BRATISLAVA. Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik vníma zo strany úradníckej vlády ochotu načúvať samosprávam a považuje to za optimálny model pre budúcnosť.
Božik podotkol, že ZMOS participoval na príprave plánu obnovy, hoci nie všetky ich požiadavky a pripomienky boli vzaté do úvahy, no dodal, že rozumie limitáciám zo strany vlády i Európskej komisie, uviedol na tlačovej besede.
Zrýchliť vyhodnocovanie, posilniť administratívu
Podľa Božika je najväčším problémom pri čerpaní prostriedkov z plánu obnovy rýchlosť vyhodnocovania výziev.
Pri eurofondoch je podľa neho tiež potrebné posilniť administratívne kapacity v mestách, keďže slovenské samosprávy si ľudí, ktorí sa venujú eurofondom, platia zo svojich prostriedkov. Ocenil ale, že už čoskoro bude spustená výzva k projektu Centier zdieľaných služieb.

Rokovanie s predstaviteľmi vlády podľa neho upriamilo pozornosť na záležitosti, ktoré je ešte potrebné upraviť a zmeniť.
„Príkladom toho bola spolupráca s rezortom dopravy, kde došlo k úprave niektorých benchmarkov tak, aby cyklochodníky, ktoré už boli prezentované, že budú podporené v podobe 25 výziev, hovoria o vnútromestskej mobilite a pomáhajú tomu, aby sa v mestách, ktoré tak isto ZMOS reprezentuje, sa bolo možné dostať jednak do práce a jednak ich využiť, samozrejme, aj na vnútorný rozvoj cestovného ruchu," priblížil.
Za dôležitú označil otázku podpory budovania zariadení sociálnych služieb a zvyšovanie ich kapacít. Pri súčasnom spôsobe financovania je to ale podľa Božika náročné.
Ambíciou do budúcnosti je zmena financovania takým spôsobom, aby aj zariadenia s nižšou kapacitou mohli byť prefinancované a poskytovať služby nielen seniorom, ale napríklad i ľuďom, ktorí potrebujú chránené bývanie.
Kapacitný problém materských škôl
Ďalšou témou bolo zvyšovanie kapacít materských škôl. Bôžik podotkol, že i tak nevedia garantovať, že od septembra budú mať v škôlkach miesta všetky štvorročné deti. Uviedol, že sú mestá, kde to funguje, ale predpokladá, že poniektoré mestá a obce s tým budú mať problém.

Na programe bola i téma odstránenia dvojzmennej prevádzky škôl či problematika optimalizácie siete nemocníc.
Podpredsedníčka vlády pre Plán obnovy o odolnosti a využívanie eurofondov Lívia Vašáková, ktorá sa s predstaviteľmi samospráv stretla, uviedla, že samosprávy sú pre realizáciu plánu obnovy kľúčovým partnerom.
Na stretnutí sa zúčastnil aj predseda združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič a prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.