BRATISLAVA. Bezpečnostnej rade SR pribudne nový výbor, ktorý sa má zaoberať hybridnými hrozbami. Vláda v stredu odobrila návrh na zmenu a doplnenie štatútu rady.
Ako vyplýva z návrhu, ktorý na rokovanie kabinetu predložil predseda vlády, ktorý je zároveň predsedom rady, potreba zriadenia výboru vyplýva z Akčného plánu koordinácie boja proti hybridným hrozbám na roky 2022 až 2024 schváleného vládou ešte v marci 2022.
Podľa ministerstva vnútra bude mať novozriadený výbor dôležitú úlohu pri plánovaní opatrení pre zvyšovanie odolnosti štátu v špecifických oblastiach hybridných hrozieb a súčasne bude zodpovedný za identifikáciu rizík, ktoré môžu mať dopady aj na plány zvyšovania odolnosti štátu proti jednotlivým hrozbám.
Bezpečnostná rada sa ako poradný orgán vlády podieľa na vytváraní a realizácii bezpečnostného systému Slovenska, plnení medzinárodných záväzkov v oblasti bezpečnosti a vyhodnocuje bezpečnostnú situáciu na Slovensku a vo svete.
Takisto pripravuje pre vládu návrhy opatrení na zachovávanie bezpečnosti Slovenska, na predchádzanie krízovým situáciám, ako aj návrhy na riešenie vzniknutej krízovej situácie.
Z rokovania vlády:
Slovensko daruje Ukrajine ďalší vojenský materiál v celkovej hodnote viac ako 4,2 milióna eur. „Bezprostredne po začatí konfliktu na Ukrajine začali mnohé štáty medzinárodného spoločenstva vrátane Slovenskej republiky podporovať Ukrajinu dodávkami vojenského materiálu," uvádza sa v návrhu, ktorý na rokovanie predložil minister obrany.
V minulom roku poskytol štát pomoc v celkovej výške 1,146 miliardy eur. Z toho takmer 87 percent bolo z národných zdrojov a 154 mil. eur tvorili prostriedky z fondov Európskej únie. Ako sa ďalej uvádza v správe o poskytnutej štátnej pomoci v SR za rok 2022, celková výška štátnej pomoci sa v porovnaní s rokom 2021 znížila o 1,138 miliardy eur, čo predstavuje pokles o takmer 50 percent.
Lepšia koordinácia manažmentu bezpečnostných rizík je úlohou Akčného plánu k Národnej stratégii riadenia rizík bezpečnostných hrozieb SR do roku 2025. Má prispieť k oblastiam adresnej zodpovednosti aktérov, diverzifikovaného financovania, včasného varovania a informovania verejnosti vrátane adekvátnej odpovede na klimatické zmeny, ako aj následného využitia získaných skúseností z mimoriadnych udalostí a krízových situácií pri plánovaní znižovania dopadu hrozieb.
- Uznávanie odborných kvalifikácií by sa mohlo v zákone upraviť. Vyplýva to z návrhu reagujúceho na žalobu Európskej komisie voči Slovensku. Cieľom návrhu z dielne ministerstva školstva je zosúladiť niektoré pasáže slovenskej legislatívy s európskou smernicou o uznávaní odborných kvalifikácii.
V budúcnosti by mohla byť zriadená funkcia poradcu vlády pre národnú bezpečnosť, vyplýva z Koncepcie bezpečnostného systému SR. Podľa dokumentu narastajúca miera prelínania sa rôznych druhov hrozieb a potreba zvýšenej dynamiky odozvy na vrcholovej úrovni krízového riadenia opakovane vyvoláva otázku osobitného portfólia krízového riadenia na úrovni vlády.
Slovensko využilo zo zdrojov Európskej únie v programovom období 2014 až 2020 k 31. máju tohto roka 10,21 miliardy eur. Predstavuje to 70,41 percenta z celkovej alokácie desiatich operačných programov 14,5 mld. eur. Zostáva tak vyčerpať ešte 4,29 mld. eur, pričom čerpanie je možné až do marca 2024 z dôvodu finančného vysporiadania a zaslania záverečných súhrnných žiadostí o platbu z riadiacich orgánov na ministerstvo financií SR. Vyplýva to z informácie o stave implementácie európskych štrukturálnych a investičných fondov. Tieto údaje nezahŕňajú Program rozvoja vidieka, ktorý je možné čerpať až do konca roka 2025.
Vláda schválila návrh ministerstvo životného prostredia, ktorý ustanovuje definíciu „príslušného ministerstva“, ako ministerstva, ktorého pôsobnosť súvisí s činnosťou, ktorá viedla k vzniku environmentálnej záťaže. Určené príslušné ministerstvo, na základe rozhodnutia vlády, zabezpečí vykonanie povinností povinnej osoby. Predkladaný návrh na určenie príslušného ministerstva navrhuje ministerstvo hospodárstva ako príslušné ministerstvo na vykonanie povinností povinnej osoby pre lokalitu Vlčkovce – bývalá obaľovačka bitumenových zmesí, Budmerice – skládka Mrchovisko, Podbrezová – bývalá antimónová huta Vajsková a Boldog – S od obce – sklad pesticídov. Lokality sú navrhnuté do pôsobnosti ministerstva hospodárstva, nakoľko ide o kontaminácie vzniknuté v súvislosti s priemyselnou a banskou činnosťou.
Vládny kabinet v stredu odvolal Veroniku Gmiterko z funkcie člena dozornej rady Eximbanky. Miesto nej vymenovali Mariána Podoláka z rezortu financií. V Eximbanke už ako člen dozornej rady predtým pôsobil, a to od februára 2003 do februára 2021. Bol aj v dozornej rade Slovenskej konsolidačnej, či v dnes už zaniknutých bankách Istrobanka a Investičná a rozvojová banka.
Vláda schválila výmenu v rámci zastúpenia Slovenska v medzinárodných finančných inštitúciách. Keďže sa novým ministrom stal Michal Horváth, poverili ho ako zástupcu. Bude teda zastupovať Slovensko v rade guvernérov Európskej banky pre obnovu a rozvoj, Európskej investičnej banky a v skupine Svetovej banky. Evu Gonçalves vymenovali do funkcie zástupcu guvernéra Európskeho mechanizmu pre stabilitu.
- Novým podpredsedom Protimonopolného úradu SR bude od 1. augusta tohto roka Peter Demčák. Pôsobil v advokácii ale aj na PMÚ. Zodpovedný bol za vyšetrovanie kartelových prípadov, vrátane vydávania rozhodnutí v správnom konaní. Naposledy pracoval ako riaditeľ Odboru zdravotníctva na Sekcii plánu obnovy a odolnosti Úradu vlády SR.
- Podpora duševného vlastníctva by mala byť jednou zo zásadných strategických priorít Slovenska pre oblasť kultúry i pre oblasť hospodárstva. Konštatuje to Národná stratégia duševného vlastníctva. Duševné vlastníctvo je podľa nej dôležitou súčasťou inovačného ekosystému krajiny a účinný systém ochrany práv duševného vlastníctva je dôležitým prvkom pri budovaní konkurencieschopnej ekonomiky.