BRATISLAVA. Predseda strany Hlas Peter Pellegrini sa domnieva, že Slovensko do budúcna nemôže výraznejšie pomôcť Ukrajine, pretože už toho veľa nemá.
Na druhej strane si myslí, že Ruská agresia na Ukrajine je príležitosťou pre Slovensko v oblasti zbrojného priemyslu. Pellegrini to uviedol v relácii RTVS O 5 minút 12.
Muníciu dostanú aj z inej krajiny
„Nikdy nepoviem vetu, že zo Slovenska neodíde ani náboj, pretože Slovensko má fabriky, ktoré vyrábajú muníciu. Dnes a sa munícia pre Ukrajinu nakupuje cez centrálne európske obstarávanie, a keď ju nevyrobíme na Slovensku, z čoho má Slovensko prácu, príjem a platy, tak ju vyrobia vo vedľajšej krajine a takisto dôjde tam, kde má dôjsť," vyhlásil Pellegrini v súvislosti s pomocou Ukrajine.

Ako dodal, Slovensko musí túto situáciu využiť na ešte intenzívnejšie zapojenie sa do zbrojárskeho priemyslu, pretože tu nejde len o zbrane na Ukrajinu.
"Vyprázdnili sa sklady po celej Európe, všetky armády budú dopĺňať zbrojné systémy a sklady, a to je práca na päť až desať rokov," povedal.
Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) potvrdil, že je potrebné sa v tomto zmysle pozerať na vlastný priemysel a v prvom rade na prácu pre ľudí.
"Som za to, aby sme Ukrajine pomáhali preto, lebo oni tam naozaj bojujú za nás, čo ľudia často nechápu. Hlavná moskovská propaganda hovorí, že Ukrajina nemá nárok na existenciu. To je ako keby hovorili o nás. My sme tu tiež len 30 rokov," uviedol Kollár s tým, že ak Ukrajina nedostane podporu, tak sa Rusko dostane k slovenským hraniciam a nič mu nezabráni posúvať sa aj na Slovensko.
Marže sú príliš vysoké
Podľa predsedu Hlasu obmedzenie marží potravín pri konkrétnych potravinách na určité obdobie dokáže zastaviť extrémne zdražovanie potravín a zneužívanie situácie v súvislosti s vysokou infláciou.
Uviedol, že je potrebné „tresnúť po prstoch" obchodníkom z veľkých obchodných nadnárodných reťazcov, ktorí si tu dávajú vysoké marže, ktoré si nedovolia prirážať ani vo svojich materských firmách.
„Vo vzťahu k tržbám majú veľké nadnárodné reťazce u nás väčšie zisky, ako majú v Nemecku, vo Francúzsku alebo v Rakúsku. Jednoducho nemôžem tolerovať, že si tu robia na Slovensku niečo, čo by si nedovolili u seba," vyhlásil Pellegrini.
Kollár v tejto súvislosti pripomenul, že schválili inflačnú pomoc sto eur pre tých, ktorí sú v hmotnej núdzi a môžu o túto pomoc požiadať do 30. júla na úradoch práce sociálnych vecí.
„My máme v programe štátne potraviny za normálnu cenu. Musíme začať konkurovať veľkým reťazcom. Reťazce tu majú osempercentné marže. Tie isté reťazce v západnej Európe majú dve percentá, pričom rozdiel platí náš občan," uviedol Kollár.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine