BRATISLAVA 29. júla (SITA) - Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) si v pondelok pripomenie 30. výročie podpisu Helsinského záverečného aktu z roku 1975. Ten položil základ pre ďalší vývoj procesu Konferencie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (KBSE) a neskôr pre vytvorenie súčasnej OBSE, najväčšej regionálnej bezpečnostnej organizácie.
Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR považuje OBSE za "unikátnu organizáciu so zásadným vplyvom na znižovanie napätia, budovanie dôvery a bezpečnosti medzi krajinami v meniacom sa bezpečnostnom prostredí v Európe," píše sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol vedúci tlačového odboru Ivan Horský. "Počas uplynulých tridsať rokov KBSE/OBSE dokázala svoju nezastupiteľnú úlohu v oblastiach preventívnej diplomacie, urovnaní konfliktov, kontroly zbrojenia a odzbrojenia a postkonfliktnej stabilizácie a dodnes významne prispieva k budovaniu spoločného európskeho bezpečnostného priestoru," uvádza MZV.
V súvislosti s aktuálnou diskusiou účastníckych štátov o potrebe efektívnej reformy OBSE ministerstvo verí, že organizácia má potenciál k sebareflexii a bude pripravená postaviť sa novodobým hrozbám 21. storočia. Medzi ne patrí terorizmus, nelegálne obchodovanie s ľudskými bytosťami, netolerancia a diskriminácia vo všetkých formách. "Popri tom bude pokračovať vo vytváraní expertízy pre efektívny manažment hraníc, trénovanie policajných zložiek a opatrení na budovanie dôvery a bezpečnosti vo vojensko-politickej oblasti," uviedol Horský.
Slovensko je hrdé na to, že generálnym tajomníkom OBSE bol v rokoch 1999 až 2005 slovenský diplomat Ján Kubiš. Horský tiež zdôraznil, že SR bude aj naďalej aktívne podporovať aktivity tejto organizácie a podieľať sa na budovaní bezpečného a mierového európskeho priestoru.