SME

Vietnamci sa stali národnostnou menšinou. Komunita hovorí o veľkom míľniku

Ide o 14. národnostnú menšinu na Slovensku, naposledy pribudli v roku 2010 Srbi.

zľava predseda vietnamskej komunity na Slovensku Phuong Vo, zástupca vietnamskej komunity na Slovensku Viet Nguyen a zakladateľka siete vietnamských reštaurácií PHOčkáreň Lucia Huong Šimeková.zľava predseda vietnamskej komunity na Slovensku Phuong Vo, zástupca vietnamskej komunity na Slovensku Viet Nguyen a zakladateľka siete vietnamských reštaurácií PHOčkáreň Lucia Huong Šimeková. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Vietnamská komunita sa stala 14. oficiálne uznanou národnostnou menšinou na Slovensku.

Udelenie štatútu schválila na stredajšom rokovaní vláda.

Etablovaná tretia generácia

Kabinet sa pri rozhodnutí opieral o odporúčanie Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, ktorá odporúčala uznanie na základe odborného stanoviska Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Autori posudku priznávajú legitimitu a relevantnosť žiadosti vietnamskej komunity.

SkryťVypnúť reklamu

"Spĺňa kritérium početnosti, na Slovensku žije už takmer 70 rokov a v súčasnosti je etablovaná tretia generácia, ktorá je plne integrovaná v spoločnosti," uvádza sa v stanovisku.

Súvisiaci článok Kvet Nguyen: Chýba nám ľudskosť v uliciach aj na sociálnych sieťach Čítajte 

Vzhľadom na fakt, že v súčasnosti neexistuje formálny systém oficiálneho uznania národnostných menšín, vietnamská komunita sa medzi oficiálne uznané národnostné menšiny na Slovensku prijala uznesením vlády o zaradení jej zástupcov do Výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

Podobný spôsob sa prijal naposledy v roku 2010, keď boli do skupiny oficiálne uznaných národnostných menšín prijatí Srbi na Slovensku.

Štátna podpora pre aktivity menšiny

Vietnamská menšina bude mať nárok na podporu svojich aktivít z finančných zdrojov Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomienka pri schválení bodu sa týkala potrebnej úpravy zákona o tomto verejnoprávnom fonde.

V Sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 sa k vietnamskej národnosti prihlásilo 2793 obyvateľov Slovenska.

Vietnamskú národnosť ako ďalšiu národnosť si v Sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 uviedlo 489 obyvateľov SR.

Historický míľnik

Predstavitelia vietnamskej menšiny v reakcii na rozhodnutie vlády uviedli, že ide historický míľnik, ktorý Vietnamcom na Slovensku umožní výraznejšie sa zapájať do verejného života a zároveň rozvíjať svoju kultúru, jazyk a identitu.

"Sme aktívnymi občanmi, chodíme voliť, pracujeme, podnikáme a reprezentujeme Slovensko aj v zahraničí. Zároveň však chceme rozvíjať svoju kultúru a sprístupňovať ju širokej verejnosti, preto veríme, že bude nasledovať aj druhý krok, a to podpora našej kultúry prostredníctvom Fondu na podporu kultúry národnostných menšín," uviedol predseda Vietnamskej komunity na Slovensku Phuong Vo.

SkryťVypnúť reklamu

Vizuálna umelkyňa Kvet Nguyen upozornila, že uznanie vietnamskej komunity je o prijatí a spoločnom priateľstve.

"Signál, ktorý v stredu vyslala vláda SR umožňuje prehĺbenie vzťahov vietnamskej diaspóry so Slovákmi, a tiež interkultúrny dialóg našich detí. Je to aj gesto, ktoré ukazuje, že Slovensko je otvorené rôznorodosti kultúr, ktoré tu existujú," zdôraznila.

Splnomocnenec vlády pre národnostné menšiny László Bukovszky upozornil, že deklarácia vlády nie je len symbolickým aktom, ale prináša so sebou aj konkrétne záväzky zo strany štátu voči členom vietnamskej komunity.

"Národnostné práva nemôžu byť len výkladnou skriňou, ale skutočným nástrojom na posilnenie plurality, demokratických hodnôt, a čo je najdôležitejšie, nástrojom na posilnenie identity danej komunity," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

Prisľúbil zároveň, že zo svojej pozície bude dbať na to, aby vietnamská komunita na Slovensku mala pri presadzovaní svojich menšinových práv potrebnú podporu.

Ministerka kultúr Silvia Hroncová uviedla, že potrebné kroky už v tejto súvislosti rezort robí. Avizuje tiež snahu o zvýšenie alokácie pre fond, ktoré by umožnilo čerpať podporu aj pre aktivity vietnamskej menšiny. "O tom už hovoríme s ministerstvom financií," uviedla Hroncová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta
  2. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku
  3. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina?
  4. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes
  5. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí
  6. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  7. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  8. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  1. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta
  2. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku
  3. Drony menia lesníctvo, LESY SR testujú 3D modelovanie územia
  4. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí
  5. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina?
  6. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes
  7. Vzducholoď aj koncert Kaliho? Takto Kaufland oslavuje narodeniny
  8. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  1. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes 11 966
  2. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 7 867
  3. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 4 757
  4. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 4 257
  5. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom 3 291
  6. Operácia očí je riešením pre každú profesiu 2 957
  7. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku 2 929
  8. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb 2 607
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Jü C’-ti má dvanásť rokov. V jej veku nikto neplával rýchlejšie.


 tréner Trnavy Michal Ščasný počas tlačovej konfrencie

Spartak hrá o postup do 3. predkola Konferenčnej ligy.


TASR
Vladimír Weiss st.na lavičke Slovana

Slovan sa musí pripraviť na cestu k najvzdialenejšiemu súperovi.


TASR
Miroslav Petko (vpravo) v drese Partizána Bardejov.

Petko si náladu v kabíne po príchode do nového klubu veľmi pochvaľuje.


SkryťZatvoriť reklamu