BRATISLAVA. Ťahákom kandidátky OĽaNO na voličov má byť líderka, ktorá napokon do parlamentu ako poslankyňa zrejme ani nenastúpi.
Prečo Matovič po trinástich rokoch a troje voľbách porušil svoju vlastnú mantru o tom, že OĽaNO dáva na čelo kandidátky "nové osobnosti"?
A čo chcel "bojovník proti mafii", ako sa Matovič sám tituluje na kandidátke, vyjadriť tým, že lákal rapera a právnika Michala Straku, ktorý sedel v dozornej rade v kauze predraženého nákupu CT v piešťanskej nemocnici?
Matovič pri skladaní kandidátky siahol po všetkých dostupných rezervách, denník SME odpovedá na otázky, čo tentoraz urobil inak a čo je za tým.
1. Udička na voličov - poslední populárni politici OĽaNO
Do volieb do európskeho parlamentu zostávali vo februári 2019 tri mesiace, keď sa Matovič najskôr prihlásil ako líder kandidátky OĽaNO a vzápätí priznal, že ak bude zvolený za europoslanca, mandát si neprevezme.
"Ak získam menej ako 50-tisíc krúžkov, tak odídem aj z Národnej rady," vysvetlil, ako voľby využíva. Priaznivcov postavil do pozície, že mu musia dať hlas, ak oňho ako poslanca nechcú prísť.

Matovič napokon tento samotest popularity nepodstúpil. Krátko pred voľbami svoju kandidatúru odvolal so slovami, že jeho "ego musí ísť bokom, rovnako ako snahy merať si politický výtlak".
Taktiku nalákania voličov na kandidátov, ktorí kandidovať nechcú, vyskúša OĽaNO opäť v čase popularity na úrovni šiestich až siedmich percent hlasov podľa agentúr Focus, AKO a NMS.
Jednotka a štvorka kandidátky Erika Jurinová a Jozef Viskupič sú spätí so značkou OĽaNO ako zakladatelia strany a na jeseň ich za županov Žilinského a Trnavského kraja volilo 70- a 80-tisíc voličov.