BRATISLAVA. Tetovania už dávno nie sú znakom kriminálnikov, objavujú sa čoraz viac aj na koži policajtov. A hoci im to zákon priamo nezakazuje, pre tetovanie môžu byť uchádzači vylúčení ešte skôr, ako prídu na policajnú akadémiu.
Tetovania príslušníkov ozbrojených zložiek sú pritom čoraz viac bežné. Človek si ich môže všimnúť, nielen keď ho zastavia dopravní policajti, obrazy spod uniforiem vykúkajú aj vyzbrojeným kukláčom, ktorí sprevádzajú obvinených pred súd.
Anglická policajná federácia v roku 2016 uverejnila štúdiu, v ktorej zisťovala dôveru ľudí voči potetovaným policajtom. U 81 percent opýtaných nezaznamenala žiadny rozdiel v dôvere policajtom, 58 percent respondentov uviedlo, že by sa v prítomnosti potetovaného policajta dokonca cítili lepšie.
O tetovaniach policajtov na Slovensku nerozhoduje žiadny zákon, upravuje ich nariadenie ministra vnútra o pravidlách nosenia služobnej rovnošaty z roku 2015. To tetovanie policajtovi priamo nezakazuje, no na viditeľnom mieste ho nepovažuje za náležitú úpravu zovňajšku.
V článku sa dočítate:
- ako môže tetovanie ovplyvniť prijatie uchádzača na akadémiu,
- ako vnímali tetovania v zbore za čias pôsobenia Kyselicu a Šáteka,
- prečo zmiernil Zbor väzenskej a justičnej stráže pravidlá,
- či môžu byť policajti v iných krajinách potetovaní.
Všetko závisí od nadriadeného
„V odôvodnených prípadoch môže umožniť výnimku z pravidiel nosenia služobnej rovnošaty nadriadený písomným súhlasom, ktorý ho môže písomne zrušiť,“ ozrejmila hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.
To, či má policajt tetovanie, si však zbor zaznamená ešte pri vstupnej lekárskej prehliadke. Jeho prítomnosť služobný lekár zaznačí do lekárskeho vysvedčenia. Pred nástupom na oddelenie je o tejto skutočnosti oboznámený priamy nadriadený policajta, čo podľa Bárdyovej môže mať vplyv na záver prijímacieho konania.