BRATISLAVA. Prezidentka Zuzana Čaputová budúci týždeň definitívne oznámi svoje rozhodnutie, či bude, alebo nebude opätovne kandidovať na post hlavy štátu.
Opätovná kandidatúra by z nej okamžite vytvorila jednu z favoritiek na víťazstvo, omnoho vážnejšie dôsledky by malo ukončenie jej politickej kariéry.
Ak by sa populárna politička z politického života stiahla, jej priaznivci by si museli hľadať nového kandidáta.

V prezidentských voľbách v roku 2019 pritom Zuzana Čaputová získala vyše milióna hlasov.
Denník SME na základe svojich informácií a po rozhovore s možnými ďalšími prezidentskými kandidátmi vypracoval odpovede na najdôležitejšie otázky, ktoré by z rozhodnutia prezidentky vyplynuli.
1. Prečo by kandidovať bolo tentokrát náročnejšie?
"Postavme sa proti zlu, spolu to dokážeme," znel volebný slogan Zuzany Čaputovej v roku 2018, keď počas vlády Smeru zavraždili novinára Jána Kuciaka a premiér Robert Fico bol donútený rezignovať, hoci so slávnym dôvetkom "Ja nikam neodchádzam".
Mala by prezidentka Čaputová opäť kandidovať?
Anketa už bola ukončená.
Portál Politico o jej víťazstve vo voľbách 2019 písal ako o nádeji, že región strednej Európy nemusí byť odsúdený na vládu autokratických politikov, britský Guardian ako o spirituálnej liberálke, ktorá porazila populistov.
Na vôľu prezidentky znova kandidovať pritom nevplývajú len konšpiračné útoky čoraz silnejšieho Fica, ktorý ju bez dôkazov spája s Georgeom Sorosom.
Čelí politickým útokom aj od extrémistov z Republiky a ĽSNS aj osobným útokom na ňu a jej rodinu od obhajcov ruskej invázie na Ukrajinu a odporcov očkovania v čase pandémie.
"Ohrozenie prezidentkinej rodiny dosiahlo takú mieru, že museli posilniť ich bezpečnosť. Čoraz častejšie mieria na deti, je to veľmi nepríjemné," opísal nedávno pre SME partner prezidentky Juraj Rizman, ktorý tiež našiel dieru v streche svojho auta.