BRATISLAVA. Európska komisia zverejnila v stredu štvrtú výročnú správu o právnom štáte, v ktorej mapuje stav v tejto oblasti v každej členskej krajine EÚ.
Pre Slovensko vydala sedem odporúčaní. Až na posledné nadväzujú na jej vlaňajšie odporúčania, ktoré Slovensko realizovalo buď len čiastočne, alebo vôbec.
Okrem iného sa v nej odporúča obmedzenie právomoci generálneho prokurátora rušiť rozhodnutia podriadených prokurátorov.
Žilinka: Nepodľahnem tlaku
Generálny prokurátor Maroš Žilinka reagoval na správu tým, že nepodľahne žiadnemu tlaku či spochybňovaniu, a to ani zo strany Európskej komisie.
"Vždy budem nekompromisne reagovať na zistené porušenia zákona v rozhodnutiach orgánov prípravného konania a konaniach, ktoré im prechádzali," uviedol Žilinka na sociálnej sieti.
Upozornil, že na čele prokuratúry SR stojí generálny prokurátor a nie predsedníčka EK.
Pripomenul, že cieľom jeho právomoci zrušovať právoplatné rozhodnutia prokurátora alebo policajta, ak došlo k porušeniu zákona, je ochrana zákonnosti v prípravnom konaní.
Žilinka zdôraznil, že trestné stíhanie možno viesť len v súlade so zákonom.
"Samotné dosiahnutie jeho cieľa, aj v podobe úspešnejších výsledkov pri stíhaní korupcie, nemôže posväcovať prípadné nezákonné prostriedky," dodal.
Šeliga chce reformu
Podľa člena predsedníctva Demokratov Juraja Šeligu je potrebné urýchlene presadiť reformu fungovania prokuratúry.
"Po voľbách presadíme reformu prokuratúry tak, aby generálny prokurátor Maroš Žilinka nestál nad súdmi. Zmeníme trestný poriadok tak, aby paragraf 363 nebol atómovým kufríkom tých, ktorí majú stáť pred spravodlivosťou," odkazuje Šeliga.
Rada pre obnovu dôvery v spravodlivosť strany SaS plne podporuje prijatie odporúčaní, ktoré sú zahrnuté v správe EK. SaS poukazuje, že Komisia sa kladne postavila napríklad k zriadeniu Najvyššieho správneho súdu aj k novej právomoci vyvodzovať disciplinárnu zodpovednosť voči sudcom.
"Zvýšenie dôvery v justíciu nenastane, kým ľudia neuveria, že máme fungujúce nástroje na jej očistu od korupcie. Preto bolo dôležité, aby boli súčasťou reformy justície aj nové opatrenia proti korupcii v systéme justície. Samozrejme, je veľmi dôležité zlepšovať aj podmienky na zvýšenie kvality práce sudcov," uviedla tímlíderka SaS pre spravodlivosť Mária Kolíková.
Líder opozičného Smeru Robert Fico výročnú správu skritizoval. Podľa neho sa používa ako politický nástroj a tvrdí, že nereflektuje skutočný stav a sú v nej viaceré pochybenia.
Vyjadrenia Fica, podľa ktorého je Európska komisia voči nemu zaujatá, označil Šeliga za klamstvá.
Poukazuje na to, že pokiaľ ide o šéfa Smeru a jeho nominantov, je proti nim celý svet, ak však ide o niekoho iného, rozhoduje spravodlivý súd.
Podľa Šeligu ide Ficovi len o to, aby bol Žilinka pre neho "atómový kufrík alebo záchranné koleso