky, polievky i sekaná. Vybrali sme pre vás výborné recepty s fazuľou.

SkryťVypnúť reklamu

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.

Zažil veľké kluby, reprezentáciu, ale aj živorenie bez výplat, vyhrážky, podrazy či igelitku plnú peňazí od trénera konkurenčného tímu. Vladimír Goffa v knihe Kontroverzný tréner otvorene hovorí o zákulisí slovenského futbalu.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
 2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 23 033
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 391
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 8 869
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 806
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 920
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 800
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 795
 8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 582
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Peter Sagan po zisku prvého z troch titulov majstra sveta.

Najlepšie fotografie Petra Sagana počas jeho kariéry cestného cyklistu.


Sportnet 12 h
Rastislav Gašpar.

Hokejisti Banskej Bystrice zdolali v 6. kole Tipos extraligy na domácom ľade Liptovský Mikuláš 3:1.


TASR 9 h
Fotka z finále Slovnaft Cupu 2022/2023.

Pozrite si prehľad športových udalostí v pondelok 2. októbra. Aký je program dňa?


Sportnet 6 h
Peter Sagan vo svojej kariére v cestnej cyklistike zaznamenal 121 víťazstiev (prehľad).

Peter Sagan strávil vo WorldTour 14 rokov. Pozrite si prehľad jeho víťazstiev.


Sportnet 13 h
SkryťZatvoriť reklamu