SME
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Ranný brífing: Vojna dosiahla novú úroveň šialenstva, Ficova lož na ľudí pôsobí

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Kachovská priehrada je nenávratne zničená. Vodou zásobovala okupovaný Krym aj Záporožskú jadrovú elektráreň, v záplavovej oblasti zničenej priehrady žijú tisíce ľudí. Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského odpálili priehradu zvnútra Rusi.

Zmarené referendum za čias vlády HZDS Robertovi Ficovi neprekážalo, teraz straší zmanipulovanými voľbami. Na voličov to má vplyv, aj keď voľby u nás patria k najférovejším.

Odpálenie Kachovskej priehrady prirovnávajú k použitiu zbraní hromadného ničenia, voda ohrozuje státisíce ľudí. Zároveň to môže mať vplyv na ukrajinské bojové snahy. Čo sa na Ukrajine stalo? Kto a prečo zničil priehradu? A vidíme už protiofenzívu? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Zničenie priehrady, to je veľká eskalácia vo vojne (7. 6. 2023)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Ako pritiahnuť deti do firmy, ako následne zvládnuť generačnú výmenu a ako udržať rodinný majetok pokope? Dozviete sa to 14. júna na konferencii Rodinný biznis. Účasť na diskusnom fóre je bezplatná, stačí sa zaregistrovať.

SkryťVypnúť reklamu

Kachovská priehrada je zničená. Juh frontu je pod vodou, ohrozené sú státisíce ľudí

Zničenie vodnej elektrárne na juhu Ukrajiny spôsobilo jednu z najväčších environmentálnych katastrof v Európe v posledných rokoch.

Desiatky dedín a miest v Chersonskej oblasti zaliala voda po tom, čo sa viaceré časti Kachovskej priehrady zrútili. Z útoku na vodnú elektráreň, ktorá zadržiavala asi šesťdesiatkrát toľko vody ako Oravská priehrada, vinia Ukrajinci Rusko.

Ruská armáda kontrolovala elektráreň od začiatku invázie a viackrát znížila hladinu vody v priehrade pod kritickú úroveň. Zábery z miesta ukazujú, že múr bol poškodený na viacerých miestach.

Voda zaliala najmä nižšie položený východný breh Dnepra, ktorý okupuje ruská armáda, pod vodou sú aj časti oslobodeného mesta Cherson a niekoľko dedín na pravom brehu. Zničenie priehrady skomplikuje prípadný postup ukrajinskej armády ďalej do Chersonskej oblasti, no tiež sabotuje dodávky pitnej vody na anektovaný Krym.

SkryťVypnúť reklamu

Státisíce ľudí v oblasti však môžu byť bez dodávok pitnej vody. Pokles hladiny v priehrade tiež ohrozuje chladenie reaktorov v Záporožskej jadrovej elektrárni. „Ide o nehorázny čin, ktorý opäť dokazuje brutalitu ruskej vojny,“ komentoval situáciu tajomník NATO Jens Stoltenberg.

 • Nenávratné zničenie priehrady: Kachovská vodná elektráreň bola úplne zničená a nebude možné uviesť ju do pôvodného stavu, uviedla vo vyhlásení spoločnosť Ukrhidroenerho. Výbuch podľa nej nastal priamo v strojovni elektrárne.
 • Evakuácia obyvateľov: Po zničení Kachovskej priehrady spustila Ukrajina evakuáciu obyvateľov v Chersonskej oblasti. Moskvou dosadení činitelia tvrdia, že evakuácia zatiaľ nie je potrebná. Záplavami je ohrozených 40-tisíc ľudí, ukrajinské úrady ale majú možnosť zabezpečiť evakuáciu len 17-tisíc z nich.
 • Ohrozenie úrody: Po zničení Kachovskej priehrady je v ohrození úroda v Chersonskej, Záporožskej a Dnepropetrovskej oblasti, ktoré používali vodu z nádrže na zavlažovanie, uviedol šéf parlamentného výboru pre poľnohospodársku politiku Oleksandr Hajdu a dodal, že tieto oblasti často postihujú suchá.
 • Mimoriadne zasadnutie BR OSN: Kyjev požiadal o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN v reakcii na zničenie Kachovskej priehrady. Kyjev uviedol, že po útoku na Kachovskú priehradu bolo zaplavených 24 ukrajinských obcí.
 • Šesťdesiat Oravských priehrad: Domova znalý Slovák si pod priehradou predstaví povedzme Oravskú, tá Kachovská ich v sebe mala od oka zo šesťdesiat. Je to praktické číslo – napríklad Slovák, ktorý by sa chcel posťažovať, ako naňho dolieha vojna, by si mohol šesťdesiat ráz zahryznúť do jazyka, píše Peter Tkačenko.

V krátkosti z Ukrajiny:

 • Týždeň na Ukrajine: Zničenie Kachovskej priehrady na rieke Dneper môže zmeniť situáciu na budúcom bojisku, no najmä ovplyvní tisíce ľudí, ktorí budú musieť ujsť pred valiacou sa vodou. Pozrite si prehľad toho najdôležitejšieho, čo sa v súvislosti s vojnou na Ukrajine uplynulý týždeň odohralo.
 • Jedna ofenzíva nestačí: Podľa amerického generála vo výslužbe Johna Allena nebude stačiť dosiahnuť ukrajinské víťazstvo, Rusko treba poraziť tak, aby už nebolo schopné vo vojne pokračovať. Pripomína, že všetky vojny sa končia za rokovacím stolom a treba pomôcť Ukrajine, aby jej protiofenzívy prinútili Rusko zaň zasadnúť.
 • Moskva priznala straty: Rusko tvrdí, že prišlo o desiatky vojakov pri odrážaní dlho očakávanej ukrajinskej protiofenzívy. Moskva pritom len zriedkavo priznáva straty na Ukrajine. "Ukrajinský režim spustil v priebehu troch dní dlho sľubovaný protiútok v rôznych častiach frontu... Celkovo zomrelo (na ruskej strane) 71 vojakov a 210 ich bolo zranených," uviedol ruský minister obrany Sergej Šojgu.

Zo zahraničných webov:


Na stíhanie za zmarené referendum Fico nevidel dôvod. Teraz straší falošnými voľbami

Nevymysleli nič nové. Šéfovia Smeru Robert Fico a Republiky Milan Uhrík už mesiace systematicky mobilizujú voličov na hnev a strach z tvrdenia, že predčasné voľby niekto zmanipuluje.

SkryťVypnúť reklamu

Smer a Republika vytvorili vrstevnatý príbeh o tom, ako im prezidentka, bývalá koalícia, mimovládne organizácie aj zahraniční miliardári chcú odoprieť férové výsledky volieb.

Dôsledkom očakávanej manipulácie volieb by mala byť nižšia volebná účasť, keďže hlasy vraj nebudú započítané férovo a ľuďom sa tak neoplatí ísť voliť. Smer aj Republika však očakávajú opačný efekt – „na pomoc“ im vo voľbách prídu aj tí voliči, ktorí by za iných okolností vôbec nešli voliť.

Prieskumy ukázali, že táto konšpirácia na ľudí pôsobí. Slovensko sa v rebríčku slobody a férovosti volieb pritom umiestňuje medzi najvyššie hodnotenými krajinami sveta a kontrolné mechanizmy zásadnejšiu manipuláciu volieb vôbec neumožňujú.

 • Načo je Ficovi Republika: Fico stále verí, že hoaxy ukočíruje a napokon nebude nutne skladať vládu s Republikou. Naopak, tá mu môže poslúžiť ako kyjak na vzpierajúcich sa či váhajúcich partnerov. Môže riecť: však by si ma, Peter, nenútil ísť s Uhríkom, píše Zuzana Kepplová.

Proces so Slotom sa začína. Za úplatky môže takmer 70-ročný expolitik skončiť za mrežami

Bývalý minister financií za Smer Ján Počiatek opísal dlhoročného šéfa SNS Jána Slotu ako „úplného kráľa“, ktorý oholil ešte aj Fica. Bývalého politika, ktorý má dnes 69 rokov, však môže dostať do väzenia oveľa banálnejšia kauza než podozrenia z miliónového kšeftu pri obchodovaní s emisiami, o ktorých sa Počiatek rozprával s vtedajším generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom.

SkryťVypnúť reklamu

Slota sa dnes postaví pred Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici, kde sa s ním začína proces týkajúci sa brania úplatkov. Z prijímania úplatku usvedčuje Slotu bývalý sudca Pavol Polka, ktorý vypovedal o tom, že v auguste 2018 za ním prišiel Slota s požiadavkou, či by nezmiernil trest mužovi odsúdenému za smrteľnú dopravnú nehodu.

Vodič z Liptovského Mikuláša dal podľa obžaloby na úplatkoch celkovo 15-tisíc eur za to, aby si zabezpečil nižší trest. Slotovi dal najprv päťtisíc eur a následne aj druhých päťtisíc eur z druhej várky úplatku. Rovnako päťtisíc eur údajne šlo aj Polkovi, ktorého senát rozhodoval na krajskom súde.

