BRATISLAVA. Aj keď Boris Kollár odolal pokusu poslancov o jeho odvolanie z funkcie predsedu parlamentu, omnoho neistejší zápas však vedie pre kauzu "prefackania" matky svojich detí s verejnou mienkou.
Podľa očakávania sa na mimoriadnej schôdzi v utorok nezúčastnilo ani len toľko poslancov, aby parlament schôdzu otvoril. Bolo ich 66 a následne 71. Opakovaný pokus o otvorenie rozpravy v stredu po deviatej hodine, teda počas štátneho sviatku, skončil ešte väčším neúspechom. Ako prítomní sa prezentovalo najskôr 61 poslancov, o hodinu neskôr ich bolo už len 55. Potrebných bolo aspoň 76.
Skôr než strate funkcie čelí Kollár pre fyzický útok na Barboru Richterovú spred dvanástich rokov hrozbe, že sa jeho Sme rodina po predčasných voľbách nedostane do parlamentu. Jeho voliči sú totiž mimoriadne citliví na Kollárove osobné kauzy, čo si uvedomuje aj Kollár. Tvrdí, že ide o pokus zlikvidovať Sme rodina.
Väčšina strán vrátane Smeru, OĽaNO či Hlasu odsúdila fakt, že Kollár napadol ženu a kritiku znásobil reakciou, že by násilie v podobnom prípade použil znova.
Síce Kollára na dobrovoľné odstúpenie vyzvali lídri parlamentných strán, ani všetci poslanci SaS si v utorok a v stredu nechcela vynútiť jeho odvolanie aj hlasovaním. Napríklad Jana Bittó Cigániková kampaňovala posledné dni za práva žien, na hlasovaniach sa však vôbec nezúčastnila.
V sále oba dni chýbali všetci poslanci Smeru, Republiky a ĽSNS. Neprezentovali sa ani všetci Kollárovi poslanci zo Sme rodina, za Hlas boli v utorok v sále len Peter Pellegrini, Denisa Saková a Peter Kmec, v stredu sa neprezentoval už žiadny poslanec Hlasu.
Predseda parlamentu sa medzitým pokúša rozprávať o incidente s Richterovou inak než na začiatku kauzy a vyvolať súcit s deťmi.