BRATISLAVA. Mimoparlamentný Hlas vyzýva úradnícku vládu Ľudovíta Ódora, aby zrušila rozhodnutie o nákupe ľahkých obrnených vozidiel 4x4 Oshkosh.
Tento krok Ódorovej vlády považuje strana za premrhanú príležitosť získať za americké zdroje sofistikovanú techniku a slovenské zdroje použiť na podporu domáceho priemyslu výrobou tohto typu vozidiel na Slovensku.
Technika z USA
"Vyjadrenia predsedu úradníckej vlády o tom, že nejde o žiadny obchod vzhľadom na financovanie prostredníctvom FMF, sú zavádzajúce. Samotný vládny materiál uvádza, že Slovensku vzniknú náklady na úhradu DPH, čo bude mať negatívny dopad na rozpočet kapitoly Ministerstva obrany SR. Ide o sumu minimálne 34 miliónov USD, ktoré nie sú kryté v štátnom rozpočte. Úradnícka vláda preto nemá mandát rozhodovať o takýchto verejných finančných záväzkoch do budúcnosti," tvrdí nezaradený poslanec Národnej rady SR z Hlasu-SD Peter Kmec.
Nákup je navyše podľa neho v príkrom rozpore s vyhláseniami vlád Igora Matoviča, Eduarda Hegera aj Ódora o podpore slovenského obranného priemyslu.

Poukázal na to, že na Slovensku sa vyrábajú štyri typovo porovnateľné a výrazne lacnejšie typy vozidiel (Aligator Master II, Patriot II, Gerlach, Hron). Podotkol, že fond FMF by mal byť prednostne využívaný na nákup takej techniky, ktorú na Slovensku nevieme vyrobiť, ktorá nám súrne chýba a ktorú USA ponúkajú na špičkovej úrovni.
Ako príklad uviedol strategickú, ale aj taktickú protivzdušnú obranu, protidronovú ochranu a ďalšie prostriedky.
Kritika vlády
Hlas kritizuje premiéra aj v súvislosti s kompenzáciami vysokých cien energií pre mestá a obce. Vládu vyzýva na okamžité rokovania so samosprávami a nájdenie riešenia. Na brífingu v Rimavskej Sobote to uviedol Pellegrini.
"Premiér Ódor si nenašiel čas na prijatie starostov a primátorov, ktorí vďaka vysokým cenám energií majú dieru vo svojich rozpočtoch a požadujú od vlády 100-miliónovú pomoc," skonštatoval Pellegrini.
Ako dodal, vláda by mala v prípade potreby zmeny rozpočtu požiadať predsedu parlamentu o okamžité zvolanie mimoriadnej schôdze.
"Potrebujeme, aby vláda na túto schôdzu predložila návrhy zákonov v skrátenom legislatívnom konaní, ktoré uvoľnia potrebných 100 miliónov z rozpočtu, ak teda pán premiér tvrdí, že ich v rozpočte nevie nájsť," dodal predseda Hlasu.

Podľa člena predsedníctva a experta na samosprávy strany Hlas Michala Kaliňáka odmietnutím stretnutia s predstaviteľmi miest a obcí premiér zvyšuje napätie a neistotu v samosprávach, ktoré majú existenčné problémy.
"Časť starostov ide na PN-ku, aby šetrili peniaze. Časť starostov uhrádza výplaty zamestnancom, ale nemá na odvody, a máme tretiu skupinu starostov, ktorí berú pôžičky po 16 - 20 rokoch starostovania, aby zaplatili za zlé rozhodnutia Hegera s Matovičom, lebo ich samosprávy nemajú peniaze," uviedol Kaliňák.
Rokovania s premiérom
Zástupcovia samospráv mali vo štvrtok o kompenzáciách vysokých cien energií rokovať s predsedom vlády SR Ľudovítom Ódorom. Deň pred rokovaním však Ódor rokovanie zrušil. Premiér sa už vyjadril, že vláda nedisponuje takými finančnými zdrojmi, aby kompenzovala samosprávam ceny energií.
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik vo štvrtok informoval, že mimoriadna schôdza ku kompenzáciám vysokých cien energií pre samosprávy vo výške 108 miliónov eur by mohla byť 1. septembra, schôdzu podľa neho podporujú aktéri naprieč politickým spektrom.
Strana Smer-SD v rovnaký deň avizovala, že plánuje podať návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR v piatok (14. 7.) Chce na nej prijať uznesenie, ktorým by parlament zaviazal vládu poskytnúť kompenzáciu mestám, obciam a vyšším územným celkom vo výške 108 miliónov eur.