SME
Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián

Slovensko trápia epidémie kliešťovej encefalitídy. Môžete ju dostať už aj na horách

S kliešťami sa stretávame už celoročne.

(Zdroj: Adobe Stock)

BRATISLAVA. "Keď sme sa s kamarátkou vrátili z prechádzky, sťažovala sa, že ju niečo svrbí na nohe. Asi ju niečo uštiplo. Museli sme si obe nasadiť okuliare, až vtedy sme zbadali, že je to kliešť," hovorí Iveta Ivaničová z Banskej Bystrice.

Začiatok príbehu o tom, ako dve dôchodkyne v lese lúštili kliešte, neprekvapí. Zvrat príde až vtedy, keď Ivaničová dodá, že incident sa odohral začiatkom februára.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kliešte na Čertovici

Na Slovensku je v dôsledku klimatickej zmeny teplejšie. Upozorňujú na to vedci a vedkyne, ale napríklad aj kliešte, ktoré na Slovensku stretnete aj v zime. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje sezónnu aktivitu našich kliešťov na obdobie od marca do novembra.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasne dodáva, že miernejšie zimy v posledných rokoch umožňujú zachytiť kliešte aj v zimných mesiacoch. Zo sezóny sa teda stal celý rok.

Súvisiaci článok Kliešťovej encefalitídy bolo rekordne veľa. Vedci skúšajú vyvinúť rýchlejší test na vzorky mlieka Čítajte 

V netradičnom chlade, netradične ďaleko. Kliešte postupne prenikajú na sever Slovenska do vyššie položených oblastí.

Slovenská akadémia vied upozorňuje, že v 80. rokoch 20. storočia bola na Slovensku horná hranica výskytu kliešťa obyčajného okolo 800 metrov nad morom, kým v súčasnosti sa bežne vyskytuje do výšky 1000 metrov a v ojedinelých prípadoch až do 1200 - 1400. Kliešte objavili napríklad aj v Nízkych Tatrách v oblasti sedla Čertovica, teda vo výške 1440 metrov nad morom.

Borelióza a encefalitída

Častejšie stretnutia s kliešťami znamenajú viac prípadov ochorení, ktoré prenášajú. "Miernejšie zimy môžu viesť k expanzii populácie kliešťov a následne k vystaveniu ľudí riziku lymskej boreliózy a kliešťovej encefalitídy. Toto sú ochorenia, ktoré tu už máme, a klimatická kríza ovplyvňuje ich výskyt a počet hlásených ochorení," vysvetľuje Eva Chmelanová, vedúca odboru pripravenosti na biologické hrozby a pandémie z Úradu verejného zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé ochorenie v poradí, lymská borelióza, je bakteriálneho pôvodu a problémy spôsobuje, najmä keď si dlhšie nevšimnete prisatého kliešťa. „Ide o ochorenie, ktoré má široké spektrum príznakov, závisia od toho, ako dlho trvá. Dosiaľ sa nezistil iný spôsob prenosu boreliózy na človeka, iba z kliešťa po uštipnutí,“ hovorí doktor Martin Novotný, zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice.

Súvisiaci článok Kliešť obyčajný má až 300 hostiteľov, v žihľave ho zrejme nechytíte Čítajte 

Jedným z prvých príznakov je zafarbenie miesta, odkiaľ ste si vybrali kliešťa, na červeno. Príznaky sú však komplexné, pri ťažkostiach treba čo najrýchlejšie vyhľadať pomoc.

Kliešťová encefalitída je na Slovensku dlhodobým problémom, Svetová zdravotnícka organizácia vo svojej analýze hovorí, že Slovensko je známe epidémiami tohto ochorenia. Okrem prenosov kliešťa však k našim vysokým číslam dopomáha aj mlieko.

SkryťVypnúť reklamu

Málokto totiž vie, že ochorenie neprenášajú iba kliešte, ku komplikáciám sa môžete dostať aj po zjedení nepasterizovaných výrobkov z kozieho a ovčieho mlieka. "Ochorenie postihuje centrálnu nervovú sústavu a môže mať vážne a trvalé následky. Nezáleží pritom, či sa človek vírusom nakazil prostredníctvom infikovaného kliešťa, alebo kontaminovaným mliečnym výrobkom," potvrdil hlavný hygienik Ján Mikas.

Drží sa nás ako…

Hlavný hygienik už v polovici augusta minulého roka uviedol, že na Slovensku evidujeme 141 prípadov kliešťovej encefalitídy. "Na porovnanie, v roku 2021 išlo za celý rok o 92 prípadov," uviedol Mikas.

Do konca roka ešte čísla vzrástli - úrady zaznamenali najvyšší výskyt prípadov kliešťovej encefalitídy na Slovensku za posledných 60 rokov. "Počet prípadov presiahol číslo 200, ktoré bolo naposledy prekročené v roku 1960," upozorňuje Jana Kerlik z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Banská Bystrica.

SkryťVypnúť reklamu

Kliešťová encefalitída je infekčné vírusové ochorenie, ktoré napáda centrálnu nervovú sústavu. Príznaky sprvu pripomínajú chrípku, no v druhej fáze ochorenia ide o silné bolesti hlavy, závraty či poruchy vedomia.

Tento text je súčasťou novinárskeho špeciálu Zdravie a zmena klímy. Špeciál vznikol v spolupráci s mediálnou iniciatívou Svet medzi riadkami, podporený Európskou úniou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
  2. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
  3. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  4. Prišli na to, že odpad je cenný
  5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  6. Všetkým lepí pred voľbami
  7. Najlepšie poviedky domácich autorov
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Všetkým lepí pred voľbami
  2. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
  3. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
  4. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
  5. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
  6. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
  7. Bratislavská Kuchajda ožije športom
  8. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 046
  2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 544
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 116
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 4 609
  5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 3 770
  6. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 3 218
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 2 776
  8. Najlepšie poviedky domácich autorov 2 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu