BRATISLAVA. Prečo Igor Matovič vytvorením trojkoalície do volieb riskuje, že sa nedostane do parlamentu?
Hoci sám svojej strane začiatkom júna predpovedal zisk desiatich percent v septembrových voľbách, posledné prieskumy preferencií a volebné modely OĽaNO stále prisudzujú šesť až 7,1 percenta.
Od včerajšej polnoci, dokedy strany museli odovzdať kandidátky, je jasné, že koalícia OĽaNO-Za ľudí-Kresťanská únia, bude musieť vo voľbách získať aspoň sedempercentnú podporu. Inak zostane mimo Národnej rady.

Matovič má so spoluprácou s inými stranami na predvolebnej kandidátke skúsenosť, ale ešte nikdy nešlo o otvorenú koalíciu. Pre prísnejšie zákonné požiadavky už raz v roku 2015 z ohlásenej predvolebnej koalície so stranou Nova, ktorú zakladal Daniel Lipšic, radšej vycúval.
Čo teda bude mať OĽaNO z predvolebnej trojkoalície? Komu vlastne vyhovuje? A ako bude vyzerať nová Matovičova kandidátka? Denník SME k téme spísal otázky a odpovede.
Prečo je výnimočné, že OĽaNO, Za ľudí a KÚ idú do volieb ako koalícia?
Ide iba o tretí prípad tretie voľby od samostatnosti Slovenska, keď politické strany na Slovensku pred voľbami vytvorili oficiálnu koalíciu. Od priznania koalície ich odrádzala práve požiadavka v zákone, že hranica na vstup do parlamentu sa pre dvoj- a trojkoalíciu zvyšuje na sedem percent a pre štvorkoalíciu na desať.
Politickej strane, ktorá kandiduje naoko samostatne, pritom stačí päťpercentný zisk, aj keď na kandidátku zoberie ľudí z iných strán.