SME

SaS predstavila programové priority v zdravotníctve a sociálnych veciach

Prioritou strany je zásada "rýchlejšie k lekárovi".

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) predstavila svoje priority v oblasti rezortov sociálnych vecí, zdravotníctva a sociálne vylúčených spoločenstiev.

Medzi najpodstatnejšie body týchto oblastí patrí skrátenie čakacích lehôt na vyšetrenia u lekára, zavedenie flexibilnejšieho systému platenej rodičovskej starostlivosti či zabezpečenie stabilného financovania obecných a sociálnych podnikov, informovala o tom v pondelok SaS.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Na program kladieme skutočne obrovský dôraz, dôsledne na ňom pracujeme, aby bol opäť najlepší. Stále tak dokazujeme, že sme strana postavená na odborníkoch a riešeniach, kompetentne a skúsenosťami jediná, ktorá vie riadiť našu krajinu. Pretože bez programu sa vládnuť nedá," uviedol predseda strany Richard Sulík.

SkryťVypnúť reklamu

Kandidát SaS na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay priblížil, že prioritou strany je zásada "rýchlejšie k lekárovi".

"Čakacie lehoty v nemocniciach i v ambulanciách treba začať merať, pretože máme skúsenosti s tým, že už len meranie a zverejňovanie vedie k skracovaniu," povedal Szalay. Zároveň chce SaS podľa neho odbremeniť zdravotníctvo od nadbytočnej byrokracie pomocou presadenia takzvaného "zdravotníckeho kilečka".

Tímlíderka strany pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková dodala, že strana chce zaviesť povinnosť objednávať ľudí na konkrétny termín u lekára bez poplatku alebo aj za poplatok. "Aj tieto peniaze sú prínosom pre zdravotníctvo, pretože tento poplatok sa zužitkuje v podobe kvalitnejšej ambulancie a lepšie ohodnoteného personálu," uviedla.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa tímlídra SaS pre sociálne veci Petra Cmoreja sú slovenské ženy podľa OECD najdlhšie na rodičovskej dovolenke, čo má dosah nielen na profesijný život, ale aj na ich budúce dôchodky. Strana chce preto flexibilnejší systém platenej rodičovskej starostlivosti. "Súčasné dávky nahradíme jednou dávkou, materskú či rodičovskú premenujeme na rodičovskú starostlivosť a zároveň umožníme ženám či mužom počas nej ľubovoľne pracovať," uviedol Cmorej.

Prioritou podľa Cmoreja je aj zvýšenie príspevku na bývanie na 40 % životného minima pre jednotlivca a na 60 % pre rodiny

. "V riešeniach pre mladých sa zameriame na brigády od 15 rokov bez povolenia príslušného inšpektorátu práce. Budeme tiež presadzovať ústavný zákon o dôchodkoch, aby bol dôchodkový systém konečne udržateľný a predvídateľný," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

V oblasti riešenia problematiky sociálne vylúčených spoločenstiev sa chce strana zamerať na sfunkčnenie sociálnych podnikov bývania, ktoré podľa SaS síce zákonne existujú, no nie sú nijako finančne podporované.

Tímlíder pre sociálne vylúčené spoločenstvá Vladimír Ledecký chce preto presadiť, aby sociálne podniky boli financované zo Štátneho fondu rozvoja bývania s cieľom zamestnania miestnych ľudí a výstavby domov v týchto lokalitách.

"Zanalyzujeme projekty a dotačné programy v tejto oblasti. Presadíme aj to, aby mala táto problematika konečne jedného pána. Navrhneme preto, aby bol splnomocnenec vlády pre rómske komunity s málo kompetenciami nahradený štátnym tajomníkom pre sociálne vylúčené spoločenstvá pod ministerstvom práce," uzavrel Ledecký.

Zdravotníctvo

Peter Kotlár.

Komora Kotlára nepovažuje za autoritu v danej oblasti, pretože nespĺňa kvalifikačné predpoklady.


SITA 6
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  6. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  2. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  3. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  6. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  7. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  8. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 285
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 726
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 210
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 596
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 385
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 162
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 784
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 612
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Slavomír Molnár

Lepšie sadzby si treba s bankou vyjednať.


98
Peter Schutz

Fico hrá o udržanie vlastného voliča, ktorý je kľúčom k víťazstvu.


Tigran Barseghjan a Martin Mikovič.

Barseghyan ma dojal, tvrdí Mikovič.


4
Budova Slovenského rozhlasu.

Kandidujú Martina Flašíková, Martin Jakubec, Peter Janků, Norbert Majer a Igor Slanina.


TASR 7

Neprehliadnite tiež

Polícia ju vypátrala.


Uzávera má trvať tri týždne.


SITA
Budova Slovenského rozhlasu.

Kandidujú Martina Flašíková, Martin Jakubec, Peter Janků, Norbert Majer a Igor Slanina.


TASR 7
Milan Ondrík.

Osobne uvedie film Nech je svetlo, ktorý reflektuje nálady v spoločnosti.


Sportnet

Tréner Arne Slot počas osláv titulu Liverpoolu.

Liverpool získal titul po piatich rokoch a radosť i oslavy boli o to väčšie, že v pandemickom roku 2020 nemohli prepuknúť naplno.


TASR
Sebastian Čederle, Jaedon Descheneau a Josh Passolt sa tešia z víťazného gólu.

Víťazný gól strelil v 59. minúte Jaedon Descheneau. Práve jeho zásah priniesol nešťastný incident na tribúnach.


SITA
Štart jubilejného 20. ročníka ČSOB Bratislava Marathon 2025.

Pozrite si kalendár, prehľad a históriu zaujímavých slovenských a českých maratónov. Aké sú tipy pre účastníkov pri registrácii, ubytovaní, výžive či tréningu?


Radosť kanadských hokejistov z gólu proti Fínsku na MS v hokeji do 18 rokov.

Slovenskí hokejisti majú všetko vo svojich rukách.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu