BRATISLAVA. Prezidentka SR Zuzana Čaputová rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR o paragrafe 363 Trestného poriadku. Najskôr sa chce dôkladne oboznámiť s písomným odôvodnením nálezu. TASR to uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec.
Rozhodnutia generálneho prokurátora
"Prezidentka rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu, s hodnotením si však počká, až kým sa dôkladne neoboznámi s písomným odôvodnením nálezu," priblížil hovorca.
Hoci podľa rozhodnutia súdu nie je úprava paragrafu 363 Trestného poriadku v rozpore s ústavou, "prezidentka zdôrazňuje, že Ústavný súd nerozhodoval o tom, či používanie tohto paragrafu generálnym prokurátorom bolo v každom prípade a vždy v súlade so zákonom".

Ústavný súd SR v stredu rozhodol, že paragraf 363 Trestného poriadku nie je v rozpore s Ústavou SR, keď nevyhovel návrhu skupiny poslancov a prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorí paragraf na súde napadli.
Nastavenie reakcii
Pri používaní paragrafu 363 Trestného poriadku treba nastaviť jasné hranice. Skonštatovala to predsedníčka Strany Za ľudí a nezaradená poslankyňa Národnej rady Veronika Remišová.
"Rozhodnutie ÚS o ústavnosti paragrafu 363 rešpektujem. Je však rozdiel medzi znením paragrafu a tým, ako sa nadužíval generálnou prokuratúrou v kauzách prominentných obvinených. Práve pre to mu treba nastaviť jasné hranice a o takúto zmenu sa budeme stále usilovať," uviedla Remišová.
Nástroj v rámci bŕzd a protiváh
Paragraf 363 Trestného poriadku je veľmi potrebný nástroj v rámci bŕzd a protiváh. Skonštatoval to predseda Národnej rady a hnutia Sme rodina Boris Kollár.
"Paragraf 363 je potrebný, dokým si orgány činné v trestnom konaní a niektorí prokurátori nebudú plniť svoje povinnosti, budú nadužívať zákon, budú nadkvalifikovávať trestné činy a budú zatvárať ľudí bez dôkazov," podotkol Kollár. Podčiarkol, že ustanovenie je dôležité preto, aby aj obyčajný občan mal právo sa odvolať voči takémuto konaniu.
Základný predpoklad fungovania
Strana Smer berie na vedomie rozhodnutie Ústavného súdu . Smer je dlhodobo presvedčený, že takéto oprávnenie je základným predpokladom fungovania prokuratúry, ktorá má zabezpečovať, že konanie orgánov v prípravnom konaní je v súlade so zákonom.
Útoky na túto právomoc generálneho prokurátora sa podľa vyjadrenia Smeru začali po roku 2020. Smer hovorí o masívnom porušovaní ľudských práv obvinených z radov opozície a opozičných nominantov.