Objednávku pritom splnili. Kým totiž súdený vodič dostal na okrese najprv trojročný trest, v odvolacom konaní mu dal Polkov senát už len trojročnú podmienku.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

 • Rokovanie lídrov Bukureštskej deviatky: Lídri krajín Bukureštskej deviatky potvrdili neochvejnú podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc. Považujú to za jedinú cestu, ako v Európe obnoviť mier a poriadok založený na pravidlách. Vyplýva to zo spoločného vyhlásenia prezidentov B9 prijatého na samite v Bratislave.
 • Priority PS v oblasti školstva: Financovanie materských škôl z prostriedkov ministerstva školstva či posun od známkovania smerom viac k slovnému a rozvíjajúcemu hodnoteniu. To sú niektoré z priorít Progresívneho Slovenska v oblasti školstva v rámci volebného programu.
 • Súd udelil Paškovi pokutu: Najvyšší súd nerozhodol o kauze synovca bývalého predsedu parlamentu Pavla Pašku Branislava Pašku týkajúcej sa nákupu údajne predražených ultrazvukov. Obžalovaný totiž zaslal súdu ospravedlnenie pre práceneschopnosť, súd ho však vyhodnotil ako nepostačujúce a uložil mu poriadkovú pokutu 200 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Dovhun: Že máme drahšie energie ako Česi či Rakúšania? Skúsme schladiť emócie

Peter Dovhun je od 15. mája novým ministrom hospodárstva v úradníckej vláde Ľudovíta Ódora. Ponuku dostal na poslednú chvíľu a na rozhodnutie si vraj zobral jednu hodinu.

Do úradu prišiel v čase utíchajúcej energetickej krízy, ktorá prináša aj otázku, prečo dodávatelia energií do svojich cenníkov neprenášajú ich klesajúce ceny na burze.

„Skúsme chvíľku počkať, schladiť emócie, nerobiť veľké a urýchlené vyjadrenia a porozprávajme sa, keď budeme mať k dispozícii analýzu príčin súčasného stavu,“ hovorí nový minister.

Po svojich predchodcoch zdedil memorandum so Slovenskými elektrárňami o zvýhodnených cenách elektriny pre domácnosti. „O podmienkach rokovali v dobrej viere a s dobrým úmyslom. A v tom čase aj pod veľkým tlakom a určite aj pod veľkým vplyvom emócií,“ vraví v rozhovore pre INDEX.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

 • Pomalý rast slovenskej ekonomiky: Slovenská ekonomika v prvom štvrťroku medziročne vzrástla o jedno percento. V rovnakom období vlani rástla ešte o tri percentá. Rast spomalil aj oproti štvrtému kvartálu minulého roka, kedy dosiahol 1,2 percenta. HDP v bežných cenách bol v prvom štvrťroku medziročne vyšší o 13 percent a dosiahol 27,7 miliardy eur.
 • Rýchly pokles tržieb v maloobchode: Medziročný úbytok tržieb v maloobchode pokračoval aj v apríli 2023. Tempo poklesu sa zrýchlilo na 10,1 percenta, čo je najväčší pokles od februára 2021. Medziročný prepad tržieb nastal až pri šiestich z deviatich sledovaných zložiek maloobchodu.
 • Koniec krízových opatrení: Európska komisia oznámila, že sa rozhodla nepredlžovať mimoriadne opatrenia, ktoré boli zavedené minulý rok na ochranu spotrebiteľov pred prudko rastúcimi cenami energií. Dodala pritom, že tieto opatrenia prispeli k upokojeniu európskych trhov s elektrinou.

Ramsay nekončí. Pre slovenský hokej je vraj najlepšia voľba, ale musí pri ňom vyrásť nástupca

Tréner Craig Ramsay bude aj naďalej trénerom slovenskej hokejovej reprezentácie. Oznámil to prezident SZĽH Miroslav Šatan na tlačovej konferencii v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Kanaďan viedol národný tím na piatich šampionátoch a dvoch zimných olympijských hrách. Najväčším úspechom je bronzová medaila z Pekingu 2022. Na nedávno ukončenom šampionáte obsadili zverenci bývalého hráča Buffala Sabres 9. miesto, keď im tesne ušiel postup do štvrťfinále turnaja.

„Každý rok si hovorím, že je posledný. Svoje rozhodnutie som konzultoval s manželkou. Odpovedala mi: Viem, že ty sa tam vrátiš, že to nevzdáš,“ povedal Kanaďan na tlačovej konferencii v Bratislave.

Pokračovanie 72-ročného kanadského trénera hodnotili pre Sportnet bývalí i súčasní hráči, či experti. Pýtali sme sa ich, čo hovoria na Ramsayho rozhodnutie?


