BRATISLAVA. Mimoriadne rokovanie k návrhu na odvolanie predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) z funkcie sa popoludní nezačalo.
Parlament totiž dvakrát nebol uznášaniaschopný. Prvý raz bolo prítomných len 66 poslancov, druhý raz sa prezentovalo 71.
Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) preto odložil začiatok schôdze na stredu ráno o deviatej.
Na odchod vyzvali viaceré strany
Mimoriadnu schôdzu iniciovali nezaradení poslanci okolo Eduarda Hegera pre kauzu fyzického napadnutia bývalej Kollárovej partnerky. Apelujú na vyslanie signálu z parlamentu, že domáce násilie sa netoleruje.
Pod zvolanie schôdze sa podpísali aj ďalší nezaradení poslanci, členovia klubov SaS i OĽANO a priatelia. Na odchod z funkcie vyzvali Kollára viaceré strany, on odísť nemieni.
Šéf parlamentu na tlačových konferenciách priznal, že svoju expartnerku pred 12 rokmi udrel po tom, ako ohrozila ich dieťa. Odmietol jej ďalšie obvinenia, vidí za nimi kampaň na jeho očiernenie.

Kollár pred začiatkom mimoriadnej schôdze zdôraznil, že nepovedal, že by išiel znova fackať Barboru Richterovú, ale že by znova chránil život a zdravie svojich detí, keď budú napadnuté.
„Akými prostriedkami, to by sa videlo, podľa toho, čo by sa udialo,“ dodal.
Tvrdí, že je proti násiliu na ženách a vyzval všetkých chlapov, aby prestali útočiť na ženy. Zároveň vyzval všetky ženy aj mužov, aby prestali týrať deti, pretože o tom tu nikto podľa jeho slov nerozpráva.
Kauze jej údajného sledovania sa venoval aj parlamentný výbor na kontrolu Slovenskej informačnej služby.
Matovič nebude hlasovať za odvolanie
Predsedovi hnutia OĽaNO a priatelia Igorovi Matovičovi stačí ospravedlnenie Kollára ženám a výzva mužom, aby nebili ženy, a nebude hlasovať za jeho odvolanie.
Šéf obyčajných ľudí uviedol, že bude za otvorenie schôdze, tak, ako bol i dnes, no pri samotnom hlasovaní by bol proti. Pripustil ale, že ospravedlnenie ženám od Kollára by si prial explicitnejšie, silnejšie a jednoznačnejšie.
Matovič je toho názoru, že s celou záležitosťou by sa už malo skončiť, a to najmä s ohľadom na dieťa, ktorého sa to týka. „Myslím si, že teraz by mal byť najvyšší záujem to dieťa, a o Borisovi Kollárovi už rozhodnú jeho voliči 30. septembra," povedal.
Podľa šéfa Hlasu Pellegriniho je nedôstojné, aby sa Kollár držal stoličky predsedu parlamentu zubami-nechtami. Pellegrini je názoru, že Kollár by mal dobrovoľne odísť z funkcie predsedu Národnej rady SR. Ako vysvetlil, gestom prejavu politickej kultúry, aj napriek tomu, že by s tým Kollár nesúhlasil, by bolo, keby odišiel.
„Bolo by to dôstojnejšie, ako predvádzať toto divadlo," doplnil Pellegrini s tým, že v normálnej civilizovanej krajine by takýto človek už na stoličke predsedu parlamentu nesedel. „Dnes je takýto človek druhým najvyšším ústavným činiteľom, a to nie je dobrou vizitkou pre krajinu," uzavrel Pellegrini.
Demokrati aj PS sú za odvolanie
Odvolanie Borisa Kollára by vyslalo do spoločnosti signál, že násilie je neakceptovateľné. Na tlačovej konferencii to uviedla volebná líderka mimoparlamentnej strany Demokrati Andrea Letanovská.
"Ženy sa nikdy nebijú. Žiadne násilie nie je pre nás akceptovateľné. Myslíme si, že odvolanie Borisa Kollára z postu predsedu parlamentu je tým správnym symbolom a tým signálom, ktorý chceme vyslať dnes všetkým obetiam týrania a násilia," povedala Letanovská. Násilie sa podľa predsedu strany Eduarda Hegera neodstraňuje ďalším násilím.
Nezaradená poslankyňa parlamentu Anna Mierna vyzvala ľudí, aby pozorne sledovali, ktorí poslanci sa budú prezentovať a odsúhlasia program schôdze.
Na odvolanie šéfa parlamentu vyzvalo poslancov aj mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko. "Spoločnosti potrebujeme vyslať jasný signál, že násilie sa netoleruje za žiadnych okolností, obzvlášť keď ide o vysokopostaveného politika," poznamenal predseda PS Michal Šimečka.
Slovensko podľa neho nemôže reprezentovať človek, ktorý otvorene hovorí, že použiť násilie voči žene je za istých okolností v poriadku, a že by to spravil znova. Za dôležité považuje aj nezávislé vyšetrenie podozrenia zo zneužitia štátnej moci na sledovanie Kollárovej partnerky.
Na hlasovanie za odvolanie Kollára vyzvala poslancov aj mimoparlamentná SNS. Apelovala na Smer a Hlas, aby ich poslanci odvolanie podporili.
Prejavy akéhokoľvek násilia odsúdili aj mimoparlamentné politické strany združené na spoločnej kandidátke Maďarské fórum, Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana. Postoj k problematike môžu podľa nich poslanci vyjadriť v hlasovaní.