BRATISLAVA. Predseda Hlasu Peter Pellegrini sa síce snaží vo svojej novej knihe presviedčať, že práve on by bol najlepším premiérom, sen sa mu však vzďaľuje.
S 11,4 percenta voličov, ktoré Hlasu v najnovšom volebnom modeli namerala agentúra NMS Market Research pre SME, dosiahol najhorší výsledok v histórii meraní všetkých významných agentúr od vzniku strany v septembri 2020..
Tri roky bol Hlas najpopulárnejšou stranou. Trend však naznačuje, že Pellegriniho strane hrozí aj strata tretieho miesta v prospech extrémistickej Republiky, pred ktorou vedie už len o percento všetkých voličov.

Telefonický a on-line prieskum NMS na vzorke 1413 respondentov ako prvý zachytáva obdobie, keď už sú známe všetky kandidujúce strany do volieb. Odpovedajúci si mohli vyberať zo všetkých 25 subjektov.
Aj keď Hlas strácal pozíciu od začiatku roka, júlový model dosiaľ najvýraznejšie ukazuje stratu voličov, keď v porovnaní s júnovým meraním prišiel o 2,7 percentuálnych bodov.
Analytik NMS Mikuláš Hanes zdôrazňuje, že nameraný prepad je štatisticky taký významný, že jeho vysvetlením už nemôže byť len odchýlka merania.
Z pádu Hlasu ťaží konkurenčný Smer Roberta Fica, kam zrejme prechádza časť Pellegriniho doterajších podporovateľov. Volilo by ho 20,6 percenta opýtaných. Progresívne Slovensko je druhé s 15,6 percenta podporovateľov.
Pesimisticky vychádzajú výsledky modelu pre volebnú koalíciu pod vedením OĽaNO a tiež pre SaS. Aj všetkým ďalším stranám vrátane Sme rodina, KDH či SNS hrozí neúčasť v budúcom parlamente.
Päť najdôležitejších zistení volebného modelu NMS:
1. Ficovi vychádza streľba na Hlas, Pellegrini sa nemá ako brániť
Pozícia Hlasu sa aj do budúcna môže zhoršovať. Strana v porovnaní s júnom stratila 2,3 percentuálneho bodu z voličského potenciálu, teda z ľudí, ktorí hovoria, že aspoň uvažujú o tom, že by Hlas volili. Zo 17,2 percenta klesol počet týchto voličov na 14,9.
V rovnakom čase Smeru narástlo voličské jadro, teda množstvo najvernejších voličov takmer rovnako o 2,2 percentuálneho bodu na 14,2 percenta.
Analytik Hanes predpokladá, že ide o voličov Smeru, ktorí doteraz uvažovali aj o Pellegriniho Hlase, ale utvrdili sa, že vo voľbách budú vysoko pravdepodobne voliť Smer.
"Keďže o priazeň nerozhodnutých voličov súperí Hlas najmä so Smerom, mohlo časť potenciálnych voličov Hlasu odradiť jeho ostrejšie vymedzovanie sa proti Smeru a kritika jeho politiky v posledných týždňoch," tvrdí Hanes.
Ide o dôsledok udalostí, ktoré sa začali už v marci.