SME

Kvôli špinavému vzduchu umiera viac ľudí než pri autonehodách

Ovzdušie majú znečistené aj malé obce.

(Zdroj: Dominik Vardžák)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zou Yi žije na trinástom poschodí mrakodrapu v Pekingu, hneď oproti televíznej veži, ktorú si každý deň pred odchodom do práce odfotí. Aj keď vežu každý deň sníma z rovnakého uhla, zábery zozbierané za tri roky sa líšia.

„Za oknom som videl budovu, ktorá sa črtala v smogu. Niekedy úplne zmizla a inokedy sa zas ukázala," povedal Zou pre CNN.

Nejde o kúzelný príbeh, budova zmizla pre intenzívne znečistenie ovzdušia, ktorým je Peking známy. Aj keď sa situácia v hlavnom meste Číny zlepšila, stále existujú obavy, že sa smog po pandemickom reštarte ekonomiky opäť vráti.

SkryťVypnúť reklamu

Nemusíme však cestovať až do Číny, aby sme si všimli znečistené ovzdušie. Aj keď nás nezahaľujú mračná smogu, špinavý vzduch na Slovensku zapríčiňuje respiračné ochorenia aj predčasné úmrtia.

Predčasné úmrtia

Podľa Inštitútu environmentálnej politiky súčasná koncentrácia nebezpečných prachových častíc a oxidu dusičitého vedie k takmer 1600 predčasným úmrtiam každý rok. Ročne teda na znečistenie vzduchu vymrie jedna menšia slovenská obec, napríklad Hontianske Nemce.

„Slovensko má jednu z najvyšších priemerných úrovní vystavenia prachovým časticiam s priemerom menším ako 2,5 mikrometra zo všetkých členských štátov EÚ. Tieto prachové častice prispievajú k výskytu astmy, kardiovaskulárnych ochorení, pľúcnych chorôb a následne k predčasným úmrtiam,” píšu analytici Inštitútu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Európskej agentúry pre životné prostredie v roku 2021 žiaden zo slovenských krajov neplnil limity na prachové častice od Svetovej zdravotníckej organizácie. Žilina sa dokonca umiestnila na 280. mieste z 323 meraných destinácií.

Hlavnou príčinou špinavého vzduchu sú emisie skleníkových plynov. Priemysel, doprava a výroba energie totiž stále vo veľkej miere pochádza z fosílnych palív, a ich spaľovaním sa do ovzdušia dostávajú škodlivé látky, ktoré dýchame. Tie sú nielen príčinou horšieho zdravia, ale aj klimatickej zmeny.

Zároveň však platí, že vyššie teploty súvisiace so zmenou podnebia môžu viesť k nárastu ozónu, škodlivej látky znečisťujúcej ovzdušie. Zmena klímy spôsobuje aj väčšie suchá a sucho zas drží v ovzduší nečistoty.

Mestá aj dediny

Medzi časté ochorenia, ktoré znečistené ovzdušie spôsobuje, patrí napríklad bronchitída. V dôsledku znečistenia prachovými časticami PM10 každoročne ochorie okolo 430 ľudí, najvyšší počet zaznamenal Inštitút environmentálnej politiky v Košiciach.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa hovorí o špinavom vzduchu, ukazuje sa najmä na veľké mestá a metropoly, v ktorých je veľa smogu z dopravy. No na Slovensku je problém aj v malých obciach. U nás sú najrizikovejšie miesta, kde ľudia kúria drevom alebo uhlím, upozorňuje pneumológ Ivan Solovič z Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch.

„Viac ako 80 percent mojich pacientov sú ľudia z marginalizovaného prostredia. Spaľujú tam takmer všetko, čo sa spáliť dá, a to je úplne najhoršie,” hovorí Solovič. Dodáva však, že oproti minulosti je u nás dnes menej znečistené ovzdušie.

Viac než India, Kanada aj Mexiko

Znečistený vzduch je takmer všade. Približne 87 percent svetovej populácie v súčasnosti žije v krajinách, v ktorých úroveň znečistenia ovzdušia prekračuje usmernenia Svetovej zdravotníckej organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo v dôsledku zlej kvality ovzdušia zomrie každý rok 400-tisíc Európanov a celosvetovo na znečistené ovzdušie zomrie viac ľudí ako pri autonehodách, v dôsledku fajčenia, HIV či AIDS.

Škodlivý vzduch má okrem zdravotných aj ekonomické dosahy. Svetová banka v spolupráci s Washingtonskou univerzitou vypočítali, že v roku 2013 stáli predčasné úmrtia svetovú ekonomiku 5,11 bilióna dolárov. To je približne veľkosť hrubého domáceho produktu Indie, Kanady a Mexika dohromady.

Tento text je súčasťou novinárskeho špeciálu Zdravie a zmena klímy. Špeciál vznikol v spolupráci s mediálnou iniciatívou Svet medzi riadkami, podporený Európskou úniou.

Klíma

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 460
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 239
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 102
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 840
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 465
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 163
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 928
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 144
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Hokejisti Dánska po víťazstve nad Kanadou.

Pozrite si program semifinále na MS v hokeji 2025.


Oliver Lauridsen, Phillip Bruggisser, brankár Frederik Dichow, Oscar Moelgaard, Jesper Jensen, Sidney Crosby a Ryan O'Reilly v zápase Kanada - Dánsko vo štvrťfinále MS v hokeji 2025.

Video, zostrih a góly zo zápasu Kanada - Dánsko vo štvrťfinále MS v hokeji 2025.


Stano Benčat, Ondrej Rusnák a Boris Valábik debatujú v podcaste Hokejový BOSS.

Hokejový BOSS hodnotí vystúpenie Slovákov na MS v hokeji 2025.


Na snímke Mário Sauer.

Podľa špecializovaného portálu Transfermarkt je hodnota Sauera približne 1,7 milióna eur.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu