BRATISLAVA. Trikrát či až päťkrát ich neprijali na medicínu v Rakúsku či v Nemecku. Zaplatili preto za sprostredkovanie miesta agentúre SVM Bratislava a dostali sa na medicínu na Lekárskej fakulte UK.
Zahraničným študentom zvyčajne stačí získať na prijímacích pohovoroch menej bodov, ako slovenským záujemcom o štúdium medicíny. Mnohí slovenskí maturanti idú preto radšej študovať medicínu do Česka a väčšina sa už nevráti.
Na slovenských lekárskych fakultách sa počet zahraničných medikov medziročne stále zvyšuje. Takmer polovica ich je na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Bratislavská je lákavá najmä pre Rakúšanov a Nemcov, martinskú viac vyhľadávajú Nóri a Islanďania.
Slovenské lekárske fakulty sa tak v Európskej únii prepracovali na špičku škôl, ktoré vzdelávajú zahraničných lekárov, ktorí sa potom s titulom vrátia domov.
Biznis je výhodný pre sprostredkovateľské agentúry aj pre lekárske fakulty. Agentúry zarobia na jednom študentovi z cudziny tisíce eur a fakulty z peňazí, ktoré získali od cudzincov, dotujú napríklad aj štúdium slovenských medikov, na ktorých im dáva štát menej peňazí, ako žiadajú.
Viac peňazí aj slovenských študentov na naše lekárske fakulty mal priniesť vlaňajší podpis memoranda medzi bývalou vládou premiéra Eduarda Hegera (vtedy OĽaNO, teraz Demokrati) a Lekárskym odborovým združením.
Lekárski odborári síce memorandum podpísali a stiahli hromadné výpovede, ale zo sľubu vlády nakoniec nič nebolo. Počty slovenských študentov stúpli len minimálne.
Lekárska fakulta UK v Bratislave na svojom webe spomína 15 agentúr, ktoré jej oficiálne sprostredkujú študentov zo zahraničia. Okrem rakúskych a nemeckých sú medzi nimi aj cyperské, grécke, japonská, izraelská, poľská či španielska agentúra.
Spomínaná rakúska agentúra SVM Bratislava zarábala podľa cenníka tisícky eur na študentoch, jej nástupnícka firma AZ Investment, na ktorú sa pred skoro štyrmi rokmi premenovala, je podľa portálu finstat za vlaňajšok v strate.
Agentúra ani po štyroch dňoch čakania na otázky SME neodpovedala. Žiadny jej zástupca nie je zastihnuteľný ani na jej bratislavskej adrese. Sídli v bytovom dome v Starom meste.
V článku sa dozviete
- Koľko musia zahraniční študenti zaplatiť, aby sa dostali na lekársku fakultu u nás
- Či je sprostredkovanie zahraničných študentov pre naše lekárske fakulty výhodný biznis
- Prečo zahraničným študentom stačí na prijatie na medicínu menej bodov ako našim
- Prečo sa naši maturanti ani nepokúšajú dostať na naše lekárske fakulty
- Ako dopadol sľub Hegerovej vlády, že navýši počty slovenských študentov na našich lekárskych fakultách
Bratislava ako plán B
"Trikrát som písala MedAT, (rakúsky prijímací test na štúdium medicíny na štátnych univerzitách - pozn. red.) a prekvapivo trikrát sa mi to nepodarilo. Po svojom druhom pokuse som pochopila, že potrebujem plán B," hovorí vo videu na webe agentúry SVM Bratislava Andrada (24) z Rakúska.
Náhodou vraj natrafila na túto agentúru a dnes už študuje v Bratislave.