Bývalý hokejový reprezentant Michal Handzuš bude v kampani Chcem tu zostať presviedčať mladých, aby išli voliť. Sociálne siete nemá, s mladými sa však vie zhovárať, vraví.
Viaceré politické strany volali Handzuša na svoju kandidátku aj v najbližších voľbách. Do politiky by sa malo podľa neho ísť vtedy, keď majú ľudia prichystané riešenia.
Handzuš vlani odišiel z Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja. Po ruskej invázii na Ukrajine žiadal zákaz pre hráčov z KHL v slovenskej reprezentácii, vo výkonnom výbore bol v septembri s takým názorom jediný.
Zväz až o pol roka neskôr rozhodol, že nakoniec hráčov, ktorí hrajú v ruskej súťaži, nezoberie na majstrovstvá sveta. Pri zdôvodnení však vojnu vôbec nespomenul. Oficiálnym dôvodom bol „pokoj na prípravu pre ostatných hráčov“.
Handzuš teraz vraví, že mali vo zväze šancu "vzorovo sa za niečo postaviť“.
"Preto ma veľmi mrzelo, že sa to takto skončilo.“ S prezidentom SZĽH Miroslavom Šatanom sú v minimálnom kontakte, ale rešpektujú sa.
V rozhovore sa dočítate:
- aká bude jeho úloha v kampani a čo povie mladým, ktorí chcú voliť Republiku
- či sa zaujímal o politiku v roku 1995, keď mal 18 rokov a vládol tu Vladimír Mečiar
- prečo nemá účty na facebooku ani na Iinstagrame a či ich majú jeho deti
- čo povedal politickým stranám, keď ho volali na kandidátku.
Máte 46 rokov a roky ste prežili v zahraničí. Prečo by ste mali osloviť mladých do 25 rokov, aby prišli voliť?
Myslím, že sa s mladými viem rozprávať - hoci sú iní, ako sme v ich veku boli my, a časy, v ktorých vyrastajú, sú tiež iné. Mnohí majú oveľa viac vedomostí, ako som mal ja v dvadsiatich rokoch, majú prístup k rôznym informáciám. Vedia rozmýšľať.
Rád diskutujem, keď sú na stole argumenty, keď sa môžeme zhovárať otvorene, hoci máme rôzne názory. A s mladými sa to dá, aj keď už majú svoju hlavu. Vedia povedať, čo si myslia, a to je zaujímavé. Myslím si, že toto by som vedel.
Ponuku podieľať sa na kampani Chcem tu zostať som prijal, lebo mi záleží na krajine a na tom, ako bude vyzerať. Tí, ktorí mi ju dali, si asi premysleli, prečo ma oslovili.
Kampaň sa volá Chcem tu zostať, šikovní mladí ľudia však odchádzajú do zahraničia a nedarí sa ich nahradiť. Nie ste aj vy príkladom toho, že úspech treba hľadať v cudzine?
Úspech sa dá nájsť všade a záleží to na vás. Je však dobré odísť do zahraničia, vyjsť z vlastnej bubliny a zistiť, ako svet funguje. Ja som vždy vedel, že sa chcem vrátiť na Slovensko. Žil som v zahraničí osemnásť rokov, ale nikdy som sa tam necítil ako doma. Tu som vyrastal, mám tu rodinu, kamarátov - to sa nedá len tak ľahko inde napodobniť.
Takisto sa môžu zamýšľať mladí, ktorí ešte len pôjdu do zahraničia alebo tam už sú. Mnohí by sa asi aj radi vrátili, ale skončí sa to veľakrát pri debatách o tom, ako to u nás vyzerá. Tak preto treba voliť, aby ste mali možnosť krajine určovať smerovanie, a možno potom prídete nazad.
Čo ste sa naučili v Spojených štátoch, kde ste hrali hokej v NHL, o čom si myslíte, že by ste na Slovensku nezískali?
Bol som a ešte vždy niekedy som uzavretejší, nemám rád nové veci, nerád mením prostredie. Ale sen hrať v NHL ma donútil meniť prostredie pomerne často, vystriedal som viaceré hokejové kluby. Naučilo ma to otvorenosti novým veciam a myšlienkam, naučil som sa tam aj argumentovať v tom, čo považujem za horšie a čo za lepšie.
Veľakrát som v USA nešiel za trénerom, lebo som tak bol vychovaný. Američania a Kanaďania za ním prišli a pýtali sa: prečo nehrám? Potom vedeli, na čom sú.