BRATISLAVA. Je jedna z najziskovejších banských firiem na Slovensku. Vlani dosiahla zisk 7,2 milióna eur, čo bola až tretina jej tržieb. Slovenská banská spoločnosť ťaží zlato v bani Rozália a darí sa vďaka rastúcej cene zlata na globálnych trhoch, ale aj vďaka zhovievavosti štátnych úradov.
Firma ukladá odpad z ťažby na odkalisko, ktoré podľa zistení SME už prekročilo povolenú kapacitu. Na väčšiu kapacitu odkaliska nemá stavebné povolenie a ani rozhodnutie EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie), ktoré vyžaduje zákon.
Koncentrát so zlatom sa nachádza len v malej časti rudy, ktorú baníci vyťažia v bani Rozália. Zvyšok, približne 98 percent materiálu ide potrubím na odkalisko, kde sa naplavuje a sedimentuje. A na usadenom sedimente sa postupne budujú nadvyšovacie hrádze. Odpadová voda sa odvádza do Hodrušského potoka.
Odkaliská predstavujú riziko pre ľudí a okolité ekosystémy, pretože sú v nich aj nebezpečné látky z bane. „Sú achillovou pätou každej banskej prevádzky. Sú to rizikové stavby, stačí sa pozrieť na havárie odkalísk vo svete,“ vysvetľuje Peter Žitňan, bývalý šéf štátneho podniku Rudné bane, ktorý v mene štátu likviduje a udržiava staré bane.
Príkladom je nehoda v Brazílii, kde sa v roku 2019 pretrhla priehrada, ktorá zadržiavala odpad z bane na železnú rudu. Zomrelo 270 ľudí a odpad z bane kontaminoval okolité vodné zdroje.
Neďaleko odkaliska bane Rozália je obec Hodruša Hámre s vyše 2 tisíc obyvateľmi. Aj preto odkaliská podliehajú prísnej regulácii a kontrole štátu.

Nemajú povolenie
Keď sa v roku 2016 Slovenská banská spoločnosť priblížila k povolenej kapacite svojho odkaliska, požiadala úrady o jeho rozšírenie.
Cieľom bolo navýšiť hladinu odkaliska o osem metrov (z výšky 354,6 m.n.m. na 363 m.n.m.), čo by vraj predĺžilo jeho životnosť o ďalších 14-15 rokov.
Na bezpečnosť odkaliska dohliada štátny podnik Vodohospodárska výstavba. Práve ten pre SME potvrdil, že banská firma v posledných rokoch postupne nadvyšovala hrádzu odkaliska a v apríli tohto roka dosahovala výšku 356,6 m.n.m.
Vodohospodárska výstavba však tvrdí, že firma má povolenie z marca 2016, ktoré vydal Okresný úrad Žarnovica ako špeciálny stavebný orgán pre takéto druhy stavieb.
SME tento dokument získal, no nejde o stavebné povolenie, ale len o ohlásenie stavebných úprav. Tieto úpravy mali pripraviť odkalisko na navýšenie o osem metrov, no nie je v ňom zahrnuté samotné nadvyšovanie hrádze.