BRATISLAVA. Najskôr sa predseda parlamentu Boris Kollár zastrájal, že poslanci budú musieť počas mimoriadnych schôdzí parlamentu hlasovať zdvíhaním rúk.
"Vieme hlasovať aj rukami," predpokladal ešte v máji Kollár. "Mimoriadna schôdza nemá 200 bodov programu, ale jeden, maximálne dva," uisťoval, že takéto hlasovanie poslanci zvládnu.
V júli už žartoval, že poslancov budú deliť na skupiny. "Za doprava a tí, ktorí by boli proti, doľava," povedal pre TV Markíza.
Poslanci nemôžu zasadať v rokovacej sále v budove parlamentu, lebo im po dvadsiatich rokoch menia staré hlasovacie zariadenia, na ktorých výpadky sa čoraz častejšie sťažovali. V sále momentálne nie sú ani stoličky, zastarané hlasovacie zariadenia už odinštalovali a v parlamente menia dokopy dvadsať kilometrov káblov - vrátane systému a kamier pre živé vysielanie z rokovaní.
Práce a testovanie nového systému budú trvať do konca septembra. Vyskúša si ho teda až nový parlament, ktorý vzíde zo septembrových volieb.
A hoci sa riadne zasadnutie parlamentu skončilo v máji, aj dva a pol mesiaca pred voľbami sa politické strany snažia zviditeľniť zvolávaním mimoriadnych schôdzí. Na piatok sa o to podpismi svojich poslancov postaral opozičný Smer.
Napokon však nebude ani dvíhanie rúk, ani postávanie poslancov napravo či naľavo. Kancelária Národnej rady si vôbec prvý raz pre 150 poslancov prenajala od súkromnej firmy prenosné hlasovacie zariadenia.
Desať rokovacích dní bude parlament za prenájom techniky stáť maximálne 69 940 eur bez DPH.