SME

Šimko sa zdržal hlasovania pri návrhoch azylovej reformy EÚ

Minister vnútra odôvodnil svoj postoj tým, že súčasná vláda má obmedzený mandát.

Minister vnútra Ivan Šimko.Minister vnútra Ivan Šimko. (Zdroj: SITA/Diana Černáková)

LUXEMBURG. Slovenský minister vnútra Ivan Šimko sa na štvrtkovom zasadnutí Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti v Luxemburgu zdržal hlasovania pri návrhu smerovania azylovej reformy Únie. Ministri návrhy napokon schválili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šimko sa podľa vlastného vyjadrenia zdržal preto, že súčasná vláda na Slovensku má obmedzený mandát, informovala riaditeľka tlačového odboru ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.

Ťažko akceptovateľné a politicky nepriechodné

Rakúsko, Holandsko a Taliansko považovali navrhovanú reformu za nedostačujúcu a navrhli viacero zmien. Po predpoludňajšej diskusii, ktorá sa skončila bez výsledku, boli predložené ďalšie kompromisné návrhy.

SkryťVypnúť reklamu

"Pre Slovensko sú niektoré ustanovenia naďalej ťažko akceptovateľné a politicky nepriechodné, a to aj preto, že mandát súčasnej vlády, ktorú tu zastupujem, je limitovaný. Ani úpravy textu nám situáciu nezľahčili, a preto sa zdržiavame hlasovania pri oboch návrhoch," povedal na rokovaní Šimko.

Prevláda odpor k povinnému prerozdeľovaniu

Jeho hovorkyňa pripomenula, že minister sa zdržal hlasovania napriek tomu, že návrhy neprekračovali červenú čiaru Slovenska, ktorou sú povinné kvóty na prerozdeľovanie migrantov.

Dodala, že v súčasnosti už platí v EÚ všeobecná zhoda na tom, čo Slovensko tvrdilo od začiatku - že povinné prijímanie migrantov nie je riešením migračných tokov do Únie.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová štvrtkovú dohodu na sociálnej sieti označila za historický úspech pre EÚ, novú solidárnu migračnú politiku a ochranu ľudských práv.

SkryťVypnúť reklamu

Ako upozornila hovorkyňa slovenského ministerstva vnútra, schválenie nariadení na úrovni ministrov je len prvým krokom. Pokračovať budú rokovania s Európskym parlamentom a Európskou komisiou. Finálny návrh budú opäť posudzovať členské štáty EÚ.

Kollár ocenil postoj ministra

Predseda parlamentu Boris Kollár ocenil postoj ministra Šimka. Ide podľa neho o závažnú tému a rozhodnúť by mala nová vláda, ktorá vzíde z volieb.

Slovensko je podľa Kollára solidárne a pomáha utečencom. Poukázal na pomoc desiatkam tisíc odídencom z Ukrajiny po vypuknutí vojny.

"Slovensko je solidárne s utečencami pred vojnou, ale pri všetkej úcte, nechcite, aby sme rešpektovali a chceli si tu umiestniť ekonomických migrantov," vyhlásil. Ide podľa neho o ľudí, ktorí "vandrujú" po krajinách a chcú ísť tam, kde dostanú čo najvyššie sociálne dávky.

SkryťVypnúť reklamu

Kollár tiež skritizoval, že k rokovaniu Rady EÚ nemal parlament podklady.

"Parlament by mal dať súhlas v takýchto stanoviskách ministrovi. Ale súhlasné stanoviská k čomu, keď oni si neurobia domácu úlohu," podotkol smerom k orgánom EÚ.

Vznikla preto podľa neho nervozita na strane niektorých politických strán. Myslí si, že minister zdržaním sa pri hlasovaní situáciu upokojil.

Šimko mohol vyrokovať výnimku

Strana Za ľudí tiež odmieta povinné kvóty na migrantov i povinný príspevok za ich neprijatie. Považuje za nešťastné, že vláda a minister vnútra Šimko nevyrokovali výnimku tak ako Česká republika, ktorá nemusí platiť, keďže prijala ukrajinských utečencov.

„Náš minister vnútra sa pri hlasovaní zdržal. No nie je umenie zdržať sa, ale umenie je dosiahnuť dobrú dohodu pre Slovensko,“ píše strana Za ľudí v stanovisku.

SkryťVypnúť reklamu

Pripustila však potrebu zmeny súčasného systému, a tiež ocenili rýchlejší návrat migrantov v prípade, ak by im nebol poskytnutý azyl. „No zásadne odmietame akékoľvek donucovacie prostriedky zo strany Bruselu,“ zdôrazňuje strana.

„Slovenská republika už výrazným spôsobom pomáha pri riešení migračnej krízy spôsobenej agresiou Ruska na Ukrajine, kde dočasné útočisko na Slovensku našiel rekordný počet utečencov z Ukrajiny. Z EÚ sme dostali minimálnu kompenzáciu a keby sme nevyrokovali pomoc z eurofondov, náklady na migračnú krízu by z veľkej časti ostali na pleciach štátu a samospráv,“ uviedla strana.

Doplnila, že v prípade ukrajinského konfliktu Slovensko pomáhalo bez toho, aby ho k tomu niekto prinútil či rozdával pokuty.

Migračné tlaky budú podľa strany silnieť a považuje za potrebné, aby boli pravidlá pre migrantov nastavené prísne a od nebezpečnej cesty ich odrádzali. Podľa strany Za ľudí je to v záujme ako Slovenska, tak i celej Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 222
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 244
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 063
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 083
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 780
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 199
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 569
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu