BRATISLAVA. Na Horehroní vypukla epidémia kliešťovej encefalitídy, ktorá je známa ako zápal mozgových blán. Banskobystrickí hygienici evidujú už dve desiatky nakazených, väčšina z nich skončila v Rooseveltovej nemocnici. Jeden je vo vážnom stave.
Regionálni hygienici preto varujú obyvateľov a návštevníkov Horehronia, aby nejedli nepasterizované mliečne výrobky z miestnych salašov a fariem, ak nie sú proti kliešťovej encefalitíde zaočkovaní.
V článku sa dočítate
- Prečo je epidémia kliešťovej encefalitídy na Horehroní
- Kde je najväčší výskyt tohto ochorenia
- Na aké mliečne výrobky si dávať pozor
- Ako sa chrániť pred zápalom mozgových blán
Práve v Banskobystrickom kraji je momentálne najviac evidovaných prípadov zápalu mozgových blán. Vyšší výskyt je aj v Trenčianskom a Žilinskom kraji.
Kliešťová encefalitída je závažné vírusové ochorenie. Postihuje centrálny nervový systém a je sprevádzané zápalom mozgu, miechy a mozgových obalov. Ochorenie spôsobuje infikovaný kliešť. Vírus encefalitídy sa nachádza v jeho slinách. K prenosu nákazy môže dôjsť už po dvoch hodinách od prisatia. Ochorenie môže viesť k trvalej invalidite až k úmrtiu.
Epidémie kliešťovej encefalitídy nie sú na Slovensku až také zriedkavé. V minulých rokoch sa vyskytli v okolí Rožňavy či Ružomberku.
Zamorené kliešťami
"V rámci Banskobystrického kraja je hlásená väčšia epidémia kliešťovej encefalitídy s 20 potvrdenými prípadmi, ktoré si vyžiadali hospitalizáciu," vysvetľuje epidemiologička Jana Kerlik z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.