BRATISLAVA. Generálna prokuratúra dokončila projekt zameraný na efektívnejšiu a účinnejšiu výmenu informácií o trestnej minulosti osôb v Európskej únii.
Informovala o tom hovorkyňa generálnej prokuratúry Zuzana Drobová s tým, že ide o významný pokrok v oblasti spravodlivosti a bezpečnosti v rámci Európskej únie.
"Projekt, financovaný aj prostredníctvom grantu z Európskej únie, vytvoril dôležitý míľnik v práci na posilnení spolupráce a výmeny informácií o odsúdeniach medzi členskými štátmi EÚ," priblížila.
Projekt sa týkal doplnenia Európskeho informačného systému registrov trestov (ECRIS).
Systém ECRIS bol zriadený v roku 2012, umožňuje výmenu informácií o odsúdeniach medzi členskými štátmi Európskej únie.
"Ešte donedávna však bola výmena informácií o odsúdeniach štátnych príslušníkov tretích krajín v rámci EÚ obmedzená a neexistoval spoločný európsky postup na ich účinnú výmenu," podotkla.
Projekt ECRIS-TCN podľa Drobovej túto situáciu mení, keďže zahŕňa opatrenia zamerané na cieľové skupiny a štátnych príslušníkov tretích krajín a osôb bez štátnej príslušnosti.
"Jeho hlavným zámerom je predchádzať kriminalite vrátane organizovaného zločinu a terorizmu, ako aj zabezpečiť zohľadňovanie odsúdení štátnych príslušníkov tretích krajín v Európskej únii počas trestného konania," dodala s tým, že prijaté opatrenia zároveň umožňujú lepšiu ochranu detí a mládeže pred rôznymi formami násilia páchaného na deťoch.
Využívanie ECRIS-TCN podľa hovorkyne prispeje k implementácii zásady vzájomného uznávania rozsudkov a súdnych rozhodnutí v rámci spoločného priestoru spravodlivosti a bezpečnosti, kde sa ľudia môžu voľne pohybovať.
"Podporujeme cieľ Európskej únie poskytnúť svojim občanom priestor slobody, bezpečnosti a spravodlivosti bez vnútorných hraníc, v ktorom je zabezpečený voľný pohyb osôb," povedal generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.