Po strate pamäti našiel fotku, ktorej nerozumel. Brata sa so strachom spýtal: Mama nás zneužívala?

Keď sa sedemnásťročný Alex prebral v nemocnici po autonehode, zo svojho života si nepamätal nič. Bolo hrôzostrašné nevedieť, kto chodí k jeho lôžku, nepoznať ľudí, ktorí sa vyhlasovali za jeho rodičov, a ubytovať sa v dome, ktorý naňho pôsobil nevľúdne a cudzo.

SkryťVypnúť reklamu

Len rovnako starý a navlas podobný chlapec mu nemusel nič vysvetľovať. Bol to Marcus, jeho dvojča. To mu bolo od začiatku jasné, jemu absolútne dôveroval.

Marcus sa teda ujal úlohy zrekonštruovať Alexovi minulosť a odpovedať na všetky jeho otázky. Povedal mu, aké jedlo má rád. Že na dovolenky chodili k moru. Že jeho rodičia sú cool.

Za pár mesiacov sa Alex zorientoval a cítil sa bezpečnejšie. Zdalo sa mu, že mal celkom normálne detstvo, dospievanie aj celkom normálnu rodinu. No potom chlapcom zomrel otec. A čoskoro nato mama. A Alex si všimol divnú vec: Marcusom to vôbec nepohlo.

V krátkosti z kultúry:

 • Speváčky nahradila upratovačka: Počas silvestrovskej noci roku 1947 to v kaviarni Čierna perla vrelo. Orchester a spevácke trio ohurovalo jedným šlágrom za druhým. Málokto však tušil, čo sa už o pár mesiacov stane. Všetko to postupne ukazuje muzikál SWING!
 • Ďurovčík sa neustále bojí: Obávaný porotca Let’s Dance, režisér a choreograf Ján Ďurovčík v súkromí rád sedí v kúte, fajčí a pozoruje iných, ako sa bavia. Hovorí, že sebaistotu sa musel naučiť hrať. Teší sa na chvíle, keď tvorí, a nová inscenácia začína dýchať. Potom sa už len bojí a snaží sa s tým žiť.
 • Novinky na Netflixe a Disney+: Prinášame vám výber filmov a seriálov, ktoré majú tento týždeň premiéru a zároveň sú dostupné aj cez streamovacie služby aktuálne dostupné na Slovensku.

Rozhovory ZKH

V akej fáze je jeho predaj domu? Ako reagovali susedia, keď zverejnil, že sa chce odsťahovať? Ako sa stará o svoje psychické zdravie? A bude robiť aj pred voľbami satirické videá o politike? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s komikom Františkom Košarišťanom alias Ferom Jokeom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

 • Vizita: Ľudia so spinálnou svalovou atrofiou nedokážu chodiť, obrátiť sa na bok a niektorí ani sami dýchať
 • Pravidelná dávka: Nielen bohatstvo, ale aj náboženstvo podnietilo zámorské cesty
 • Klik: Apple ukázal drahý headset zmiešanej reality, nové počítače Mac a novinky v operačných systémoch
 • Všesvet: Viac klobás ako áut. Do rodiska trabantu chodia ľudia aj za zábavou

Karikatúra

Recept dňa

Polievky, nátierky, šaláty aj koláče. Vybrali sme pre vás desať receptov s hráškom.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.

Zažil veľké kluby, reprezentáciu, ale aj živorenie bez výplat, vyhrážky, podrazy či igelitku plnú peňazí od trénera konkurenčného tímu. Vladimír Goffa v knihe Kontroverzný tréner otvorene hovorí o zákulisí slovenského futbalu.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
 2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 989
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 381
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 8 809
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 898
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 935
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 906
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 834
 8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Peter Sagan po zisku prvého z troch titulov majstra sveta.

Najlepšie fotografie Petra Sagana počas jeho kariéry cestného cyklistu.


Sportnet 10 h
Rastislav Gašpar.

Hokejisti Banskej Bystrice zdolali v 6. kole Tipos extraligy na domácom ľade Liptovský Mikuláš 3:1.


TASR 6 h
Fotka z finále Slovnaft Cupu 2022/2023.

Pozrite si prehľad športových udalostí v pondelok 2. októbra. Aký je program dňa?


Sportnet 4 h
Peter Sagan vo svojej kariére v cestnej cyklistike zaznamenal 121 víťazstiev (prehľad).

Peter Sagan strávil vo WorldTour 14 rokov. Pozrite si prehľad jeho víťazstiev.


Sportnet 10 h
SkryťZatvoriť reklamu