BRATISLAVA. Môže byť minister vnútra Ivan Šimko prvým ministrom úradníckej vlády, nielen na Slovensku, ale aj v Česku, ktorý nedokázal dokončiť svoj dočasný mandát?
Šimko svojimi statusmi na facebooku najskôr spochybnil prácu polície v prípade prenasledovania 39-ročnej matky z Dubnice nad Váhom, ktorú v júni prenasledovateľ po prepustení z psychiatrie zavraždil.
Neskôr napísal, že polícia nemôže byť nezávislá, ale musia ju kontrolovať politici.
Policajný prezident Štefan Hamran aj širšie vedenie polície vrátane riaditeľa NAKA v reakcii pohrozili svojím odchodom.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa so Šimkom stretla v piatok, neoznámila však žiadne závery. "Podrobnejšie sa k svojim stretnutiam vyjadrí začiatkom budúceho týždňa," informoval Jozef Matej z kancelárie prezidentky.
Denník SME zanalyzoval mesiace "súkromnej literárnej tvorby" ministra, ako nazval svoje komentáre na internete, a výsledky zahrnul do odpovedí na hlavné otázky kauzy.
V článku odpovedáme na otázky:
1. Čo keď si Šimko len nechce pripustiť, že už je opäť politikom?
Šimko sa komentovaniu politiky venuje dlhodobo. Využíva na to svoj súkromný profil na facebooku, ale aj vlastnú webovú stránku ivansimko.sk. Od roku 2013 na webe publikoval vyše 1100 názorových textov, ktoré sa svojím štýlom podobajú statusom, ktoré teraz vyvolali spor s vedením polície.