BRATISLAVA. Takto pred rokom zažívalo Slovensko jedno z najsuchších období v histórii meraní. Vyschli studne, potoky v dedinách, niekde aj rieky a starostovia vyzývali občanov na šetrenie vodou. Sucho ničilo úrodu či lesné ekosystémy.
Extrémne sucho bolo výnimočné rozsahom, no aj dĺžkou. Zasiahlo viac ako polovicu územia Slovenska a na niektorých miestach trvalo viac ako 200 dní.
Ak by sa táto situácia zopakovala aj tento rok, zo sucha a klimatickej zmeny by sa možno prvýkrát stala silná predvolebná téma. Rok 2023 sa zatiaľ vyvíja inak.
„Tento rok je situácia oveľa priaznivejšia. Podobné sucho, ako bolo minulý rok, teda zatiaľ nehrozí,“ predpovedá klimatológ Maroš Turňa zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Apríl a máj boli takmer bez sucha. Začiatkom júna sa sucho síce objavilo na severnom Slovensku, no na menšom území ako pred rokom. Navyše, posledný týždeň bol veľmi daždivý.
No aj ak sucho v tomto roku už nebude takou silnou témou ako vlani, naďalej ostáva v dôsledku klimatickej krízy jednou z najväčších výziev do budúcnosti.
Analytici z Inštitútu environmentálnej politiky zverejnili v apríli štúdiu, ktorá vyvolala silné ohlasy najmä v samosprávach. Namodelovali, ktoré časti Slovenska sú a budú najviac ohrozené suchom.