Tristopäťdesiat eur. Toľko dostanú tohtoroční prváci na stredných školách a deti zo znevýhodneného prostredia na nákup digitálneho zariadenia, ktoré im má pomôcť pri štúdiu.
Do pilotnej fázy národného projektu Digitálny žiak boli zahrnutí žiaci kvinty a prvých ročníkov na bratislavských školách Gymnázium Metodova, Stredná priemyselná škola strojnícka – Fajnorka a Stredná priemyselná škola elektrotechnická – Adlerka.
Ostrú fázu spustila Digitálna koalícia koncom mája. Celkovo za tri mesiace sa registrovalo viac ako 76-tisíc záujemcov a distribuovaných bolo 16-tisíc validačných kódov.
V Digitálnej koalícii očakávajú, že do konca júna presiahne počet registrácií hranicu 80-tisíc.
Henrieta Cingeľová, mama prváka na Fajnorke, vníma projekt pozitívne. Hovorí, že svet je nastavený na digitálne technológie s dynamickou vývojovou rýchlosťou napredovania a je už nedeliteľnou súčasťou života.
"Pomocou vlastného technického zariadenia majú deti - žiaci lepší prístup k vzdelaniu, k vyhľadávaniu informácií, možnosti online komunikácie a vzdelávania, k nadobudnutiu lepších digitálnych zručností spojených s vývojom technológií a umelej inteligencie...," vymenúva získané výhody.
V texte sa dočítate:
- Akí študenti majú nárok na príspevok;
- Ako vyzerá registrácia;
- Ako a čo sa pri registrácii overuje;
- Aké sú minimálne kritériá na zariadenie
Prínos pre žiaka
Rodičia, ktorí chceli kupovať svojim deťom notebooky či stolné počítače, podľa Cingeľovej počítali s tým, že budú musieť vynaložiť viac peňazí, ako je hodnota príspevku.
Riaditeľ Fajnorky a prezident Asociácie stredných odborných škôl SR Felix Dömény konštatuje, že projekt je vypočuté volanie po skutočnej pomoci školám, ktoré sú pripravené na digitálne časy.
Registrácia a uplatnenie
Do 30. júna 2023 je možné požiadať o príspevok.
Do 31. októbra 2023 je možné uplatniť príspevok v ktorejkoľvek z dostupných predajní zapojených do projektu.
"Nie je to ideálny projekt a sú od neho aj lepšie, ale tento je reálny. Záležať bude na výsledkoch, ktoré, dúfam, budú také silné, že sa stane prirodzenou súčasťou vzdelávania," uviedol.
Dodal, že za lepšie by považoval pravidelné a cielené príspevky.
Ako škola budú potrebovať zaistiť pre žiakov prípadne uskladnenie zariadení, nabíjanie a aj spoľahlivý internet. Na ich škole sa z 80 prvákov zatiaľ prihlásilo 64.
Prváci a sociálne znevýhodnení žiaci
Z výsledkov prieskumu v rámci programu PISA z roku 2018 (OECD) vyplýva, že prístup k počítačom či inému digitálnemu zariadeniu na Slovensku nemajú mnohé domácnosti s nízkymi príjmami.
Aj podľa výskumu Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP) nebolo počas prvej vlny pandémie do online vzdelávania zapojených takmer 19 percent žiakov základných a stredných škôl. Najviac ich bolo v školách v chudobnejších regiónoch s vysokým podielom žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Národný projekt počítal s tým, že by mohol podporiť 152-tisíc oprávnených užívateľov. Patria sem žiaci prvého ročníka stredných škôl pre školský rok 2022/2023 vrátane žiakov piateho ročníka osemročných študijných programov. V tejto kategórii bude 30. jún konečným termínom na registráciu.
"V ostatných skupinách, ktoré nie sú ohraničené aktuálnym školským rokom, možnosť registrácie predĺžime a o konkrétnom termíne budeme verejnosť informovať," uviedol pre SME manažér projektu Digitálny žiak Pavol Šedo.
Oprávnení sú aj žiaci, ktorí žijú v domácnosti, ktorá je v hmotnej núdzi a príjem jej členov nedosahuje životné minimum.