BRATISLAVA. Sú vážne chorí, niektorí aj nevyliečiteľne. Potrebujú liek, ktorý sa u nás neprepláca z verejného zdravotného poistenia.
A väčšina z nich si ho nemôže dovoliť, lebo je príliš drahý. Nezriedka zaň ani nie je náhrada, ktorú by preplatili zdravotné poisťovne.
Pacienti preto žiadajú zdravotné poisťovne, aby im liek preplatili na výnimku. Pre niektorých je to otázka života a smrti.
Napríklad pre Mariana Petráša z Liptova. Keby mu vlani po článkoch SME súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera neschválila na výnimku liek ofev na idiopatickú fibrózu pľúc, dnes by už zrejme nebol medzi živými.

Najväčšia a štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa však musí šetriť, lebo do konca roka jej hrozí strata až 240 miliónov eur. Ušetriť má vyše 51 miliónov eur.
Aj preto minister zdravotníctva Michal Palkovič odvolal v pondelok šéfa VšZP Richarda Strapka.
Strapko v reakcii na svoje odvolanie poodhalil, že obeťou šetrenia, ktoré od neho chcelo ministerstvo, majú byť aj pacienti s liekmi na výnimku.
V článku sa dočítate:
- na akých pacientoch s liekom na výnimku chce VšZP ušetriť
- koľko chce na nich ušetriť
- aké dôsledky to pre nich môže mať
Rukojemníci straty
V e-maile, ktorý poslal redakciám, Strapko obvinil ministerstvo, že ho nútilo, aby poisťovňa prestala "zo dňa na deň" schvaľovať poistencom lieky na výnimky.
"Ak by sa toto opatrenie vzhľadom na nami vyvolaný tlak a náš nesúhlas nezmenilo, znamenalo by ohrozenie liečby pre takmer 4000 ťažko chorých aj onkologických poistencov," napísal odvolaný riaditeľ.