SME

Bezpečnosť Slovenska ovplyvnila vlani hlavne vojna na Ukrajine

Dezinformátori prispievali k ďalšiemu prehlbovaniu polarizácie v spoločnosti.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Bezpečnostné prostredie na Slovensku v minulom roku najviac ovplyvnila nevyprovokovaná a nelegálna vojenská invázia Ruska na Ukrajinu.

Konštatuje to Správa o bezpečnosti Slovenskej republiky za rok 2022, ktorú odobrila vláda.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z dôvodu narušenia mieru v Európe podľa dokumentu označili všetci spojenci v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) vrátane Slovenska Rusko za najzávažnejšiu a priamu hrozbu pre mier, bezpečnosť a stabilitu v euroatlantickej oblasti.

NATO tiež aktivovalo plány kolektívnej obrany a prijalo zásadné rozhodnutia o posilnení vojenskej prítomnosti na takzvanom východnom krídle.

SkryťVypnúť reklamu

„Činnosť ruských spravodajských služieb na území SR bola ovplyvnená sankčnými opatreniami Európskej únie voči Rusku prijatými po jeho invázii na Ukrajinu. V reakcii na ruskú vojenskú agresiu na Ukrajine a aktivity, ktoré boli v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch SR – podobne ako ďalšie štáty EÚ a NATO – vyhostila troch členov ruského zastupiteľského úradu a rozhodla o znížení počtu jeho personálu na 15 diplomatov," pripomína materiál.

Ruskí diplomati sa podľa správy naďalej snažili udržiavať kontakty s osobami zo slovenského verejného života a pracovníkmi štátnej správy a samospráv sympatizujúcimi s Ruskom s cieľom získavať zdroje citlivých informácií a využiť ich proruské postoje na ovplyvňovanie verejnej mienky, prípadne aj vyvolávanie negatívnych emócií a postojov voči euroatlantickým organizáciám.

SkryťVypnúť reklamu

Dokument tiež pripomenul, že ešte na jar 2022 unikli nahrávky, na ktorých ruský vojenský pridelenec v SR verbuje, respektíve odovzdáva finančnú čiastku za spoluprácu viacerým slovenským občanom.

„Vyhosťovanie ruských spravodajských dôstojníkov operujúcich pod diplomatickým krytím a zníženie počtu zamestnancov na Veľvyslanectve Ruskej federácie v Bratislave dočasne utlmilo aktivity ruských spravodajských služieb v SR," konštatuje správa.

Počas celého minulého roka podľa dokumentu platil na Slovensku zvýšený stupeň teroristického ohrozenia, konkrétne na úrovni 2 (zo 4-stupňovej škály), ktorý zodpovedal pretrvávajúcim bezpečnostným rizikám v Európe.

„Na území SR nedošlo k žiadnym rizikovým aktivitám, ktoré by súviseli s islamisticky motivovaným terorizmom," uvádza materiál. Zároveň však pripomína, že v októbri 2022 sa na Zámockej ulici v Bratislave udial bezprecedentný bezpečnostný incident, ktorého cieľom boli osoby z LGBTI+ komunity. „Útok bol kvalifikovaný ako trestný čin teroristického útoku a vyžiadal si dve obete a jednu zranenú osobu. Páchateľom bol zradikalizovaný mladistvý útočník, prívrženec pravicovo-extrémistickej ideológie. Podpora a otváranie otázok občianskeho spolužitia s touto komunitou po teroristickom útoku vyvolali výrazný nárast nenávistných prejavov a útokov najmä na sociálnych sieťach," uvádza dokument.

SkryťVypnúť reklamu

Správa sa zameriava aj na problematiku šírenia rôznych dezinformačných, manipulatívnych, polarizujúcich obsahov a prokremeľskej propagandy prevažne aktérmi zo Slovenska. To bolo v minulom roku podľa dokumentu najvýraznejším prejavom hybridného pôsobenia.

„Slovenská dezinformačná scéna bola fragmentovaná a neprichádzala s novými témami. Vo významnej miere sa opierala o obsahy zo zahraničia, ktoré následne boli upravené tak, aby maximalizovali svoj vplyv v slovenskom informačnom prostredí. Vojna na Ukrajine nahradila tému COVIDu-19, čím sa stala dominantnou témou na slovenskej dezinformačnej scéne," uvádza sa v materiáli s tým, že v roku 2022 boli v rámci dezinformačnej scény ďalšími významnými témami energetická kríza, polarizujúce naratívy o pomoci Ukrajine a v závere roka 2022 aj komunita LGBTI+.

SkryťVypnúť reklamu

„Dezinformátori prispievali k ďalšiemu prehlbovaniu polarizácie v spoločnosti, zvyšovaniu nedôvery občanov SR voči štátnym inštitúciám a nárastu počtu nenávistných prejavov najmä v online prostredí," dodala správa.

Slovensko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 763
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 665
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 694
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 680
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 261
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 214
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 296
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu