BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva a Štátny ústav pre kontrolu liečiv v prvej polovici mája oznámili, že odhalili 17 lekární, ktoré nezákonne reexportovali do zahraničia lieky za vyše štyri milióny eur.
Štátni kontrolóri liečiv ani ministerstvo však nechcú zverejniť ich zoznam. Medzitým ich počet vzrástol, aj škoda, ktorú spôsobili. O niekoľko miliónov eur.
O reexporte liekov sa SME rozprávalo so šéfom Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Petrom Potúčekom.
V rozhovore sa dočítate:
- prečo nechcú zverejniť zoznam liekov zapojených do reexportu,
- ako odhalili lekárne, ktoré nelegálne obchodovali s liekmi,
- prečo im navrhujú takú nízku pokutu,
- či by pomohlo, keby im zobrali povolenie.
Ako sa ŠÚKL podarilo odhaliť priekupníkov s liekmi?
Na začiatku to bola práca s dátami. Na základe hlásení od distribútorov liekov a držiteľov ich povolení sme vedeli, koľko liekov sa doviezlo, koľko z nich nakupujú ktoré lekárne, koľko z nich sa uhradilo a koľko sa použilo v systéme.
Po tomto všetkom sme dostali obraz o ich tokoch. Videli sme, ako sa tieto lieky pohybujú medzi lekárňami a pacientom. Na konci vznikol rozdiel medzi tým, čo sa na Slovensko priviezlo, a tým, čo sa na našom trhu spotrebovalo.
Videli ste pohyb liekov v reálnom čase alebo s časovým odstupom?
Bohužiaľ na Slovensku nie je taký kvalitný informačný systém, aby nám umožnil vidieť tieto dáta v reálnom čase. Vieme sa na ne pozrieť iba post hoc (potom - pozn. red.) a iba ak máme nejaké podozrenie.
To vzniká väčšinou na základe podnetu spoločnosti, ktorá lieky na trh dováža. Hlási nám, že si opakovane všimla nezvyčajne vysokú spotrebu. Takýto podnet nám indikuje, že časť daných liekov sa vyviezla.
V takom prípade si dávame dokopy všetky čiastkové údaje o dotknutých liekoch - ich dovoz, spotrebu a pohyb. Zároveň vieme celkom presne identifikovať lekárne, v ktorých lieky miznú.
Ako rýchlo viete nelegálny obchod identifikovať?