BRATISLAVA 28. júla (SITA) - Približne sto sluchovo postihnutých všetkých vekových kategórií sa počas nasledujúcich mesiacov môže zapojiť do bezplatného vzdelávacieho programu, v ktorom sa naučia pracovať s počítačmi a internetom. Projekt sa rozbehne 15. augusta v Košiciach, bude pokračovať v Prešove, Liptovskom Mikuláši, Zvolene, Nitre, Trnave, Žiari nad Hronom, Trenčíne, Žiline a napokon v Bratislave (od 7. novembra). Organizuje ho Slovenský zväz sluchovo postihnutých a Európska kultúrna spoločnosť z dotácií Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR.
Projekt Zvyšovanie digitálnej gramotnosti sluchovo postihnutých formou bezbariérového prístupu je založený na kombinovanom vzdelávaní. V prvej časti sa sluchovo postihnutí zúčastnia na päťdňovom školení v danom regióne. Novinkou v tomto druhu vzdelávania je, že vyučujúcimi budú tiež sluchovo postihnutí, ktorí absolvovali predchádzajúci, podobne zameraný kurz. "Dosiaľ bola tendencia, že sluchovo postihnutých školili v informačno-komunikačných technológiách počujúci lektori prostredníctvom tlmočníkov," uviedla pre agentúru SITA Barbara Gindlová z Európskej kultúrnej spoločnosti. Po absolvovaní päťdňového školenia sa začne samoštúdium, založené na e-learningu pod dohľadom on-line lektorov. Pôjde pritom o prvé e-learningové vzdelávanie, ktoré obsahuje posunkovú reč. Pre túto metodiku bolo vygenerovaných vyše 400 nových posunkov, ktoré dosiaľ absentovali v posunkovej reči pre prepis odbornej terminológie týkajúcej informačno-komunikačných technológií a internetu. "Sú tam zapracované videosekvencie, ktoré zrozumiteľne objasňujú jednotlivé termíny, ako aj kontext učiva," uviedla Gindlová.
Výsledok vzdelávacieho programu preverí záverečný test a po jeho absolvovaní získajú účastníci certifikát. Projekt má tejto skupine obyvateľstva otvoriť cestu k novým príležitostiam na trhu práce v profesiách s prevahou duševnej činnosti.